Želijo strateškega lastnika
Okrožno sodišče v Kranju je v torek potrdilo prisilno poravnavo za žirovsko Alpino. Upniki so se strinjali z reprogramom finančnih obveznosti za obdobje desetih let.
Žiri – Po potrjeni prisilni poravnavi sledi 15-dnevni rok za pritožbe, potem pa naj bi v 15 dneh sklicali skupščino. Zadeva naj bi bila bila tako po pričakovanjih direktorja Alpine Matjaža Delopsta končana do konca meseca. V postopku prisilne poravnave so upniki svoje terjatve kot stvarni vložek prenesli v kapital družbe. Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je kot največji finančni upnik na Alpino prenesla 12 milijonov evrov terjatev, s čimer bo po razlastitvi Alpine holdinga postala tudi edina lastnica omenjene družbe.
Iz sklepa o potrditvi prisilne poravnave, ki je bil v torek objavljen na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve, izhaja, da so se upniki strinjali z reprogramom finančnih obveznosti za obdobje desetih let, in sicer do končne zapadlosti konec leta 2024. Poleg moratorija na odplačilo glavnic so se strinjali z znižanjem obrestne mere na tri odstotke v letih 2014 in 2015 ter nato obrestovanje po obrestni meri, ki je enaka šestmesečnemu Evriborju plus štirim odstotkom, vendar Evribor in marža ne bosta presegla pet odstotkov. Rok za plačilo obresti za letos je 31. december, od 1. januarja dalje pa se obresti plačujejo mesečno. Kot je razvidno iz poročila upravitelja o izidu glasovanja o sprejetju prisilne poravnave, ki je bilo objavljeno konec aprila, je vsota ponderiranih zneskov upnikov, ki imajo zavarovane finančne terjatve in so glasovali za sprejetje prisilne poravnave, 13,4 milijona evrov.
Ob tem Matjaž Delopst upa, da bodo v DUTB razmišljali kot lastniki, in ne kot banka. Ta čas bi rabili predvsem garancijo za premostitveno posojilo, s katerim bi prišli do obratnega kapitala. Le tako namreč lahko računajo, da bodo še izboljšali poslovanje, ki je bilo po njegovih besedah zadnja tri leta uspešno tudi brez tega. Lani so tako ob neupoštevanju učinkov prisilne poravnave ustvarili dobiček v višini skoraj milijon evrov. Ustvarili so za 51,2 milijona evrov prihodkov, prav toliko jih načrtujejo tudi letos, ko naj bi izdelali že skoraj 1,7 milijona parov obutve.
V primeru, da se bo DUTB odločila za prodajo Alpine, pa si Delopst želi strateškega lastnika, ki bi še naprej obdržal ta posel, ki je po njegovih besedah močno odvisen od ljudi. »Ti morajo biti visoko motivirani, če želimo biti uspešni,« razmišlja Delopst.