Med sosedi 115
Slovencem v deželi Furlaniji in Julijski Krajini in njihovim organizacijam se zaradi napovedi italijanske vlade o zmanjševanju denarne pomoči obetajo težki časi.
Nanj sta vodilne predstavnike italijanske države in dežele, med njimi tudi predsednika republike in vlade Giorgia Napolitana in Silvia Berlusconija ter predsednika deželnega odbora Furlanije in Julijske Krajine Renza Tonda, s posebnim pismom opozorila predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji Rudi Pavšič v imenu Slovenske kulturno gospodarske zveze in Drago Štoka iz Sveta slovenskih organizacij. Zapisala sta, da se nanje obračata kot na »garante spoštovanja italijanske ustave, ki predvideva zaščito manjšin in enakopravnost vseh državljanov. Ta enakopravnost se za Slovence v Italiji in za slovensko manjšino v celoti danes znižuje pod za nas in za italijansko pravno državo sprejemljivo točko.« Zaščitni zakon za slovensko manjšino iz leta 2001 se izvaja z nerazumljivo počasnostjo. Ta predvideva tudi vidno dvojezičnost. »V nasprotju z zaščitnim zakonom se nam brišejo že pridobljene pravice, kot so dvojezične table na novem avtocestnem odseku v okolici Trsta, ki bo kmalu svečano odprt, bojimo se pa, da brez dvojezičnih smerokazov,« sta zapisala. Opozorila sta na poskuse v videmski pokrajini, kjer naj bi pojem slovenščine nadomestili s krajevnimi govoricami in tako izbrisali besedo Slovenec. Napovedano varčevanje bi prizadelo tudi slovensko šolstvo, čeprav ga ščitijo mednarodne pogodbe, kot sta Londonski sporazum iz leta 1954 in Osimski sporazum iz leta 1974. Težji časi grozijo slovenskim časopisom, radijskim in televizijskim postajam ter še posebno Slovenskemu stalnemu gledališču v Trstu, ki se že sedaj komaj prebija iz leta v leto. Gledališče deluje na visoki umetniški ravni in je s podnapisi dostopno tudi italijanskemu občinstvu. Predsednika sta zapisala, da prejema manjšina že 18 let skoraj nespremenjeno pomoč in se vprašala, v čem je vrednost zaščitnih zakonov in norm, če potem ni sredstev, ki bi jih lahko manjšina koristila.
Položaj slovenske manjšine v Italiji je pretekli teden obravnavala tudi slovenska vlada. Napovedala je sprejem dokumenta Promemoria o položaju slovenske manjšine v Italiji, ki ga bo poslala italijanski vladi. Vanj bo zapisala, da razume naravo varčevalnih ukrepov v sosednji Italiji, vendar se zaradi tega položaj slovenske manjšine ne sme poslabšati. Gre za tako majhne vsote v celotnem varčevalnem paketu, da njihovo zagotavljanje za italijansko vlado ne bi smelo biti problem. Slovenska vlada pričakuje, da se bo napoved italijanske ministrice o zagotovitvi potrebnih sredstev za nemoteno delovanje šol s slovenskim učnim jezikom uresničila in da bosta Rim in Trst zagotovila tudi denar za delovanje drugih slovenskih ustanov.