Duhovita oglaševalska akcija je bržkone nekoliko ostra, saj na "prvo žogo" razlaga, zakaj je knjiga za človeštvo tako pomembna.

Knjižni sejem, itak

Danes zvečer bodo v Cankarjevem domu odprli 24. slovenski knjižni sejem. Do nedelje bo 113 založb predstavljalo več kot tisoč knjižnih naslovov, ob tem pa bodo obiskovalci deležni še množice spremljevalnih prireditev.

»Brez knjige nimamo šans! Evolucija se nadaljuje,« sporoča osrednji slogan duhovite oglaševalske akcije ob 24. slovenskem knjižnem sejmu, ki s slovesnostjo danes zvečer odpira svoja vrata. Slavnostni govornik bo dr. France Bučar. Kot je na predstavitvi programa letošnjega sejma povedal predsednik Upravnega odbora knjižnega sejma Rudi Zaman, je sejem vsako leto bogatejši. Letos bo razstavljalo 113 založb od tega 23 večjih. Če je že razstavni prostor omejen, pa to zagotovo ne velja za bogastvo vsebine. »Sejem bo tako postregel tudi z nekaterimi novostmi in ena izmed njih bo zagotovo odprti oder v Veliki sprejemni dvorani, na katerem bo Društvo slovenskih pisateljev pripravilo nastope in predavanja svojih članov in nagrajencev za literaturo pod naslovom Pokusimo besedo. Predsednik društva Slavko Pregl je povedal, da se bodo predstavili literati, kot so Ervin Fritz, Feri Lainšček, Tone Pavček, Svetlana Makarovič, v goste pa so povabili tudi dve finski pisateljici Marto Tikkanen in Sofi Oksanen. Dopoldanski program bo za otroke oblikoval Andrej Rozman Roza.

Na programu bodo seveda tudi že uveljavljene spremljevalne prireditve, ki jih poznamo pot imeni Založniška akademija, Debatna kavarna, Forum za obiskovalce in Šolski knjigosled. Še posebej zanimiva bo po besedah dr. Mihe Kovača Založniška akademija, ki bo letos mednarodno obarvana in bo gostila ugledne predavatelje iz Francije, Španije in ZDA, ki bodo govorili o malih založnikih v digitalnem okolju, njihovih prednostih, o vlogi e-knjig. Strokovno javnost pa bodo navdušili Jason Epstein, legenda ameriškega založništva, ter drugi ugledni gostje, ki jih bo letos enkrat več kot minula leta. Obiskovalci si bodo lahko v sklopu knjižnega sejma ogledali tudi razstavo francoskih knjig, ki jo bo pripravil Francoski inštitut Charles Nodier.

Stalnica sejma so tudi debatne kavarne, ki običajno oživijo prvo preddverje Cankarjevega doma. Letos se bodo že deseto, jubilejno leto zapored na devetnajstih Debatnih kavarnah družili vsi, ki jim je blizu razmišljanje o knjigah, branju, znanju in življenju. Rdeča nit razmišljanja Debatnih kavarn bo misel Federica Garcie Lorca: Zeleno, ki te ljubim zeleno. Kot je pojasnil Riko Rižnar, bo za kulturno druženje skrbel Forum za obiskovalce, v okviru katerega bo na voljo več kot 40 različnih prireditev, od kreativnih delavnic do umetniških nastopov in ur pravljic, vse pa bodo večinoma v popoldanskem času v drugem preddverju Cankarjevega doma. Dogodki bodo tudi glasbeno in filmsko obarvani. V okviru Šolskega knjigosleda bo po besedah Vlada Grlice napovedanim skupinam šolarjev omogočen voden ogled sejma, ki ga bo zaključil kulturni program - na izbiro bo devet različnih dogodkov. Svoje obiske je napovedalo že več kot 30 šol. Tudi letos bodo lahko obiskovalci prebirali knjige v Bralnici, ki jih bodo podarile založbe, knjige pa bodo po končanem knjižnem sejmu podarjene Varnim hišam.

Že danes na slavnostnem odprtju sejma bodo razglašeni tudi nagrajenci ter podeljene nagrade, in sicer nagrada za najboljši literarni prvenec, nagrada Najlepša slovenska knjiga v treh kategorijah, nagrada za mladega prevajalca, nagrada Krilati lev za najbolj kakovostno izdelavo knjige ter Schwentnerjeva nagrada za življenjsko delo. Ob tej priložnosti bo akademik dr. Matjaž Kmecl mestu Ljubljana daroval grafično zbirko Janeza Vajkarda Valvasorja.

Da smo si s človeku najbližjim sorodnikom (glej sliko) najbližji, da imamo kar 99 odstotkov skupnih genov, pa vendar se je v milijonih letih ustvaril tisti en odstotek genske razlike, ki je potreben za današnje vedenjske razlike med opico in človekom. S knjigo se evolucija nadaljuje, saj imamo le z njo priložnost ohraniti ta odstotek razlike. Izkoristimo torej priložnost in obiščimo knjižni sejem. Vstopnine ni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 16. januar 2008 / 07:00

Korak k obnovi zastarelega vodovoda

Škofja Loka - Škofjeloški občinski svetniki so minuli četrtek v prvi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za posodobitev primarnega vodovoda v Škofji...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 26. februar 2019 / 12:30

Za konec zmaga hokejistov Triglava

Jeseniški hokejisti so v ligi AHL izgubili z ekipo Lustenau, Triglav pa se je v ligi IHL veselil zmage proti Vojvodini.

Zanimivosti / torek, 26. februar 2019 / 12:27

Še pričakujejo sneg

Zadnja dva tedna nam je vreme postreglo s prijetnimi in za zimo precej visokimi temperaturami ter sončnimi dnevi. Naključne mimoidoče na ulicah Kranja smo vprašali, kako so to izkori...

Gospodarstvo / torek, 26. februar 2019 / 12:21

Sporni poljski kebab tudi na Gorenjskem

Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v petek sporočila, da je Slovenija v okviru zadnjega odkritja spornega poljskega mesa dobila tri tone zamrznjenega kebaba, ki ga j...

Nasveti / torek, 26. februar 2019 / 12:14

Tanja odgovarja

Tanja, očitno sem spregledala svoj odgovor ... se priporočam za bodoče! Hvala. Zopet se mi poraja nekaj vprašanj, in ker ste zelo pozitivna oseba, sem se ponovno obrnila na vas. Zanima me...

Rekreacija / torek, 26. februar 2019 / 12:09

Orehovški Triglav

Kjecl (476 n. m.) – Bi se radi slikali ob Aljaževem stolpu, pa je vzpon na Triglav za vas prenaporen in prezahteven? Nič hudega. Potem je današnji izlet prav za vas.