Ranjak celi rane
Zdravilne odlike ranjaka (Anthyllis vulneraria) so, kot pove že njegovo ime, da zdravi rane. Gotovo je, da celi tiste na telesu - nemara pa je kos tudi duševnim in ljubezenskim?
Naberimo nekaj cvetnih glavic
Zanimiva socvetja bledo ali tudi zlato rumenih cvetov ranjaka oko hitro opazi na suhih travnikih po vsej državi. Raste od nižine do visokogorskega pasu. Navadno je v družbi pisanega travniškega cvetja. Zraste do višine trideset centimetrov, ima lihopernate številne lističe, končni listič je večji od drugih. Stebla so skoraj ležeča, pa tudi pokončna, porasla s svilnatimi dlačicami. Cveti med majem in avgustom, ko nabiramo cvetove, ki jih posušimo v senčnih in zračnih prostorih. Lahko pa uporabimo tudi sveže. Diši rahlo aromatično. Vsebuje saponine, ki so odgovorni za zdravilne učinke. Boljunec, mačkina detela, mačkova detela, medvejčka, medvejka, ranica, ranjenik, uročnik, zajčja detela je nekaj njegovih poljudnih imen. Glede na številčnost le-teh, lahko sklepamo, da je bil pri naših prednikih zelo priljubljeno ljudsko zdravilo.
Za odprte rane na nogah
Z ranjakom v ljudski medicini predvsem celijo rane. Stiški dohtar Simon Ašič je priporočal, da s toplim ranjakovim čajem rano najprej spremo, nato pa prevežemo z obkladkom, ki smo ga navlažili z ranjakovim čajem. Obkladek menjamo vsako uro. Tako se zacelijo tudi rane, ki se sicer nerade celijo. Če temu čaju dodamo ozkolistni trpotec (Plantago lanceolata), bo njegov učinek še večji. Vzamemo dva dela ranjakovih cvetov in en del listov ozkolistnega trpotca. Eno žlico te mešanice prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati petnajst minut, nato precedimo. Ta poparek bo koristil zlasti za umivanje odprtih ran na nogah.
Pri vnetju dlesni
Kdor ima težave z vnetjem dlesni, si bo pomagal, če bo z ranjakovim čajem izpiral usta. Obkladki iz čaja ranjkovih cvetov koristijo pri ozeblinah. Ranjakov čaj poleg tega preprečuje vnetja, čisti kri, lajša kašelj, krepi želodec, pomaga pa tudi otrokom, kadar izbruhajo jedi, ki se jim niso prilegle. Ker zavira vnetja, ga je pametno dodajati čajnim mešanicam za t. i. jesenske kure. Za eno skodelico tega čaja vzemimo žličko ranjaka, ki ga pripravimo kot poparek. Na dan popijemo dve skodelici tega čaja, ki ga po želji osladimo z medom. Ranjakove cvetne glavice so dobrodošle v mnogih mešanicah domačega čaja.
V sodobni naravni kozmetiki
V zadnjem času so tudi v sodobni naravni kozmetiki odkrili, da ranjakove učinkovine izredno pozitivno vplivajo na kožo. Izstopajo zlasti njegove regenerativne oz. obnovitvene sposobnosti. Deluje tako, da kožo balansira in jo pripravi, da zopet začne opravljati svoje prvotne funkcije. Dobro dene tako normalni kot poškodovani, mastni kot tudi starajoči in zreli koži. Je ena glavnih sestavim naravne kozmetike Dr. Hauschka, kjer znajo iz njega potegniti njegove najboljše lastnosti.