Polnovzmeteno kolo za poljske poti in brezpotja

Priročnik za rekreativne kolesarje

V prejšnji številki sem obljubil, da bom začel pisati nekaj, ki naj bi postalo priročnik za vse rekreativne kolesarje in tudi za tiste, ki si to želite postati.

Za pomoč sem poprosil Francija Ahačiča, dolgoletnega izkušenega prodajalca, serviserja koles v kolesarskem centru, kjer se vsakodnevno srečuje predvsem s tistimi ljudmi, ki si želijo postati kolesarji, in seveda tudi z izkušenimi, vrhunskimi kolesarji. Oba sva bivša tekmovalca in oba sva še vedno navdušena gorska in cestna kolesarja. Za pomoč sem ga zaprosil ne samo zaradi njegovih bogatih izkušenj, temveč tudi zato, ker oba meniva, da si ljudje, ki imajo radi rekreacijo, zaslužijo tudi napisane nasvete.

Torej, če želite nekaj storiti zase, se želite ukvarjati s športom: morda je kolesarstvo pravo za vas; ste začetnik in kupujete novo kolesarsko opremo?

Mogoče imam nekaj nasvetov za vas, da se boste lažje odločili, da boste vedeli, kaj iščete, da boste tudi sami kaj znali postoriti na svojem kolesu.

Moje prvo »resno« kolo

Kupujem kolo, a ne vem kakšno je zame primerno. Ne vem niti, kakšno velikost kolesa naj si izberem. Nimam pojma o nastavitvah kolesa in zanima me vse o dodatni opremi. Nujno potrebujem nasvete za hitra popravila kolesa. Kako naj se pripravim pred vožnjo in po njej? Če ste se našli v prejšnjih vprašanjih in trditvah, potem berite naprej.

Že na začetku se soočimo z dilemo, kakšen tip kolesa je primeren za nas. Ali naj si kupimo treking kolo ali cestno ali gorsko? Na začetku se moramo vedno vprašati, kje se bomo največ vozili.

Poljske poti in brezpotja

Za vožnjo po pretežno teh poteh izberemo gorsko polno vzmeteno kolo, le to je dovolj močno in varno za velike obremenitve, ki jih taka podlaga prinaša.

Posebnost teh koles je blaženje, kar omogoča stalen stik s podlago, s tem pa bistveno povečamo varnost, udobje in ne nazadnje podaljšamo življenjsko dobo kolesa.

Makadamske ceste

Za vožnjo po makadamskih cestah svetujem gorsko kolo. To ima zadosti močan okvir iz aluminijastih zlitin ali ogljikovih vlaken, kar omogoča nizko težo in togost.

Posebnost teh koles so manjše in širše pnevmatike z bolj grobim dezenom in blažilci na prvem ali celo zadnjem kolesu. To omogoča varno in udobno vožnjo.

Asfaltirane ceste

Najbolj primerno kolo za asfaltirane ceste je nedvomno cestno dirkalno kolo, namenjeno je kolesarjem za športno vožnjo. Posebnost teh koles je zelo lahek in tog okvir kolesa, narejen iz aluminijaste zlitine ali ogljikovih vlaken, kar omogoča zelo velik izkoristek prenosa moči na cesto. Druga posebnost je značilno ukrivljeno dirkaško krmilo, ki omogoča dober oprijem in veliko aerodinamiko na kolesu. Ta kolesa so opremljena s tremi vrstami pogonskega mehanizma.

Klasična dvojna verižnica je namenjena tekmovalcem in boljšim rekreativcem. Kompaktna dvojna verižnica je namenjena rekreativnim kolesarjem. Trojna verižnica pa je namenjena začetnikom, starejšim in kolesarjem, ki vozijo pretežno zelo strme vzpone.

Za bolj izletniško kolesarjenje po asfaltiranih cestah je bolj primerno hibridno ali fitnes kolo. Je mešanica dirkalnega in treking kolesa. Posebnost tega kolesa je ravno krmilo in višja pozicija, kot jo poznamo na treking kolesih. Druga posebnost so širše pnevmatike od 25 do 28 mm, kar omogoča vožnjo z nižjim tlakom v pnevmatikah in posledično bolj udobno in varno vožnjo. Opremljeni so s trojnimi verižnicami.

Za nedeljsko kolesarjenje po asfaltiranih cestah pa priporočam treking-kolo. Posebnosti tega bicikla sta vzmetenje prvega kolesa in višje krmilo, kar omogoča zelo udobno vožnjo - žal na račun slabše aerodinamike in večje teže. Še ena prednost tega modela je bolj univerzalna uporaba, saj brez težav kolesarimo tudi po boljših makadamskih cestah.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 4. julij 2009 / 07:00

S štirinajstimi leti v Juventus

Mladi nogometaš Triglava Žan Benedičič iz Kranja bo, kot vse kaže, prestopil v italijanskega velikana Juventus.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Juha, žar in sladoled Slovencem najbolj dišijo

Inštitut Marketagent.com je s spletno raziskavo na vzorcu pesto aktivnih uporabnikov interneta v starosti med 20 in 59 leti proučeval, kakšno hrano imajo Slovenci najraje. Najljubša predjed Slove...

GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Matjaževa Štefka

Eni jo poimenujejo mleta pečenka, največ jo poznajo pod imenom pečenka Štefani, kranjskega kuharja Matjaža Erzarja pa smo ujeli ravno pri pripravi njegove "Štefke", kakor je smeje ljubkovalno poimenov...

GG Plus / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Letos okušali vina vinarja Rodice

Že drugo leto zapored je skupina krvodajalcev z Gorenjskega (z Golnika) obiskala transfuzijsko postajo v Izoli in darovala kri. Prvič jih je bilo v skupini sedem, sedaj že več kot trideset. Tako...

Bled / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Osemdeset let najimenitnejšega blejskega hotela

Domačinka Jula Molnar je leta 1919 kupila hotel Luisenbad in ga leta 1922 preimenovala v Toplice. Po prenovi je bil novi Grand hotel Toplice odprt leta 1931.

Zanimivosti / četrtek, 14. april 2011 / 07:00

Anketa: Podružnične šole polne prednosti

Društvo učiteljev podružničnih šol je v Motniku konec tedna pripravilo strokovni posvet na temo Gibanje je jezik otrok, mi pa smo nekaj učiteljic vprašali, kakšne so prednosti in slabosti dela v teh m...