Prestrašeni in brez strehe nad glavo
Med mladimi so vse pogostejše zaposlitve za določen čas, kar po mnenju Zveze svobodnih sindikatov Slovenije pomeni pot v revščino.
Kranj – Mladi na trgu dela so slabo plačani, pod pritiskom, pregoreli, v strahu in v službi dobička, je zaposlitvene težave mladih strnil strokovni sodelavec za socialno področje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Goran Lukič. S tem so povezane tudi stanovanjske težave mladih, je dodala predsednica odbora za mlade pri ZSSS Staša Pernat, saj na trgu ponujajo večinoma nadstandardna stanovanja, ki si jih mladi ne morejo privoščiti, oziroma so to po njenem stanovanja brez otroških sob za mlade japije.
Goran Lukič je postregel s podatkom, da je v Sloveniji začasno zaposlenih 66,5 odstotka mladih med 15. in 24. letom, odstotek začasno zaposlenih mladih žensk pa je celo 71,1 odstotka. »Vsaka zaposlitev naj bi bila priložnost. A kakšna je ta priložnost, če je stopnja tveganja revščine med zaposlenimi za določen čas bistveno večja kot med tistimi, ki so zaposleni za nedoločen čas.« Po njegovem se v Sloveniji dogaja načrtno proizvajanje zaposlenih revnih. »Mladi so obremenjeni in z majhnimi dohodki,« je ob tem dejala Staša Pernat in navedla podatke statističnega urada, po katerih je povprečna neto plača v Ljubljani januarja letos znašala 981,7 evra, povprečna oglaševana cena stanovanja v glavnem mestu pa je bila takrat 171 tisoč evrov, kar je 2894 evrov za kvadratni meter. Na podlagi tega je izračunala, da je treba za povprečno stanovanje odšteti 164 ljubljanskih povprečnih plač. »To pomeni, da bi morali 13 let nameniti celotno plačo za stanovanje ali 35,6 leta vsak mesec po 400 evrov in bi tako živeli od minimalne plače, če pri tem ne upoštevamo inflacije.«
Na navedbe ZSSS so se odzvali tudi pri ministrstvih za delo, družino in socialne zadeve ter za okolje in prostor. Direktorica direktorata za trg dela in zaposlovanje pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Damjana Košir je poudarila, da delež mladih v strukturi brezposelnih upada. »Še v letu 2006 je znašal 19,4 odstotka, v juniju letos se je zmanjšal na 13,3 odstotka, delež iskalcev prve zaposlitve pa je v enakem obdobju upadel iz 23,5 odstotka na 16,3 odstotka.« Generalna direktorica direktorata za prostor na Ministrstvu za okolje Metka Černelč pa je razložila, da so v spremembo novega stanovanjskega zakona vključili alternativne rešitve, kako zmanjšati slabo razmerje med neprofitnimi in tržnimi stanovanji. »Vzpostavili smo mehanizme za aktiviranje zasebnega kapitala, s katerimi bi radi pospešili gradnjo neprofitnih stanovanj.«