Nakup motornega vozila je lahko tvegan posel
Davčna uprava Republike Slovenije v postopkih davčnega nadzora ugotavlja veliko število davčnih utaj na področju trgovanja z rabljenimi in tudi novimi motornimi vozili.
Najpogosteje so predmet utaj osebna motorna vozila višjega cenovnega razreda. Prodajne verige, pri katerih velikokrat pride do utaje davka in v katerih praviloma sodeluje več pravnih ali fizičnih oseb, predstavljajo tako imenovani »sivi uvoz« motornih vozil v Republiko Slovenijo. Večina motornih vozil, ki so vključena v tako imenovani »sivi uvoz«, je pridobljena iz drugih držav članic EU. Pri tem je značilno, da imajo vozila pridobljena na ta način, praviloma nižjo ceno od tržne cene, kar je v veliki meri posledica utajenih davčnih obveznosti.
Davčna uprava je v zadnjem obdobju poostrila nadzor nad preprodajo motornih vozil, in pri tem posveča veliko pozornosti tudi preventivnemu delovanju v smislu, da do tovrstnih utaj ne bi prišlo, oziroma da bi bile čim prej odkrite. Pri tem se poslužuje vseh možnosti, ki jih v smislu zavarovanja izpolnitve davčne obveznosti oziroma zavarovanja plačila in davčne izvršbe dovoljuje Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2) s ciljem, da bi se izterjalo plačilo davka pri zavezancih za davek, ki so utajili davek.
V določenih primerih, ki jih opredeljuje Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2), lahko tako davčni organ uporabi možnost, da z začasnim sklepom za zavarovanje zavezancu za davek omeji ali prepove razpolaganje z določenim premoženjem – tudi z motornimi vozili. Začasni sklep za zavarovanje davčni organ pošlje pristojnemu organu, da ga po uradni dolžnosti vpiše v ustrezni register. Za premičnine (motorna in tirna vozila, motorna kolesa ter prikolice in polprikolice, zaloge, oprema, živali) je to register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin, ki ga vodi Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES).
Davčna uprava je v obdobju od 01. 01. 2008 do 20. 06. 2008 izdala 58 sklepov o prepovedi razpolaganja z motornimi vozili, na osnovi katerih je bil opravljen vpis v navedeni register. Posamezni sklepi so zajeli tudi do 8 motornih vozil, praviloma višjega cenovnega razreda.
Kupce avtomobilov zato v tem smislu opozarjamo in jim svetujemo, da v vsakem primeru preden opravijo nakup novega ali rabljenega motornega vozila, opravijo vpogled v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin. Kajti v navedenem registru so, poleg sklepov davčne uprave, lahko vpisane tudi pravice tretjih oseb. V Stvarno pravnem zakoniku (SPZ) je določeno, da se nihče ne more sklicevati na to, da ni poznal podatkov o zastavni pravici, ki so vpisani v register neposestnih zastavnih pravic, če je premičnina vpisana v ta register.
Vpogled v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin je brezplačen in je mogoč preko interneta na slednji internetni povezavi www.ajpes.si/rzpp. Kot identifikacijsko številko, katere vpis zahteva iskalnik na tej spletni strani, se vpiše identifikacijska številka vozila (VIN), t.j. številka šasije.
S tem obvestilom želimo kupce motornih vozil, tako fizične kot pravne osebe, predvsem opozoriti, da pred nakupom preverijo, ali je za določeno motorno vozilo opravljen vpis v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin.
Hkrati pa jim svetujemo, da so še posebej skrbni in previdni pri nakupu vozila iz tujine, kadar vozila sami neposredno ne kupujejo v tujini in to prepustijo raznim posrednikom, ki delujejo na domačem avtomobilskem trgu. Lahko se namreč zgodi, da se za izjemno ugodnim nakupom motornega vozila skriva tudi prepoved razpolaganja z njim.