Brusnice lahko naberemo tudi še v septembru - če smo prepozni za jagode, za liste gotovo nismo.

Brusnice za sečila

Brusnični džem oziroma marmelado ljudsko zdravilstvo priporoča zoper povišano telesno temperaturo. Brusnični kompot čisti in razkužuje kri, brusnični sok pa spodbuja izločanje seča.

Seveda moramo brusnice najprej nabrati. To lahko storimo tudi še v septembru. Liste, ki so tako koristni pri boleznih mehurja, pa nabiramo šele potem, ko plodovi dozorijo. Brusnice (Vaccinium vitis-idaea) so odličen antiseptik in zdravijo zlasti sečila, to so ledvice, sečevode in mehur. Še bolj kot plodovi naj bi bilo zdravilno listje.

Brez brusnic ne gre

Brusnice so zdravilo mojega otroštva. Kadar me je kuhala visoka vročina, je bila obvezna žlička, raje dve, slastne brusnične marmelade, ki sta jo mama ali babica pripravili iz kiselkastih plodov, nabranih visoko v gorah. Pri nas namreč verjamemo, da brusnice učinkovito zbijajo vročino. In res, zdi se, da je temperatura hitro padla, želja po novi žlički rdečih borovnic pa je rasla. Tako je še danes. Palačinke brez brusničnega džema niso zame, tudi divjačina in štruklji brez tega okusnega dodatka ne teknejo, kot bi morali.

'Gorenk' uspeva tudi na Gorenjskem

Brusnice, ki jim ljudski jeziki pravijo tudi gorenk, matik, belke, matejk, gromzeha, močnica, netečje ali rdeča borovnica, so nizek zimzelen grmiček. Rasejo na goratem svetu kot podrast predvsem v borovih gozdovih. Jagode imajo rezek, precej kisel okus in sila prijeten duh. Listi gorenka so grenkega in rahlo trpkega okusa. Brusnice zorijo v drugi polovici avgusta in septembra. Listje brusnice v nasprotju z listi borovnice, ki jih nabiramo pred dozoritvijo plodov, nabiramo šele po dozoritvi, saj je takrat v njih nakopičenih največ zdravilnih učinkovin. Listi so bogati s čreslovinami in arbutinom, plodovi pa z organskimi kislinami, vitaminom C, betakarotenom, flavonoidi, pektini in železom. Brusnice so tako kisle, da jih uživamo samo v predelani obliki, surovih pa ne jemo.

Brusnica in zeleni gornik

Brusnični listi precej spominjajo na liste zelenega gornika (Arctostaphylos uva ursi), s katerim ljudje brusnico pogosto zamenjujejo. Gornik je bil pred časi veliko bolj čislan kot brusnica, sodobne raziskave pa so brusnico postavile na pravo mesto, ko so ugotovile, da učinek zdravljenja z brusnicami prav v ničemer ne zaostaja za zdravilnim učinkom gornika. Brusnični listi so celo v prednosti, saj je čajni prevretek iz teh listov za bolnike, ki imajo občutljiv želodec, veliko bolj piten kot prevretek gornikovih listov, ki je tako trpkega okusa, da je pitje čaja skoraj nemogoče.

Čaj brusničnih listov za mehur

Listi brusnice naj bi se bolje od gornikovih izkazali tudi pri boleznih mehurja, kot so krči mehurja, boleče mokrenje, bolečine v sečevodih, močenje postelje. Čaj brusničnih listov naj bi pomagal tudi pri vnetju ledvic, protinu in revmi. Pripravimo ga v obliki lahnega prevretka: zvrhano žličko posušenih in drobno zrezanih listov vržemo v vrelo vodo in kuhamo par minut, odstavimo, pustimo deset minut in precedimo. Pijemo neoslajen čaj, počasi, po požirkih.

Brusnični pripravki

Brusnice vsebujejo veliko bioaktivnih snovi, ki jim znanstveniki pripisujejo močno antibiotično delovanje. Brusnični sok pospešuje izločanje seča in je bogat z vitamini A, B in C, zato ga v sterilizirani obliki lahko hranimo za zimske dni, ko je hrana revna z vitamini. Poleg tega vpliva na zmanjšanje holesterola, trigliceridov, sečne kisline in telesne teže. Priporočajo ga tudi diabetikom, saj vsebuje nizke količine sladkorja in ob tem tudi pospešuje zmanjševanje glukoze v krvi. Privoščite si tudi brusnični kompot, ki čisti kri in razkužuje. Ne pozabite niti na brusnično marmelado ali džem. Med drugim odpravljata neješčnost, ustavljata drisko in učinkujeta osvežujoče. Pripravite si posebej slastno marmelado iz brusnic, ki jim v enakih delih dodate jabolka ali hruške in korenje. Brusnični cvet boste dobili, če boste namakali v enem litru žganja četrt kilograma brusnic. Koristil bo zoper hudo drisko in učinkoval poživljajoče. Brusnic in njenih pripravkov se morajo izogibati tisti, ki so nagnjeni k ledvičnim kamnom. Vsebuje namreč precej oksalne kisline, ki vpliva na hitrejšo tvorbo kamnov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Vodice / torek, 5. julij 2011 / 07:00

Ukinili lokalno turistično organizacijo

Vodice - Lokalna turistična organizacija – Zavod za pospeševanje turizma, ki jo je Občina z namenom spodbujanja razvoja in promocije turizma ter oblikovanja celovite turistične p...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 3. januar 2008 / 07:00

Svojega zdravja gospodar

Vsak naj se sam odloči in ne država, kako bo porabljen denar, ki mu pripada od zdravstvenega zavarovanja. Vsak naj se sam odloči ali bo holesterol odpravil z jabolčnim vinom (tukla, mošt) ali s strupo...

Humor / četrtek, 3. januar 2008 / 07:00

Mrzel veter vlado žene

Slovenska vladna posadka se je prvi dan novega leta mudila v Portorožu. Slišati je, da si pripravljajo teren za jesensko selitev v tople kraje. Kot so namreč ugotovili po končanih predsedniških volitv...

Prosti čas / četrtek, 3. januar 2008 / 07:00

Srečno 2009

Kako postaneš internetna zvezda in zakaj se je ob prehodu iz starega v novo leto v Kranju na platnu zasvetil napis: Srečno 2009.

Zanimivosti / četrtek, 3. januar 2008 / 07:00

Marinkine posebne sposobnosti

Med redkimi ljudmi, ki imajo posebne, nepojasnjene sposobnosti, je tudi Marinka Mikelj iz vasi Milje pri Kranju. Zgodaj je zaznala moč v dlaneh, saj s polaganjem rok lahko pomaga pri različnih bolečin...

Šport / četrtek, 3. januar 2008 / 07:00

Ob jubileju slovesna akademija

Z jutrišnjimi tekmami se zaključuje prvi del tekmovanja v hokejski ligi EBEL, ekipa Acronija Jesenic pa gosti Graz 99ers; slovesno ob 60-letnici ustanovitve HK Jesenice.