Loški grad še starejši od tisoč let
S simboličnim odprtjem grajskih vrat v obnovljeni severovzhodni stolp sta župan Igor Draksler in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič predala namenu obnovljene dele Loškega gradu.
Škofja Loka - Loški grad že tisočletje stoji nad mestom in predstavlja fizično in simbolno dominanto Škofje Loke. Obnovitvena dela, ki potekajo od leta 2006, pa so prinesla nova odkritja, ki kažejo na to, da je grad še starejši. Ob obnovi so namreč odkrili ostanke okroglega romanskega stolpa iz 10. stoletja.
V treh letih so Loški grad dodobra obnovili. Začeli so na grajskem dvorišču, letos pa so polepšali severovzhodni stolp in spet vzpostavili prvotni vhod vanj. V kratkem bodo obnovili še dvižni most in tako bo Loški grad prvi in edini na Slovenskem, v katerega se bo vstopilo čez dvižni most. Na novo je urejen tudi samostanski vrt v tem delu gradu. Mogočno stopnišče, ki se vzpenja v severovzhodnem stolpu, obiskovalcu pod steklenimi zaščitami ponuja na novo odkrite grajske skrivnosti, od ostankov prvotnega romanskega stolpa do nekdanjih tlakov. V obnovo gradu je občina ob sodelovanju države, ki je prispevala polovico potrebnega denarja, vložila osemsto tisoč evrov. Sedaj je to najlepše urejeni grad na Kranjskem, je ob odprtju dejal ponosni loški župan Igor Draksler. Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ki je skupaj z županom simbolno odprl vrata obnovljenega gradu, pa je dejal, da je Škofja Loka ob Ptuju in Piranu tretje najpomembnejše slovensko kulturno zgodovinsko mesto. Loški grad mu daje poseben pečat, vso zgodovino je bil prizorišče kulture in razveseljuje tudi dejstvo, da je tudi vsako leto bolj obiskan. Letno ga obišče okoli petdeset tisoč ljudi. Kulturno zgodovinski pomen gradu se z novimi pridobitvami še povečuje in obeta, da bodo privabile še nove obiskovalce. Slovesnost ob odprtju obnovljenega gradu je izzvenela v duhu preteklosti, ki jo izpričuje ta »loška ikona«. Obiskovalce so na grad pospremili z baklami, glasbeniki Cappele Carniole so igrali staro glasbo, nastopajoči (program je povezovala igralka Nadja Strajnar Zadnik) pa so bili oblečeni v oblačila iz renesančne dobe.