Čebelnjaki postali brunarice
Občina Žirovnica je na pristojne inšpekcije prijavila trinajst domnevno nelegalno postavljenih objektov, ki so na kmetijskih zemljiščih zrasli iz čebelnjakov.
Žirovnica – V občini Žirovnica že dalj časa na kmetijskih zemljiščih opažajo pojavljaje nelegalnih gradenj v obliki vikendov, zaprtih kmetijskih lop in brunaric. Te nastajajo iz čebelnjakov, enojnih kozolcev z lopo in gnojišč, ki so po prostorsko-ureditvenih pogojih za podeželje občino Žirovnica edini objekti, ki jih je dopustno postavljati na kmetijskih zemljiščih. Občina je zato v zadnjih letih na urbanistično inšpekcijo prijavila trinajst domnevnih črnih gradenj, je pojasnila Marija Lužnik, svetovalka za varstvo okolja, urbanizem in gospodarske javne službe. »Da gre za črne gradnje, domnevamo, ker nismo prejeli nobenega gradbenega dovoljenja, ki nam jih sicer upravna enota pošilja v vednost. Lastniki so brez gradbenega dovoljenja postavljali objekte, ki so bili zelo malo čebelnjaki, ampak bolj zaprte lope in brunarice. Od inšpekcij pričakujemo, da objekte, postavljene na črno ali v nasprotju z dovoljenimi gabariti, odstranijo,« je dodala Lužnikova.
Na kmetijski inšpekciji, ki je pristojna za varovanje kmetijskih zemljišč, so potrdili, da so konec septembra prejeli dvanajst prijav občine Žirovnica, njene odločitve pa naj bi bile znane še ta mesec.
Namensko rabo postavljenih objektov nadzira gradbena inšpekcija. Tam so nam razložili, da je na kmetijskih zemljiščih nekatere objekte za kmetijsko rabo dovoljeno postaviti brez gradbenega dovoljenja, seveda pa jih je treba postaviti le tam, kjer to dovoljujejo občinski prostorski akti. Za te objekte je pristojna kmetijska inšpekcija. Mednje na primer sodi čebelnjak velikosti do 20 kvadratnih metrov, za katerega je moral investitor po pravilniku o vrstah objektov, veljavnem do pomladi letos, pridobiti lokacijsko informacijo, pojasnjujejo.
»Gradbeni inšpektor izreče ukrep le v primeru, da gre za gradnjo objekta v smislu določb zakona o graditvi objektov. V primeru gradnje takega objekta brez gradbenega dovoljenja gradbeni inšpektor naloži odstranitev objekta,« je razložila tiskovna predstavnica inšpektorata za okolje in prostor Helena Lovše Vrhovec. Gradbena inšpekcija je tako v zadnjih dveh letih izrekla tri ukrepe zaradi gradnje objektov brez gradbenega dovoljenja na kmetijskem zemljišču, postopki pa zaradi pritožb še niso zaključeni. »Med objekti, katere prijavlja Občina Žirovnica kot domnevno nelegalne gradnje, so tudi kmetijski objekti, zgrajeni na podlagi dovoljenj – odločb o dovolitvi priglašenih del,« je še dodala.