Dobra letina gorenjskega vina
Gorenjsko vino pod imenom šparon že skoraj desetletje in pol pridelujejo in polnijo štiri družine iz Radovljice in Begunj.
Radovljica - Globočnikovi, Ažmanovi, Smolejevi in Klementovi so se gojenja vinske trte lotili pred desetletjem in pol. Madžarsko trto je od kolega, madžarskega plavalnega trenerja, v dar dobil Ciril Globočnik, in jo podaril prijateljem. Lepo se je prijela in pred štirinajstimi leti so z vinom – belim gorenjskim suhim – napolnili prve stekleničke. Majhne in unikatne so, doslej jih je posebej zanje oblikovala Zdenka Murn, od lani pa Petja Zobec. Letos je trta dobro obrodila, zato so septembra pri Globočnikovih na vrtu, na stari restavrirani stiskalnici stisnili 75 litrov žlahtne kapljice, kar 20 litrov več kot lani. Tako bodo decembra skupaj točili vino v okoli 350 steklenic, ki jih bo vsaka družina zapečatila s čebeljim voskom in svojimi pečatniki.
Kljub temu da je povpraševanje po tem posebnem gorenjskem vinu veliko in bi na trgu lahko doseglo precej visoko ceno, so se Šparonovi – pred nekaj leti so se vse štiri družine povezale v društvo – odločili, da ga ne bodo prodajali. Še sami ga, kot sta povedala Ciril Globočnik in Aleš Klement, pijejo le ob res posebnih priložnostih. Sicer pa je našlo pot do številnih eminentnih osebnosti na različnih koncih sveta, ponavadi kot darilo ob novem letu.
Šparonovci se z vinogradništvom še vedno ukvarjajo ljubiteljsko, iz veselja do druženja in kot sprostitev po napornem delu, a vendarle tako srčno in zares, da so jim letos poleti zaupali tudi skrb za cepič stare mariborske trte, ki so ga posadili na vrtu gostilne Kunstelj v Radovljici. »Prav presenečeni smo, kako visoko je zrasla v tem kratkem času – očitno ima pravo okolje in prave skrbnike, prav gotovo pa tudi edinstven pogled na Triglav,« je povedal Aleš Klement. Pred zimo jo bodo zaščitili in če jo bodo dovolj skrbno obrezali, bi lahko iz njenega grozdja že čez dve leti stiskali prvo vino.