Volilni vročici bo sledila še cenovna
Podražila naj bi se nekatera osnovna živila in elektrika za odjemalce z nadpovprečno porabo, zahtevki so tudi za zvišanje nekaterih cen komunalnih storitev in RTV prispevka.
Kranj - Mešetarjenja z volilnimi obljubami je konec, na decimalke natančnega ugotavljanja volilnega izida še ne, volivci pa spet vse bolj postajajo potrošniki, ki jih bo v kratkem zajel nov val podražitev. Večina jih bo zmogla, tisti s skromnimi dohodki bolj težko. Kako pomagati tem ljudem in kako preprečiti, da se revščina ne bo povečevala, bo lahko že prvi izziv za novo vladno koalicijo (kakršnakoli že bo), ki je prek svojih glasnikov pred volitvami oznanjala, da bo bolj socialna in čuteča do ljudi.
Kaj vse naj bi se podražilo v bližnji prihodnosti? Elektro Gorenjska je napovedal, da bo s 27. oktobrom uvedel plačilo za vodenje računa v višini 0,98 evra na merilno mesto in dodatek 0,0204 evra na kilovatno uro za nadpovprečno porabo električne energije, ki ga bodo plačevali odjemalci z dnevno porabo več kot deset oz. letno več kot 3.650 kilovatnih ur elektrike. Zvišale naj bi se tudi cene nekaterih mesnih, krušnih, mlečnih izdelkov ter še nekaterih drugih živil. Živilsko predelovalna podjetja oz. dobavitelji so trgovcem že poslali predloge za zvišanje cen, od pogajanj pa bo odvisno, kdaj in za koliko se bodo podražili posamezni izdelki. Po podatkih državnega statističnega urada se je hrana v zadnjem letu že podražila za skoraj 11 odstotkov, najbolj olje in maščobe (za 40 odstotkov), mleko, mlečni izdelki in jajca (za 24 odstotkov) ter kruh in drugi izdelki iz žit (za 14 odstotkov). Štirideset komunalnih podjetij, med njimi so tudi nekatera gorenjska, prosi vlado za soglasje k podražitvam nekaterih cen komunalnih storitev. Dražja bo očitno tudi »pravica do obveščenosti«: vodstvo RTV Slovenija zahteva, da vlada čimprej ali vsaj s 1. januarjem zviša RTV prispevek.