Parlament o ukrepih zoper krizo
Državni zbor je na izredni seji na pobudo opozicije razpravljal o (prepočasnem) odzivanju slovenske vlade na posledice gospodarske krize v svetu.
Ljubljana – Na začetku izrednega zasedanja je državni zbor sprejel noveli zakona o davčnem postopku in zakona o dohodnini, ki bosta tako začeli veljati že 1. januarja. Prenovljeni zakon o davčnem postopku prinaša spremembe pri določitvi višine akontacij davka od dohodkov pravnih oseb, medtem ko se z novelo zakona o dohodnini davčno razbremenjujejo samostojni podjetniki, kmetje in druge fizične osebe, ki opravljajo dejavnost. Pri določitvi višine akontacij davka od dohodkov pravnih oseb se bo za leto 2009 upoštevala stopnja davka, ki bo veljala prihodnje leto (21 odstotkov) in ne letošnja, ki znaša 22 odstotkov. Zavezanci za ta davek bodo tako lahko prihodnje leto plačevali akontacije v zmanjšani višini. Z novelo zakona o davčnem postopku se poleg tega na novo določa odpis davka pri stečajih in prisilnih poravnavah, uvaja osebno vročanje odločb v določenih primerih, davčna uprava pa zavezancem, katerih dohodki v posameznem letu ne presegajo zneska splošne olajšave, ne bo več izstavila informativnega izračuna dohodnine. Z novelo zakona se zvišuje tudi investicijska olajšava, in sicer z 20 na 30 odstotkov vrednosti investiranega zneska, ukinja pa se tudi omejitev v absolutnem znesku. Opozicijska SDS je vložila dopolnilo, po katerem naj bi se po zakonu o dohodnini zvišala splošna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj z 20 na 40 odstotkov, vendar dopolnilo ni bilo sprejeto.
V parlamentu se je nato nadaljevala večurna razprava o odzivanju slovenske vlade na posledice gospodarske krize. Vlada je že sprejela paket ukrepov, namenjenih blažitvi učinkov gospodarske krize in z njimi je nastopila pred državnim zborom. O ukrepih, s katerimi bo Slovenija omejevala naraščanje brezposelnosti, zagotavljala likvidnost podjetij in ohranjala konkurenčnost na mednarodnih trgih, so govorili premier Borut Pahor ter ministri s področja financ in gospodarstva. Doslej sprejeti ukrepi vlade v boju zoper krizo so vredni nekaj več kot osemsto milijonov evrov, vanje so zajeti tudi ukrepi, povezani s sprejetima zakonskim novelama. Za upočasnitev padanja gospodarske rasti je namenjenih 70 milijonov evrov, za izboljšanje likvidnosti podjetij in zagotovitev delovnih mest 668 milijonov evrov ter za povečanje izdatkov v raziskave in razvoj ter izobraževanje 68 milijonov evrov. To ne bo zadnji paket ukrepov, zatrjuje vlada, pri sedanjih je upoštevala takšne, ki imajo največje učinke na gospodarsko rast in zaposlenost. Poslanci so se z njimi seznanili in večinoma ocenili, da gredo v pravi smeri. Opozicija, ki je predlagala to razpravo o prepočasnem ukrepanju vlade v izogib in ublažitev negativnih vplivov svetovne gospodarske krize v državnem zboru, pa še vedno meni, da ukrepi ne zadoščajo. Poslanec SDS Branko Grims je denimo očital, naj si vlada ne pripenja tujega perja, češ da je več zakonov (med njimi tudi ukinitev davka na izplačane plače) sprejela ali predlagala že njihova vlada. Ta je tudi pustila zelo dobro zapuščino. Meni, da o gospodarski krizi v Sloveniji še ne moremo govoriti, lahko pa se pojavi, če ne bo dovolj hitrih in odločnih ukrepov. Opozarja tudi, naj se denar nameni razvoju, ne pa za »nerazumne stvari, kot je v Beogradu obljubljeno izplačilo odškodnin izbrisanim«.