Po homeopatskih zdravilih segajo tudi ljudje, ki želijo zmanjšati stranske učinke zdravil, ki jih jemljejo po predpisu zdravnika in ki so nujna. (Foto: Tina Dokl)

Načelo majhnih doz

Pravilnik o homeopatskih zdravilih za uporabo v humani medicini je v Sloveniji izšel oktobra letos in omogoča registracijo homeopatskih zdravil pri Agenciji za zdravila. Lekarniška zbornica Slovenije je že pred dvema letoma začela z izobraževanjem iz osnovnih znanj homeopatije, ki so namenjena farmacevtom. Dr. Maruša Hribar, predsednica Homeopatske sekcije pri Slovenskem farmacevtskem društvu

"Homeotopija se uporablja v več kot 80 državah po svetu in večini držav Evropske unije. Homeopatska zdravila zaradi izjemne razredčitve nimajo nikakršnih stranskih učinkov ter ne povzročajo odvisnosti." "V Sloveniji imamo približno 250 farmacevtov z znanjem iz homeopatije. Šele, ko bodo homeopatska zdravila registrirana, se bodo tudi pojavila v slovenskih lekarnah."

Kdaj in na kakšen način ste se prvič srečali s homeopatijo?

»S homeopatijo sem se prvič srečala v Ženevi, kjer sem kot znanstvenica sodelovala pri bio-medicinskih raziskavah na Farmakološkem oddelku tamkajšnje Medicinske fakultete. Sicer sem diplomirala na ljubljanski Fakulteti za farmacijo in nadaljevala z magisterijem. Za tem je sledilo povabilo Medicinske fakultete v Ženevi za doktorski študij s področja imunologije. Po doktoratu sem ostala v Ženevi in sodelovala pri medicinskih raziskavah zarodnih celic. Kljub intenzivnemu delu sem se udeleževala predavanj iz homeopatije, tako za farmacevte kot za profesionalne homeopate, ki so me takoj pritegnila. Homeopatija je v Švici zelo razvita, kar pomeni, da so razviti ustrezni izobraževalni sistemi s tega področja, homeopatska zdravila so dostopna v vseh lekarnah, veliko ljudi se zdravi s homeopatijo, tudi nekatere zavarovalnice priznavajo tovrstno zdravljenje. Podobno je v vseh drugih državah Evropske unije. Po vrnitvi s Švice sem se vključila v izobraževalni sistem, ki ga izvaja Lekarniška zbornica Slovenije za farmacevte. Trenutno vodim homeopatsko sekcijo pri Slovenskem farmacevtskem društvu. Zavzemam se za integracijo homeopatije v javni zdravstveni prostor.«

Katera so temeljna načela homeopatije?

»Temeljno načelo v homeopatiji je »načelo podobnosti«: karkoli določena snov izzove v prevelikem odmerku, bo njeno delovanje zdravilno v minimalnem (posebej pripravljenem nano) odmerku. To načelo podobnosti je v ospredju pri dveh standardiziranih terapijah: imunizaciji in zdravljenju alergij. Drugo načelo homeopatije je »načelo majhnih doz«. Homeopatska zdravila so narejena z redčenjem substanc v vodi. V procesu postopnega redčenja in silovitega mešanja dobijo homeopatska zdravila svojo zdravilno učinkovitost.«

Kaj je pomembno pri izbiri homeopatskega zdravila?

»Pomembna je individualnost osebe, kar pomeni, da se vsakemu človeku predpiše individualno homeopatsko zdravilo, ki upošteva bolezenske znake tako na telesnem kot na duševnem in mentalnem nivoju. Homeopatska zdravila se ne predpisujejo za določeno bolezen, temveč so prilagojena celotnemu zdravstvenemu stanju človeka, njegovi konstituciji, temperamentu, mentalnemu in čustvenemu stanju in njegovim genetskim predispozicijam.«

Kakšno je zanimanje slovenskih farmacevtov za to področje?

