Na čelu zbornice Ciril Smrkolj
Novi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije med drugim obljublja učinkovitejše in bolj racionalno delo ter za 30 odstotkov nižjo članarino.
Naklo – Na konstitutivni seji novega sestava Sveta Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, ki je bila v torek v Biotehniškem centru v Naklem, je bil s tesno večino za novega predsednika izvoljen nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj. Novi člani sveta zbornice, skupaj jih je izvoljenih 57, prisotna sta bila dva manj, so najprej potrdili mandate, nato pa s tajnimi volitvami izvolili predsednika, dva podpredsednika in člane odborov. Smrkolj, ki ga je za člana sveta zbornice predlagalo Društvo SKZ – Slovenska kmečka zveza je dobil 30 glasov prisotnih članov in s petimi glasovi premagal Branka Kureta, sicer direktorja Kmetijske zadruge Metlika, ki ga je za predsednika predlagala Kmečka lista – Društvo za razvoj kmetijstva in podeželja. Podpredsedniški mesti sta prav tako pripadli Marjanu Golavšku in Branku Tomažiču, ki ju je predlaga Smrkolj.
Smrkolj je odločitev za kandidaturo sprejel, kot je dejal, zaradi široke podpore in prepričevanja. Kot je povedal že v svojem predvolilnem nastopu, se bo zavzemal za razširitev programa zbornice, ki ga namerava sestaviti skupaj z vsemi društvi, zvezami vodstvom organov zbornice, direktorji območnih zavodov predstavniki svetovalne službe ... in drugimi pravnimi osebami, ki so zastopane v novem zborničnem svetu, med njimi je tudi nekaj župnijskih uradov. Za vse spremembe je namreč po njegovem mnenju potrebna korenita analiza, pri čemer bodo oblikovane tudi skupine, ki bodo preučevale interese članstva.
Novi predsednik se bo med drugim zavzemal za zmanjšanje predsedniških pooblastil, funkcijo pa bo opravljal nepoklicno. Ob tem poudarja, da čuti odgovornost do slovenskega kmetijstva, zato se bo treba v večji meri ukvarjati s strategijo. Med priznanji za delo dosedanji vodstveni ekipi pod predsedovanjem Petra Vriska, ki je bila na čelu zbornice dva mandata, je bilo slišati tudi, da bo treba delo zbornice organizirati drugače, tako da bodo člani čutili, da zbornica dela v njihovo korist. Treba bo tudi oblikovati močne odbore za kmetijsko, evropsko, zemljiško in okoljsko politiko in se še zlasti posvetiti področjem, kot so težji pogoji predelave. Zbornica mora biti ustrezen sogovornik vladi in sodelovati pri oblikovanju zakonodaje in razvojne politike kmetijstva, je še poudaril Smrkolj.
Ob tem je izpostavil tudi obljubo, da bodo za 30 odstotkov zmanjšali članarino v zbornici, ki sedaj predvsem za manjše člane predstavlja precejšnjo obremenitev. Zato pa bo treba delo v zbornici organizirati tako, da bo bolj učinkovito in racionalno, je ob izvolitvi še dodal Smrkolj, ki namerava uvesti tudi kolegij predsednika za usklajevanje zadev.