Dobiček si bodo delili
Novi francoski lastnik žirovskega Kladivarja podpira njegov razvoj in želi dobiček tudi deliti.
Žiri – Ko smo se pred dobrima dvema letoma pogovarjali z mag. Milanom Kopačem, direktorjem tovarne elementov za fluidno tehniko Kladivar, d. d., ki je tedaj dobil najvišje slovensko priznanje za gospodarstvenike – nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske dosežke, nam je povedal, da se vodstvo in zaposleni - skupaj jih je bilo 60, pripravljajo na odkup večinskega lastniškega deleža družbe, ki sta ga tedaj imela paradržavna sklada SOD in KAD ter še nekateri zunanji lastniki. Vendar se je pri tem zasukalo drugače: na dražbi, ki sta jo organizirala omenjena sklada, je bila ponudba zaposlenih premajhna in večinski delež je tedaj kupilo francosko podjetje Poclain Hydraulics. Prav v teh dneh mineva eno leto, odkar ima Kladivar novega tujega lastnika, in zanimalo nas je, kako poslujejo in kakšne izkušnje imajo.
Kakšno podjetje je Poclain Hydraulics, vaš lastnik?
»Gre za petdeset let staro družinsko podjetje z veliko industrijsko tradicijo in izhaja iz iste branže kot mi: so strogi hidravličarji. Njihov glavni produkt je hidravlični motor, naš pa hidravlični ventili, torej smo popolnoma komplementarni.«
Pred dvema letoma ste nam dejali, da je vaš razvoj usmerjen v proizvodnjo specifičnih hidravličnih elementov in hidravličnih sistemov, kar na vse bolj konkurenčnem globalnem trgu ne bo mogoče posnemati. Ali je novi lastnik podprl tako usmeritev?
»Vztrajamo pri tej usmeritvi. Proizvodi, ki jih razvijamo zanje in za trg, so v tej smeri. Gre za posebne strogo namenske ventile, ki jih sicer drugače na trgu ni mogoče dobiti. Celo več: del razvoja ventilov Poclain Hydraulics se je iz Francije preselil k nam, in to pomeni krepitev našega razvoja. Sedaj imamo v raziskovalno-razvojni enoti osem zaposlenih in trenutno želimo zaposliti še dva nova inženirja, da bomo kos prenesenemu razvoju ventilov. Podobno velja za razvoj hidravličnih sistemov, natančneje hidravličnih agregatov, ki poteka v Franciji za motorje, drugo pa se nadaljuje pri nas.
Rečemo torej lahko, da se naše razvojne usmeritve, ki smo jih imeli še pred prevzemom, v celoti nadaljujejo, celo pospešeno in z možnostjo prodaje na globalnem trgu. Novi lastnik ima namreč 18 prodajnih firm po vsem svetu.«
Torej prodajo prevzema novi lastnik?
»Tako je. Celotno prodajo prevzema prodajna mreža Poclain Hydraulics. V začetku je to morda celo nekaj tveganja, saj njihovi ljudje ne poznajo dovolj naših izdelkov, kupcev, trga; zato jim bomo morali v začetku pri tem pomagati, jih izobraževati; nato pa pričakujemo ugodne učinke velike mreže. V dveh do treh letih pričakujemo pozitivne učinke.«
Kako je bilo z vašimi investicijskimi načrti, ki ste nam jih razložili pred dvema letoma?
»Investicije v novo halo in opremo smo v celoti uresničili, lahko rečem, da smo napravili še več, kot je bilo prvotno načrtovano. Na dvorišču smo poleg nove hale zgradili tudi pokrite logistične površine. Ob tem kaže omeniti, da smo dosegali izredno veliko rast: v petih letih smo imeli dvoštevilčno letno rast in v tem obdobju več kot podvojili promet. Investiranje podpira tudi novi lastnik, saj bomo letos v strojno opremo investirali milijon evrov in pol, v prihodnjem letu pa dva milijona in pol za novo stavbo in halo.«
Nameravate tudi dodatno zaposlovati?
»Danes je v Kladivarju 250 zaposlenih, v prihodnjem letu nameravamo po pravkar potrjenih planih zaposliti 17 novih delavcev. Kriza, ki se poglablja, sicer utegne vplivati tudi na to, vendar bomo zagotovo iskali nove strokovnjake.«
Ali ta podpora lastnika vašemu razvoju pomeni, da jih ne zanima le dobiček, pač pa tudi nadaljnji skupen razvoj?
»Naj najprej rečem, da smo Poclain Hydraulics poznali kot korektno stranko že prej. To so seveda kapitalisti, ki jih normalno zanima dobiček, vendar po letu izkušnje lahko rečem, da jih zelo zanima naš razvoj, ki širi tudi njihove možnosti. Kot večkrat poudarjajo, so industrialci in ne finančni špekulanti. Seveda zahtevajo racionalno poslovanje, racionalen razvoj, za nas je najpomembneje, da spoštujejo naše znanje. Večkrat so poudarili, da so kupili ljudi, znanje, ne pa samo proizvodne hale in stroje.
Zgovorna gesta je dejstvo, da bomo ta teden na skupščini družbe potrdili pogodbo o delitvi oziroma soudeležbi pri dobičku. To je namreč v Franciji že dolgoletna praksa in srečna okoliščina je, da je bil tudi v Sloveniji letos sprejet zakon o tem.«