Rožiči
Rožiči in njihova moka so v naših kuhinjah vse bolj eksotični, čeprav so bili včasih zelo priljubljeni. No, najbrž predvsem zato, ker so bili poceni in so si jih lahko privoščili tudi v gospodinjstvih, kjer so bila draga orehova ali lešnikova jedrca nedosegljiva.
Rožiči so nekdaj veljali za hrano živali in revnih ljudi sredozemskih dežel, od koder so rožiči doma. Rožičevi stroki so dolgi od 10 do 15 centimetrov, pod čvrsto, a vseeno dovolj mehko lupino, da jo lahko z užitkom žvečimo, pa se skrivajo drobna semena. Zanimivo je, da so vsa semena enako težka, natančno 0,2 grama, to je en karat, zato so jih uporabljali pri tehtanju dragih kamnov. Toda bilo bi krivično, če bi rožiče zapostavljali zaradi slabega glasu, saj so v kuhinji še kako uporabni, sploh pa so rožičeve jedi okusne in zdrave, če le imamo pri roki dovolj pester recept. Rožičeve stroke lahko redko kupimo na tržnici, lažje pa je dobiti moko in prah ki sta naprodaj v večini bolje založenih trgovin. Ko jih kupujemo, bodimo pozorni na barvo. Le temno rjavi brez zelenih lis so zreli in sladki. Stroki so zelo radi črvivi, zato jih dobro pregledamo in spravimo v dobro zaprto posodo. Suhi stroki so prav tako kot moka in prah uporabni eno leto, a so najbolj aromatični nekaj mesecev po trgatvi. Kako se rožičev lotimo doma? Če smo se s pozno poletnega potepanja po morju vrnili s polno vrečo rožičev, pustimo, da se dobro posušijo in jih zmeljimo v mlinu za žita. Lahko jih seveda grizljamo in semena izpljunemo. Stroki so sladki, saj vsebujejo do 50 odstotkov sladkor. Rožičev prah je dober kakavov nadomestek, iz njega pripravimo puding, spečemo piškote in naredimo kremo. Grobo mlete rožiče uporabljamo kot nadeve za potice in štruklje, pa tudi peciva, saj so poceni in okusno nadomestilo za orehe, lešnike in mandlje. Še zadnji namig: ko boste pripravljali dobrote z rožiči, ne skoparite z začimbami, kot so limonina lupinica, cimet in vanilija.
Pečen ananas z rožiči in medom
Za 4 osebe potrebujemo: 2 manjša sveža ananasa, 1 žlico masla, 1 žlico rožičevega prahu in 2 žlici medu.
Ananasa olupite, odstranite stržen in ju narežite na kolobarje. V ponvi razpustite maslo in na njem opecite kolobarje ananasa. Opečene kolobarje prelagajte na krožnik. Na preostalem maslu popražite rožičevo moko, dodajte med in malo vode ter dobro prevrite, da dobite gostljato omako. Tako pripravljeno omako prelijte prek ananasovih kolobarjev in takoj postrezite.
Parfait s karameliziranimi rožiči
Potrebujemo: 20 dag rožičevih strokov, 4 žlice sladkorja 0,5 l sladke smetane, 4 jajca in 6 žlic sladkorja v prahu.
Sladkor karamelizirajte, dodajte zdrobljene rožiče brez semen, stresite na peki papir, ohladite ter jih čim bolj drobno zmeljite. Smetano stepite, jajčne rumenjake skupaj s tremi žlicami sladkorja v prahu stepite v penasto zmes in iz beljakov stepite trd sneg ter mu vmešajte preostale tri žlice sladkorja v prahu. Vse sestavine med sabo narahlo zmešajte, s tem napolnite poljuben podolgovat model in čez noč zamrznite. Ko postrežete, zvrnite iz modela, narežite na rezine ter postrezite.
Korenčkov kolač z rožiči in figami
Za 1 pekač velikosti 30x40 centimetrov potrebujemo: 30 dag moke, 10 dag rožičeve moke, 40 dag sladkorja, 2 žlički sode bikarbone, 2 žlički pecilnega praška, 1 žličko mletega ingverja, 5 srednje velikih jajc, 2 dl rastlinskega olja, 60 dag naribanega korenčka, 30 dag svežih ali 15 dag čez noč v rumu namočenih suhih fig.
V večji posodi zmešajte moko, rožičevo moko, sladkor, sodo bikarbono, pecilni prašek, cimet in ingver. Dodajte stepena jajca, olje, naribano korenje in na kocke narezane smokve. Vse skupaj zmešajte v testo in ga vsujte v s peki papirjem obložen pekač. Pecite v na 180 stopinj Celzija ogreti pečici približno eno uro. Ohladite, posujte s sladkorjem v prahu in narežite na poljubne rezine. Kolač bo še boljši, če ga še vročega v pekaču prelijete z 20 dag stopljene čokolade, ki ji primešate 1 dl sladke smetane.