Ko v nošo se oblečem
Skupina Folklornega društva Šenčur se bo prvič v novi oblačilni podobi predstavila na koncertu v nedeljo, 15. aprila, ob 17. uri v dvorani Doma krajanov v Šenčurju.
Folklorno društvo Šenčur deluje od leta 2009. Povod za ustanovitev folklorne skupine je tak, kot na Gorenjskem mora biti, namreč kdo bo prej. Pred petimi leti, ko so v Šenčurju praznovali peto obletnico Pihalnega orkestra, so nanjo povabili tudi župane okoliških občin in je takratni nakelski župan Ivan Štular šenčurskemu Miru Kozelju dejal: »Me prav zanima, ali bomo prej v Naklem imeli 'plehmuzko' ali boste v Šenčurju imeli folkloro?« Toliko v šali. Res pa je, da so v Šenčurju pomladi pred tremi leti občanom razposlali anketo, ali jih zanima nastopati v folklorni skupini. Dobili so okrog sto odgovorov, tako otrok in mladine kot starejših, vse tja do sedemdesetih let. Otroci so začeli delovati v Otroški folklorni skupini Vrtavke, starejši pa so oblikovali skupino in redno enkrat na teden začeli obiskovati vaje. »V skupini je trenutno dvanajst parov, od tega ob šestih moških še osemnajst žensk, tako da se moramo pri postavitvah plesov nekoliko znajti,« je povedal umetniški vodja, sicer že prekaljen folklornik Sašo Zupan. Sam je v folklori od leta 1966, sodeloval je s skupino KUD Svoboda na Primskovem, kasneje bil član FS Sava Kranj, nazadnje pa je vodil skupino FD Kranj. Zadnji dve leti in pol zavzeto sodeluje v domači šenčurski skupini. »Odločil sem se, da ne bi posnemali že uveljavljenih skupin v okolici, kot sta FS Strmol iz Cerkelj ter FS DU Naklo. Moja razmišljanja so bila: Ker imamo v Šenčurju spomenik Mariji Tereziji in krompirju, bomo mi raje oživljali starejše plese ter šege in navade.«
Tako je šel poudarek na izdelano oblačilno podobo, šivati so dali obleke, značilne za začetek 19. stoletja. Tokrat se bodo tako prvič predstavili v novih kostumih, ki so izdelani ročno, kot so bili pred skoraj dvesto leti. Na koncertu bodo predstavili tri splete, ki bodo vsi na neki način povezani s Šenčurjem. Posebna bo tudi instrumentalna zasedba z violino, klarinetom, basom in dvema oprekljema. Večer bosta ob domači skupini popestrili še FS DU Naklo in veteranska skupina tamburašev Bisernica iz Reteč. Kot meni Zupan, bo prvi tako obsežen nastop folklorne skupine pravi pokazatelj, kako dobro so delali zadnji dve leti in pol. In hkrati dokaz, kako prav je bilo, da so se tudi v Šenčurju odločili za svojo folklorno skupino.