Bosi, z žulji in brez
V Kranju so se zbrali bosonogi tekači in odtekli nekaj kilometrov, nekateri prvič, spet drugi pa imajo že utrjene podplate.
Prvega maja je bil v Kranju organiziran 1. Slovenski bosi tek, ki ga je pripravil bosonogi maratonec Marko Roblek v sodelovanju s Športnim centrom Maratonc. Tek je bil predvsem druženje netekmovalnega značaja, brez merjenja časa.
»Namen srečanja je, da se bosonogci in simpatizerji zberemo na enem mestu, se spoznamo, izmenjamo izkušnje in skupaj odtečemo nekaj kilometrov. Tek je organiziran tudi v čast svetovnega dne bosega teka, ki je prav prvega maja in je namenjen popularizaciji naravnega, zdravega in sproščenega tekaškega sloga,« pravi Marko Roblek. Njegova kariera bosonogca je stara štiri leta: »Ko sem začenjal, sem bil bolj kot ne posebnež, vsi so me gledali. Bosih tekačev nas je sedaj vedno več in smo sestavni del tekaške populacije, ki se je osvobodila težkih čevljev in ponavljajočih se tekaških poškodb.« Pred startom teka je dal udeležencem najprej osnovne napotke in jih seznanil s pravilno tehniko teka. Pristajati je potrebno na celo stopalo s poudarkom na prednjem delu. »Mislim, da sem jim dal prave napotke, da jih noge ne bodo bolele, da se bodo znali poslušati, se odzivati na podlago, biti sproščeni pri teku, skratka, da bo danes to zanje odlična izkušnja in da bodo bosi tekli še naprej,« je, medtem ko so bili udeleženci že skoraj pripravljeni, še povedal Roblek. Zadnji nasvet pa je bil: »Če še nikoli niste tekli bosi, vas bodo najbrž nekoliko boleli podplati. V rokah imejte športne copate, da jih boste vmes kadarkoli lahko obuli.«
Večina udeležencev teka je bila seveda bosih, nekateri so tekli tudi v minimalistični obutvi ali pa klasično obuti. Otroci so tekli na krajši razdalji, drugi pa po dvainpolkilometrskem krogu po asfaltnih cestah v okolici Športnega centra Kranj. Tisti z najbolj utrjenimi podplati so ga pretekli trikrat. Med bosonogci smo opazili tudi Borisa Kolmana iz Škofje Loke, ki je bil pred leti zraven že na bosem teku na Lubnik. »Pri bosem teku čutiš energijo, ki prihaja iz zemlje. Je za poskusiti, da vidiš razliko pristajanja, ujemanja nog s tlemi. Razlika je velika. Letos sem bos tekel le nekajkrat pozimi po snegu za pet do deset minut. Največ doslej sem v enem kosu pretekel deset kilometrov. Raje kot po asfaltu tečem po zemlji,« je pojasnil Boris Kolman, nato pa se podal na sedem in pol kilometrov. Kar nekaj je bilo takšnih najbolj utrjenih tudi med udeleženkami nežnejšega spola. »Veliko sem pretekla v minimalistični obutvi, že skoraj štiristo kilometrov, tudi dva polmaratona. Danes sem preskusila teči še povsem bosa. Bilo je super. Mislila sem iti samo en krog, šla sem pa kar vse tri. Nimam nobenih težav, nobenega žulja,« je bila navdušena Irena Gruntar iz Črnuč. Tim Pregrad iz Kranja pa je po petih kilometrih o razlogih za udeležbo povedal: »Zelo rad sem bos in ne maram se potiti v noge. Tečem ravno ne, a sem danes prišel poskusit. Super izkušnja. Se kar da. Noge ne bolijo. Včeraj smo na kresu bosi hodili po žerjavici, tako da so podplati utrjeni.« Tekel je skupaj z Davidom Vidmarjem, predsednikom ŠD Bosa noga iz Šenčurja, v katerem je nekaj več kot štirideset članov: »Številka narašča. Najprej so bili v društvu Šenčurjani, sedaj pa prihajajo tudi od drugod. Včeraj smo imeli kres, se poslovili od stare obutve na način, da smo zažgali stare ponošene čevlje in danes smo zakorakali bosi v novo sezono, ki bo trajala do konca avgusta. Stara ljudska modrost pravi, da v mesecih brez črke r hodimo bosi in mi se tega dobro držimo.« Prvič je bosa tekla tudi Urška Malovrh iz Tržiča, sicer redna udeleženka rekreativnih tekmovanj »obutih« tekačev: »Malo je bodlo, a se podplati navadijo. Nič me ne bolijo. Prišla sem zaradi novega izziva in druženja.«
Bose tekače je ob progi pozdravil in podprl tudi dr. Milivoj Veličkovič iz Kranja: »Ko sem prebral informacijo o tem teku, sem bil zelo navdušen. Menim, da je to zelo pozitivno. Spomnim se, da je atlet Abebe Bikila iz Etiopije bos zmagal na olimpijskem maratonu leta 1960 v Rimu. Biti bos je najbolj zdravo za človeško držo, korak. Še enkrat čestitam in vabim bose tekače tudi na naš medicinski tek okrog Brda, ki bo 21. maja.« Sezona bosega teka je torej odprta.