Grožnja pri nakupu
Davčna uprava svetuje previdnost pri nakupu novih in rabljenih avtomobilov, uvoženih iz drugih držav EU.
Davčna uprava Republike Slovenije (Durs) je v zadnjih dveh mesecih že dvakrat opozorila na previdnost pri nakupu novih in rabljenih motornih vozil, uvoženih iz drugih držav Evropske unije. V zadnjem času namreč ugotavljajo vse več primerov, da uvozniki, pretežno slamnata podjetja, niso plačali predpisanih dajatev, posledično pa je že prišlo do omejitev ali prepovedi razpolaganja z vozili.
(Pre)prodaja motornih vozil je bila že pred časom uvrščena med davčno rizična področja, Durs pa je uvedel tudi poostren davčni nadzor trgovcev z motornimi vozili. V postopkih davčnega nadzora je bilo namreč ugotovljeno veliko davčnih utaj na področju trgovanja z rabljenimi in tudi z novimi motornimi vozili. Kot opozarjajo na Dursu, so sumljivi predvsem avtomobili višjega cenovnega razreda, ki jih trgovci ponujajo po cenah, ki naj bi bile nižje od tržnih.
V Slovenijo pripeljani rabljeni avtomobili iz držav članic Evropske unije do končnih kupcev pogosto pridejo prek prodajnih verig pravnih in tudi fizičnih oseb. Gre za tako imenovani »sivi uvoz«, pri čemer pogosto sodelujejo tako imenovana slamnata podjetja, ki jih je skoraj nemogoče nadzirati in od njih pridobiti dokumentacijo, na osnovi katere bi bilo mogoče preveriti, ali so bile ob uvozu vozil plačane vse predpisane dajatve. V nekaterih primerih lahko davčni organ tistim, ki niso plačali davka, omeji ali prepove razpolaganje z določenim motornim vozilom. Takih prepovedi je bilo v letošnji prvi polovici že več, posamezni sklepi so zajeli tudi do osem avtomobilov, praviloma višjega cenovnega razreda. Po nekaterih ocenah je v letošnji prvi polovici leta skozi državno blagajno ušlo že za vsaj milijon evrov neplačanega davka na motorna vozila (DMV).
Kupcem avtomobilov zato Durs svetuje, da pred nakupom opravijo vpogled zastavnih pravic in zarubljenih premičnin. V registru, ki je brezplačno dostopen na Ajpesovi strani (www.ajpes.si/rzpp) so vpisane tudi pravice tretjih oseb. V Stvarno pravnem zakoniku je namreč določeno, da se nihče ne more sklicevati na to, da ni poznal podatkov o zastavni pravici, ki so vpisani v register neposestnih zastavnih pravic, če je premičnina vpisana v ta register. Nekateri davčni svetovalci so mnenja, da bi morala te podatke že pred tem preveriti davčna uprava, saj kupca zanima le končna cena.
Avtomobilski uvozniki, združeni v Sekcijo za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije, so že pred časom predlagali spremembo zakona o davku na motorna vozila, s katero bi izkoreninili tudi divji oziroma na pol legalni uvoz avtomobilov. Po njihovem predlogu brez dokazila o plačanem davku vozilo ne bi dobilo homologacije, to pa bi bilo mogoče urediti le s povezavo davčnih organov in registracijskih mest. Žal so bile predlagane spremembe zakona o DMV lani preložene in bodo počakale na povolilni čas oziroma novo vlado.