Poslanci glasujejo o mandatarju
Danes v državnem zboru poslanci na izredni seji odločajo o tem, ali bo Borut Pahor, ki ga je predsednik države Danilo Türk predlagal za mandatarja, sestavil novo vlado.
Ljubljana - Od ponedeljka, ko je predsednik države Danilo Türk v državni zbor poslal predlog za mandatarja, je Borut Pahor tudi uradni kandidat. Ob tem je predsednik Türk dejal: »V veliko zadovoljstvo mi je, da je Borut Pahor, ki je ugleden slovenski politik in povezovalna osebnost, sprejel kandidaturo za mandatarja prihodnje vlade.« Borut Pahor, ki je to čast sprejel z veliko odgovornostjo, pa je rekel, da kandidaturo sprejema v času velike gospodarske negotovosti, kar je po njegovem izziv in priložnost. Obeta, da bodo iz tega izšli kot zmagovalci. Pravi, da krivca za krizne razmere ne bodo iskali v prejšnji vladi, tudi ne bodo čakali na to, da odgovore na krizo da kdo drug, pač pa bodo rešitve iskali sami. Poudaril je tudi pomen krepitve zaupanja v pravno državo, skrb za človekove pravice in dostojanstvo.
Volitve so bile že 21. septembra, postopki za sestavo vlade pa se že močno vlečejo. Predsednik države Danilo Türk je o tem dejal, da vse poteka v okviru rokov, ki so po zakonu predvideni za sestavo vlade. Kako bo torej vse skupaj potekalo naprej in kdaj bomo končno dobili novo vlado? Danes v državnem zboru poslanci razpravljajo in (tajno) glasujejo o kandidatu za mandatarja Borutu Pahorju. Če bo dobil zadostno podporo (po zagotovilih strank ima zagotovljenih 55 glasov, dovolj pa bi jih bilo že 46), mora najpozneje v 15 dneh predlagati ministrsko ekipo. Posamezni kandidati za ministre morajo nato prestati »zaslišanja« pred pristojnimi parlamentarnimi delovnimi telesi. Pristojni odbor nato v 48 urah, lahko pa že prej, pošlje predsedniku državnega zbora in predsedniku vlade mnenje o kandidatu. Zatem ima predsednik vlade tri dni časa, da predlog umakne in predlaga novega kandidata za ministra. Poslanci o vladni ekipi nato glasujejo »v paketu«. Upoštevaje vse roke, bi lahko novo vlado dobili najpozneje prvi teden decembra.
Izvolitev mandatarja je prva točka dnevnega reda današnje seje državnega zbora. Poslanci pa bodo odločali tudi o ustanovitvi delovnih teles, torej parlamentarnih komisij in odborov. Slednjih je 15, komisij pa 7, medtem ko ustavne komisije po poslovniku še ni treba ustanoviti takoj, pač pa mesec dni, preden je vložen predlog za začetek postopka za spremembo ustave. Ta teden so potekala tudi usklajevanja o številu mest posameznih poslanskih skupin v delovnih telesih in o razdelitvi predsedniških in podpredsedniških mest. Najbolj kritični so bili do tega v poslanski skupini SDS, češ da ni bila upoštevana sorazmerna velikost poslanskih skupin (glede na volilni rezultat) in da je predlog pripravljen izrazito v škodo opozicije.