Zaplet s spomenikom
V Kamni Gorici so nameravali odkriti spomenik rojaku Matevžu Langusu, vendar za postavitev v bližini Langusove kapelice niso dobili soglasja zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Kamna Gorica - V krajevni skupnosti Kamna Gorica praznujejo vsako leto v spomin na rojstvo rojaka Matevža Langusa, takrat že po tradiciji pripravijo Langusove dneve. Letošnji, že sedmi po vrsti, naj bi bili še posebej slovesni, saj so nameravali v spomin na Langusa postaviti in odkriti spomenik. To se ni zgodilo. Kranjska območna enota zavoda za varstvo kulturne dediščine ni soglašala s postavitvijo spomenika v bližini Langusove kapelice, Civilna iniciativa (za) ljudi pod Jelovico, Ustanova Poti kulturne dediščine Slovenija in KD Naša Slovenija – Slovenia Nostra pa so pred postavitvijo in odkritjem spomenika želeli od občine in krajevne skupnosti odgovore na nekaj vprašanj.
Zaplet s spomenikom ni skalil prazničnega razpoloženja. Kot je povedala Tea Beton, predsednica Kulturnega društva Kamna Gorica, se je na sedmi slikarski koloniji zbralo 35 slikarjev, kar je največ doslej. Ker letos mineva 350 let od rojstva rojaka, jezuitskega misijonarja Marka Antona Kappusa, so slikarjem dali pobudo, da bi poskušali upodobiti razpadajočo Kapusovo graščino. Slikarjem se je pod vaško lipo pridružilo še blizu dvesto otrok, mladih in manj mladih, ki so pod vodstvom likovnih pedagogov, oblikovalcev in drugih risali, slikali in ustvarjali v glineni delavnici. »Slikarska kolonija je priložnost, ko vas, predvsem pa mladi, stopijo skupaj,« je zadovoljen ugotavljal Urban Magušar, ki je vodil glineno delavnico. Slike, nastale v koloniji, so predstavili na razstavi v Domu krajanov in bodo na ogled do sobote. Že v petek je bila v okviru krajevnega praznovanja gasilska vaja, v nedeljo pohod iz Kamne Gorice na Brezje, v soboto pa bo še večer z upokojeno učiteljico Miro Hiršel, ki bo predstavila tudi svoje spomine na Kamno Gorico, kamor jo je v mladosti pogosto vodil njen oče Josip Bertoncelj, učitelj v Kovorju.