Tržičan je metal "bombe"
Policisti so letos že kaznovali Tržičana, ki je metal tako močne petarde, da so povzročale bombne detonacije, je v pogovoru za Gorenjski glas zaupal Robert Kralj, policijski inšpektor, zadolžen tudi za področje pirotehničnih izdelkov.
O spremembah zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih smo sicer že poročali, pa vendarle: kaj mora vedeti vsak, ki namerava uporabljati pirotehnična sredstva?
»Letos sta bistveni novosti sprememba kategorizacije pirotehničnih izdelkov, ki se po novem imenujejo ognjemetni izdelki, in prepoved vseh pirotehničnih izdelkov v 2. in 3. kategoriji, katerih glavni učinek je pok. Tu gre zlasti za petarde, pri katerih je torej prepovedana tako prodaja in uporaba kot tudi sama posest. Opozoriti je treba, da pirotehnične izdelke 1. kategorije, katerih glavni učinek je pok, to so t. i. pirotehnične igrače, je dovoljeno uporabljati le od 26. decembra do 2. januarja, še vedno pa je prepovedana njihova uporaba v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Ognjemetne izdelke, pri katerih je pok zgolj stranski učinek, pa je sicer dovoljeno uporabljati vse leto.«
Obstajajo pa tudi starostne omejitve …
»Seveda. Ognjemetne izdelke kategorije 1 lahko sami uporabljajo starejši od 14 let, ognjemetne izdelke kategorije 2 smejo uporabljati starejši od 16 let, ognjemetne izdelke kategorije 3 pa le polnoletne osebe. Zakon predpisuje, da je otrokom do štirinajstega oziroma šestnajstega leta starosti dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.«
Zakaj so prepovedali prav petarde?
»Petarde povzročijo največ škode med vsemi pirotehničnimi izdelki. Vsako leto pride zaradi njihove uporabe do več raztrganin rok in poškodb oči, poleg tega policisti zaradi metanja petard vsako leto obravnavamo vrsto poškodovanj stvari, kot so zažigi smetnjakov, poštnih nabiralnikov, celo avtomobilov.«
Verjetno niti prepoved številnih ne bo odvrnila od uporabe petard …
»Vse, kar je prepovedano, je še bolj zanimivo, bi lahko ugotovili. Nadzor nad prodajo oziroma črnim trgom s pirotehničnimi izdelki sicer opravljata inšpektor za orožje na ministrstvu za notranje zadeve in tržna inšpekcija. Tudi če nelegalno prodajo pirotehnike zazna policija, zadevo predamo prekrškovnemu organu. Policija je zadolžena za nadzor uporabe pirotehnike, kar je najtežje izvajati. Ljudje nas pogosto kličejo zaradi glasnega pokanja, na vse te prijave pa se policisti težko pravočasno odzovemo. Na Gorenjskem črni trg s pirotehničnimi izdelki doslej ni bil velik problem, še največ težav je zaradi mladoletnikov in otrok, ker starši tej problematiki posvečajo premalo pozornosti. Treba se je zavedati, da imajo otroci trg vzpostavljen kar med sabo, prodaja pirotehnike poteka kar na šolskih hodnikih. Poleg tega otroci radi eksperimentirajo in predelujejo pirotehnične izdelke, ki s tem postanejo še bolj nevarni. Prav zato smo policisti v vseh šestih razredih osnovne šole izvedli akcijo Bodi zvezda, ne meči petard.«
Kakšen je bil njihov odziv?
»Ja, kar nekoliko razočarani so bili, ko so izvedeli, da ne smejo metati petard. Imam občutek, da naši otroci ne znajo več praznovati brez pokanja, nad štirinajstimi leti pa ne več brez alkohola ... Tudi petarda je nekakšna droga.«
Kaj se bo zgodilo, če bo policist med javnim silvestrovanjem nekoga zalotil pri uporabi petard?
»Kaznoval ga bo z globo 400 do 1200 evrov. Če bo kršitelj mlajši od 14 let, bodo kaznovani njegovi starši ali skrbniki, starejši pa so že sami odgovorni za svoja dejanja. Pri tem naj opozorim, da na javnih prireditvah ni dovoljeno uporabljati nobenih pirotehničnih ali ognjemetnih izdelkov, razen organizatorju, ki ognjemet predhodno prijavi.«
Ste letos koga že kaznovali?
»V Tržiču smo pri 21-letniku našli pirotehnično sredstvo, ki povzroči tako močno detonacijo, kot bi bila prava bomba. Zanj smo izvedeli, ker je eno »bombo« že odvrgel in je smo prejeli pritožbo. Ko smo ga ustavili, je imel pri sebi še en takšen izdelek. V njem je bilo kar 27 grama eksploziva, sicer pa je bila petarda brez kakršnihkoli oznak. V tretji kategoriji pirotehničnih izdelkov je sicer dovoljeno največ deset gramov eksploziva, tako da bi ta petarda sodila v četrto kategorijo, ki je pri nas absolutno prepovedana, razen za strokovno uporabo. V Kamniku pa so na črnem trgu zasegli dva tisoč piratk, prodajalcu pa napisali denarno kazen.«
Kaj svetujete tistim, ki bodo med prazniki uporabljali pirotehnične izdelke?
»Če se pirotehničnim izdelkom ne morejo odreči, potem naj jih kupujejo le v trgovinah, ki imajo dovoljenje ministrstva za notranje zadeve. Ob nakupu naj preverijo, ali so izdelku priložena navodila v slovenščini, pred uporabo pirotehničnega izdelka, pa naj navodila tudi preberejo.«