Šola je velik strošek
Za nakup šolskih potrebščin bodo morali starši kljub brezplačnim učbenikom odšteti vsaj še sto evrov, saj šolarji potrebujejo tudi delovne zvezke, zvezke, torbe ...
Kranj – Začetek šolskega leta marsikaterega starša kar krepko udari po žepu. Čeprav si bodo osnovnošolci učbenike v letošnjem šolskem letu prek učbeniških skladov lahko izposodili brezplačno, pa so tu še delovni zvezki, zvezki, torbe … Končni seštevek potem na koncu še vedno preseže vsaj sto evrov, če se pri nakupu omejimo zgolj na najbolj osnovne šolske potrebščine. Zato ne preseneča, da se nekateri odločijo, da bodo za nakup šolskih potrebščin najeli posojilo.
»Za vse delovne zvezke in druge šolske potrebščine sem odštela približno 180 evrov. Šolsko torbo pa smo dobili od prijateljice, saj je še zelo dobro ohranjena. Če bi morali kupiti še torbo, pa bi račun verjetno presegel dvesto evrov,« je Nina Polak iz Radovljice na hitro seštela stroške, ki so nastali, ker bo letos prvič pospremila v šolo hčerko Niko. V ta znesek pa ni vključila stroškov preureditve otroške sobe, saj bo ta zdaj postala soba šolarke. »Potrebuje vsaj pisalno mizo in stol, računalnika pa ji še ne bomo kupili, čeprav ga že skoraj potrebuje. Šola danes zahteva marsikaj,« je še razmišljala Nina Polak. Pri približno štiristo evrih pa so se ustavili stroški družine Legat Strasser iz Žirovnice, ki je kupovala šolske potrebščine za četrtošolko in osmošolko. »Kupiti smo morali tudi novi torbi, saj nahrbtniki ne zdržijo prav dolgo,« je pojasnila Sonja Legat Strasser in dodala, da včasih ni bilo toliko delovnih zvezkov. »Če jih uporabljajo, je še v redu, čeprav bi po mojem marsikje lahko več pisali v zvezke. Vse je odvisno od učiteljev – za kak ne prav pomemben predmet potrebuješ delovne zvezke, kjer bi razumel, da je potrebnih več vaj, pa prepisujejo iz vadnice.« Kot pravi, si zdaj to še lahko privoščijo. »Še posebno, če ima kdo več otrok, pa si lahko predstavljam, da morajo za nakup šolskih potrebščin najeti celo posojilo.«
Učbenike si večinoma izposodijo v šoli tudi srednješolci. »Za preostale učbenike in delovne zvezke za drugi letnik gimnazije pa sem pravkar odštela 67 evrov,« nam je zaupala Nada Koder Štrakl, ki smo jo s hčerko Evo zmotili pri nakupu. Še približno dvajset evrov, je dodala, pa bi po njenem moralo zadostovati za zvezke in druge šolske potrebščine, po katere sta se še odpravili. Tudi Tajda Suhodolčan, ki bo letos obiskovala tretji letnik zdravstvene šole, si bo večino učbenikov sposodila v šoli oziroma jih bo dobila od starejše sestre. »Za delovne zvezke za angleščino in slovenščino pa sem plačala trideset evrov.« Prav nič stroškov pa ne bo imela s šolsko torbo, saj namesto torbe raje uporablja mapo, nam je še zaupala.