Trideset let blejskih jamarjev
Društvo za raziskovanje jam Bled letos praznuje tridesetletnico svojega delovanja.
Bled – V sklopu praznovanja tridesetletnice ustanovitve blejskega društva za raziskovanje jam so v Ribnem pri Bledu pripravili tridnevno srečanje jamarjev iz vse Slovenije. Ob tej priložnosti so organizirali oglede nekaterih jam na svojem območju, ogledati pa si je bilo mogoče tudi, kako potekajo izpiti za jamarje in jamarske pripravnike, spoznati vrvno tehniko in osnove jamarstva.
Društvo za raziskovanje jam Bled ta čas šteje 52 članov. Najprej so delovali pod okriljem kranjskega društva za raziskovanje jam, pred tridesetimi leti pa so oblikovali samostojno društvo. »Naše območje je namreč zelo bogato z jamami. Prva naloga je bila zaščita jame pod Babjim zobom, v katero je imel prej dostop kdorkoli in je zato nastalo precej škode,« je pojasnil predsednik blejskega društva Franc Arh. Med večjimi odkritji je omenil še »Franceljnovo konto«, ki se je izkazala za enega večjih jamskih prostorov v Sloveniji, odkrili pa so jo konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja. »Med zgodovinske dosežke lahko štejemo še odkritje Biserne jame na Jelovici, lani septembra pa smo skupaj s potapljači začeli raziskovati še jamo v bohinjski Soteski. Doslej se jim je uspelo potopiti že 58 metrov globoko, po njihovih besedah pa naj bi voda segala še najmanj dvajset metrov globoko. To je že po nivojem Save Bohinjke,« je razložil Franc Arh.
Blejski jamarji imajo med svojimi člani tudi dva jamarska reševalca in dva pripravnika za jamarska reševalca. Pri reševanju iz jam sodelujejo prek slovenske jamarske zveze, v okviru njihovega društva pa deluje tudi enota za reševanje iz globin, višin in ruševin.