V turizem vnesli ustvarjalni nemir
S slavnostno večerjo na Bledu so zaznamovali 15-letnico ustanovitve Nacionalnega turističnega združenja in 10-letnico Mednarodnega inštituta za turizem.
Bled – Z znanjem, strokovnostjo in mednarodnim sodelovanjem prispevati k uspešnemu razvoju, prepoznavnosti in ugledu slovenskega turizma ostaja osnovni cilj Nacionalnega turističnega združenja (NTZ), ki letos praznuje 15-letnico. Omenjeni obletnici se pridružuje še en jubilej, in sicer desetletnica ustanovitve Mednarodnega inštituta za turizem (MIT). »Turizma namreč ne moremo zapirati v ozke meje,« je ob tem poudaril predsednik NTZ in direktor MIT Janez Sirše.
»Nacionalno turistično združenje in pet let pozneje še Mednarodni inštitut za turizem sta z javnimi diskusijami, okroglimi mizami in domačimi ter mednarodnimi konferencami v slovenski turizem vnesla ustvarjalni nemir,« so zapisali ob jubileju. Združenje so po besedah Janeza Siršeta ustanovili iz potrebe, saj se je slovenski turizem po osamosvojitvi znašel v krizi. »Za samostojno državo sta bili veliko večji prioriteti politični in gospodarski razvoj. Slovenski turizem pa je utrpel veliko škodo z izgubo balkanskih trgov, upadanjem mednarodne prepoznavnosti, …« V prvih letih delovanja je tako NTZ slovenskemu turizmu ponudil osnovo za iskanje in oblikovanje razvojnih alternativ, pridobivanje novih znanj, izmenjavo informacij in izkušenj ter združevanje. »Vedeli smo, da znanje in odličnost lahko postavita slovenski turizem na mednarodni zemljevid, zato smo pet let kasneje ustanovili še Mednarodni inštitut za turizem,« je dejal Sirše. Tudi direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar se je strinjala, da turizem na začetku ni bil v ospredju, a se je izkazal za zelo pomebno gospodarsko panogo. »Upam, da bomo v Sloveniji skupaj uspeli ustvariti klimo, da bodo tudi mladi v gostinstvu in turizmu videli priložnost.«
Tako v okviru NTZ kot MIT so v minulih letih organizirali številne programe izobraževanja in usposabljanja ter mednarodne ekskurzije za preko tisoč udeležencev, pri čemer so k sodelovanju pritegnili tudi ugledne mednarodne strokovnjake. Ti so prispevali nova znanja in spoznanja, pomembna za slovenski turizem. Sodelovali so pri nastajanju nacionalnih strateških dokumentov, zakonu o pospeševanju turizma ter programski in organizacijski zasnovi Slovenske turistične organizacije.