Previsok ali prenizek?
Seveda imamo v mislih krvni tlak. Visok krvni tlak je bolezen, ki jo mora nadzorovati zdravnik. S pomočjo nekaterih naravnih pomagal pa lahko tudi sami pripomoremo k njegovemu zniževanju - ali - zviševanju - v primeru, da sodimo med ljudi, ki jim preglavice povzroča zelo nizek krvni tlak. V prvem primeru koristita bela omela, česen ..., v drugem rožmarin ...
Optimalen krvni tlak je pod 120/80 mmHg.
Najsi imamo povišan krvni tlak ali je slednji prenizek, v nobenem primeru ni prijetno. Čeravno visok tlak praviloma ne povzroča simptomov, je lahko hudo nevaren, če ga ne zdravimo. Povečuje namreč tveganje za različne bolezni in vpliva na delovanje vseh pomembnih telesnih organov. Pogosto je tudi znak drugih obolenj. Na počutje bolj opazno kot povišan vpliva zelo nizek krvni tlak, ki ga navadno spremljajo utrujenost, mlahavost mišic, migrene, razbijanje srca … Težave z nizkim krvnim tlakom imajo navadno povsem zdravi ljudje, pa tudi bolniki z opešanim srcem in hudimi nalezljivimi boleznimi. Visok krvni tlak pa je sopotnik mnogih, zlasti starejših, v večji meri moških kot žensk. Zelo podvrženi so mu tudi ljudje s preveliko telesno težo, še zlasti, če se jim maščoba nabira okoli trebuha. Kdor uživa zelo slano hrano ali veliko alkohola, tvega, da ga bo doletela omenjena tegoba. Optimalen krvni tlak je pod 120/80 milimetrov živega srebra (mmHg). O povišanem tlaku govorimo že, kadar je ta višji kot 130/85 mmHg.
Bela omela in glog uravnavata krvni tlak
Bela omela (Viscum album) velja v ljudskem zdravilstvu za najboljše zelišče za uravnavanje krvnega tlaka. A treba je posvariti, da je uživanje omele v prevelikih količinah lahko škodljivo, predvsem pa ne smemo uživati plodov, belih kroglic, saj so strupene. Pri povišanem krvnem tlaku se obnese čaj iz listov bele omele, ki ga pripravimo v obliki preliva: posušene liste zdrobimo, prelijemo s 7,5 decilitra mrzle vode in sedem do osem ur namakamo, najbolje čez noč. Nato pripravek rahlo segrejemo in precedimo. Pijemo do tri majhne skodelice čaja na dan izven obrokov. Podoben učinek kot beli omeli pripisujejo tudi glogu (Crataegus oxyacantha). Simon Ašič piše, da glog uravnava krvni tlak: visokega znižuje, pa tudi nizkega zvišuje, če je srce slabotno.
Učinkovite čajne mešanice
Čajno mešanico za uravnavanje tlaka pripravimo iz treh delov glogovih cvetov, dveh delov rmanovih cvetov (Achillea milefolium) in enega dela listov bele omele. Za skodelico poparka vzamemo žličko mešanice. Čaj uživamo tri tedne trikrat na dan po eno skodelico. Učinkovito čajno mešanico za zniževanje tlaka je priporočal že Sebastian Kneipp: zmešamo enake dele bele omele, gloga in melise (Melissa officinalis). Ščep čajne mešanice prelijemo s skodelico hladne vode in kuhamo, da zavre. Pijemo dvakrat na dan po eno skodelico po jedi, in to opoldne in zvečer.
Česen zbija povišan krvni tlak
V boju s povišanim krvnim tlakom je česen izjemno učinkovito naravno pomagalo, saj vsebuje sestavine, ki znižujejo krvni tlak. Kdor ne prenese surovega, naj uporabi kuhanega ali dušenega skupaj s hrano, saj učinkovine ostanejo aktivne kljub toplotni obdelavi. Strokovnjaki svetujejo tudi česnov prevretek: štiri olupljene stroke česna zmečkajte in jih nekaj minut kuhajte v 2,5 decilitra mleka. Pripravek malce ohladite in precedite. Uživajte po dve majhni skodelici na dan, zjutraj in zvečer ne glede na druge obroke. Prevretek bo dobro del tudi pri aterosklerozi.
Rožmarin pri prenizkem krvnem tlaku
Zeliščni pripravki lahko tudi pri prenizkem krvnem tlaku pripomorejo k večji učinkovitosti zdravniškega zdravljenja. V ljudskem zdravilstvu velja, da čaj iz rožmarina (Rosmarinus officinalis) dviga krvni tlak. Pripravimo ga v obliki poparka. Zoper to težavo se obnese tudi rožmarinovo vino. Zaužijemo do dva kozarca tega vina na dan. Kura naj traja mesec do dva. Koristno naj bi bilo tudi vino iz robid (Rubus fruticosus). Uživamo trikrat na dan po eno šilce po glavnih obrokih. Krvni tlak naj bi zviševal tudi sirup iz zelene (Apium graveolens), ki ga pripravimo tako, da v kozarec izmenoma nalagamo plast zelene in plast sladkorja. Koristen pa naj bi bil tudi čaj iz zelene: pet vejic na hitro zavremo v litru vode in pijemo čez dan. Stiški dohtar priporoča še uživanje marmelade iz gozdnih jagod in črnega grozdja (pol ure pred obroki), kokošje juhe, kopriv (Urtica dioica) v obliki špinače ter paradižnika v solati z dodano žlico zrezanega peteršilja in janeža (Apium graveolens).