»Zanimanje med farmacevti je zelo veliko, kar kaže na številno udeležbo na homeopatskih izobraževanjih. Omenim naj, da je Lekarniška zbornica Slovenije pred dvema letoma začela z izobraževanjem iz osnovnih znanj homeopatije, ki so namenjena farmacevtom. Približno 150 farmacevtov se je izobraževanj udeleževalo in jih tudi uspešno končalo. Tovrstna znanja omogočajo farmacevtom izdajanje homeopatskih zdravil v lekarnah ter svetovanje pri akutnih neponavljajočih težavah. Omenjena praksa homeopatskega zdravljenja je običajna v večini držav Evropske unije. Naj omenim še obstoječa izobraževanja pri Slovenskem homeopatskem združenju in izobraževanja iz Francoske šole homeopatije. Na teh izobraževanjih se je izobrazilo približno sto farmacevtov; če povzamem, imamo v Sloveniji približno 250 farmacevtov z znanjem iz homeopatije. Ob tem, da je vseh farmacevtov v Sloveniji 270, smo lahko zadovoljni, da je skoraj v vsaki lekarni farmacevt, ki ima osnovno znanje homeopatije.«

V Sloveniji je tretjega oktobra začel veljati Pravilnik o homeopatskih zdravilih za uporabo v humani medicini, kar omogoča, da se bodo ta zdravila v prihodnje lahko dobila v slovenskih lekarnah.

»Pravilnik o homeopatskih zdravilih za uporabo v humani medicini, ki je izšel oktobra letos, omogoča registracijo homeopatskih zdravil pri Agenciji za zdravila. Šele, ko bodo homeopatska zdravila registrirana, se bodo tudi pojavila v lekarnah.«

Kako bo farmacevt v lekarni vedel, katero homeopatsko zdravilo naj stranki svetuje?

»Pri izbiri homeopatskega zdravila upošteva farmacevt vse lokalne znake in včasih lahko glede na fiziognomijo in vedenje deloma tudi določi homeopatski profil določene osebe. Poenostavljeno bi lahko rekli »za vsakega svoja rožca raste«. Kot primer: oseba, ki je preobremenjena in razdražljiva, ustreza homeopatskemu profilu »Nux vomica«. Za določene simptome pa se homeopatska zdravila predpišejo simptomatsko, ne glede na individualnost osebe. Za primer: homeopatska »Arnica montana« se priporoča pri raznih poškodbah, kot so padci in udarnine vseh vrst in za hitrejše celjenje ran po operativnem posegu. Homeopatska preventiva se na primer zelo uspešno uporablja pri pripravah na operacijo, pri sezonskih alergijah.«

Kakšne so lastnosti homeopatskih zdravil?

»Homeopatska zdravila zaradi izjemne razredčitve nimajo nikakršnih stranskih učinkov ter ne povzročajo odvisnosti. Po homeopatskih zdravilih segajo tudi ljudje, ki želijo zmanjšati stranske učinke zdravil, ki jih jemljejo po predpisu zdravnika in ki so nujna.«

Kako je s homeopatijo po svetu?

»Homeopatija se danes uporablja v več kot 80 državah po svetu in večini držav Evropske unije. Poudariti želim, da so se v svetu razvili različni pristopi in načini znotraj same homeopatije. Naj omenim ključen pomen raziskav ne glede na različne šole homeopatije za temeljno razumevanje tega načina zdravljenja pri strokovnih in splošnih javnostih. Ne pozabimo na 300 milijonov pacientov, ki danes zaupajo homeopatiji. Modro je podpirati razvoj in vključitev homeopatije v del medicine, ki je sodobna, odprta ter deluje v dobro človeka in narave.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / sobota, 10. maj 2008 / 07:00

Praznik godalnih orkestrov

Ko so me pred dvema letoma po 7. reviji v Velenju odgovorni na Zvezi slovenskih glasbenih šol vprašali, ali imamo prostorske možnosti, da na Gorenjskem pripravimo tako veliko prireditev, kot je revija...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Lenčka in Franc Bernard z Brezij Gorenjski glas prebirata že več kot 45 let. Vedno sta bila naročena le na ta časopis in Lenčka se spominja, kako je še v stari hiši, s hrbtom naslonje...

Slovenija / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Z zakonom rešeni manj pomembnih zadev

Janez Čebulj, zadnja tri leta predsednik ustavnega sodišča, ki je pričakoval, da se bo 30. oktobra kot ustavni sodnik poslovil, a mu je mandat z žrebom podaljšan do izvolitve novega ustavnega sodnika,...

Slovenija / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Veto za financiranje šolstva

Ljubljana - Državni svet je sprejel veto na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki je med drugim predvidevala, da bi bile tudi zasebne šole stoo...

Gospodarstvo / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Nad inflacijo pri plačah?

Podatki kažejo, da se nadaljujejo ugodna gospodarska gibanja iz prve polovice leta. Pri inflaciji je potrebna zajezitev inflacijskih pričakovanj.

Gospodarstvo / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Sprejete spremembe obrtnega zakona

Spremembe obrtnega zakona omogočajo lažji vstop v obrtno dejavnost, prinašajo pa tudi enotno članarino za Obrtno zbornico Slovenije.