Udeleženci letošnje kolonije na Četeni Ravni (Foto: Milan Savič)

Ko se v kamen naseli toplota

Oktobra je v hribih pod Blegošem potekala že 14. slikarska kolonija v počastitev spomina na Antona Ažbeta.

Zdravko Krvina, ustanovitelj in organizator kolonije, je bil še posebej vesel dveh kiparjev, ki sta se pridružila slikarski druščini. Nebojša Savović - Nes je sicer prišel iz Beograda, vendar je že stari znanec Poljanske doline, saj že štiri leta sodeluje z Marmorjem s Hotavelj. Skupni jezik so našli pri izgradnji cerkve svetega Save v Beogradu. »Kamen je moje življenje, strast in kruh. Kaj bi brez njega?« se zasmeje. Marmor mu je najljubši. Pod njegovimi rokami so nastajali ogromne ambientalne forme, moderne skulpture, spomeniki in fontane. Spopadal se je z upodobitvami zgodovinskih osebnosti, dokler ga čas in naključje nista zanesla v izzive, ki jim dodaja svoj osebni pečat pri izgradnji cerkva. »Preko kamna sem se srečal z Zdravkom Krvino, in ko me je povabil, naj se udeležim slikarske kolonije, sem izziv z veseljem sprejel. Tudi v Srbiji imamo veliko podobnih kolonij, žal mi je, da med umetniki iz obeh držav ni več sodelovanja. Sam sem pomagal postaviti na noge Mednarodni bienale miniaturne umetnosti. Upam, da bo v prihodnje več povezovanja tudi z mojo pomočjo, nenazadnje smo ljudje tisti, ki gradimo svet, mar ne?«

Dr. Stipe Miličić se je v krizi srednjih let odločil, da je napočil čas, da sledi klicu svojega srca in začne izpolnjevati davne želje, ter se preda oblikovanju kamna. »Kljub temu da sem vrsto let živel v Ljubljani, sem zmeraj potiho sanjal o Krasu, ki me je, vsaj na daleč, spominjal na rodni Hvar.« Nekoč se mu je zgodilo, da mu je neka skulptura po nesreči počila in se prepolovila. Tedaj je spoznal, da zna biti tudi kamen najbolj iskren in izpoveden tedaj, ko pokaže svoje ranljivosti in slabosti. »Misel, da mi zemlja dovoli, da lahko iz nedrij Krasa iztrgam kamen in mu dam novo obliko, me je navduševala. Strašno ljubim naravo, kamen mi odgrinja obzorja bodisi na morski obali ali v kraških globelih. Zavedam se namreč, da šele takrat, ko v sebi nosim lepoto in ljubezen, lahko oboje vdahnem skulpturi, ki jo želim narediti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 22. december 2020 / 12:45

Med prazniki obiski tudi med regijami

Vlada je sprejela sedmi protikoronski paket. Omejitev gibanja na občine in regije za božič in novo leto ne bo veljala. Učenci prve triade se v šole vračajo 4. januarja, matura bo, a z nekaj posebnostm...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...