V Pristavi se bo vrtela ruleta
V vili Bled bo družba Condor Real, ki deluje v okviru poslovne skupine Sportina Group, uredila elitni hotel, namenjen zahtevnim gostom. V Pristavo pa nameravajo vrniti življenje z več zabave, saj bodo tja predvidoma preselili igralnico.
»Želimo postati ponudnik visoko kakovostnih nastanitvenih zmogljivosti in turističnih doživetij,« je ob predstavitvi svojih načrtov na področju turizma, kamor sodijo tudi načrti oživitve objektov v sklopu vile Bled, poudarila direktorica družbe Condor Real Janja Jenšterle. Iz ponudnika mode naj bi tako prerasli v ponudnika celovitega življenjskega sloga. »Številne modne blagovne znamke so že šle po tej poti. Turizem je, podobno kot moda, prodajanje doživetij. V tem se čutimo močni in suvereni,« je še dodala Janja Jenšterle.
Vilo Bled in Pristavo, ki ju bodo prevzeli v upravljanje februarja prihodnje leto, je Janja Jenšterle označila kot biser na področju njihovih turističnih naložb. Konkurenčne prednosti, ki jih nameravajo izkoristiti s prenovo objektov v kompleksu vile Bled, so po njenih besedah lokacija in izjemna arhitekturna urejenost vseh objektov in okolice, specifične in visoko kakovostne storitve, vrhunska individualna obravnava gostov ter prestižna rezidenca maršala Tita in njena bogata zgodovina. Osnovne projekte obnove so že pripravili, je poudarila Janja Jenšterle, konkretno obliko pa naj bi dobili do februarja prihodnje leto, ko bodo objekta prevzeli. Kot določa pogodba, bodo v prihodnjih petdesetih letih v obnovo vložili 22 milijonov evrov.
Vila Bled za zahtevnejše goste
Zaradi spomeniške zaščitenosti dejavnosti v vili Bled ne bodo spreminjali, zato so tudi prenovo tega objekta predvideli šele leta 2015, je pojasnila vodja področja turizem v poslovni skupini Sportina Group Ema Pogačar. Tudi po prenovi želijo ohraniti pridih preteklosti, saj po njenih besedah vila sodi med spomenike polpretekle zgodovine. Po njihovih načrtih naj bi še naprej ostal elitni hotel, namenjen zahtevnejšim gostom. Vsebinsko pa bodo obogatili ostale objekte v kompleksu vile Bled, predvsem Oranžerijo in Belvedere. »V Oranžeriji bomo obudili Riklijevo idejo o zdravem življenju, kavarna Belvedere pa bo odprta vse leto, ne le med poletno sezono,« je dejala Ema Pogačar. Tudi Pristavo, ki je bila zadnjih petnajst let prepuščena propadanju, obravnavajo kot sestavni del vile Bled. »Glede na potrebe kraja je naš namen oživiti lokacijo in poskrbeti za malce več zabave tako za hotelske goste kot druge prebivalce Bleda,« je poudarila Janja Jenšterle. Ema Pogačar je ob tem dodala, da so na Pristavo tudi čustveno vezani, saj so imeli tam dolgo svoje prostore. »Z lokalnimi partnerji se dogovarjamo o selitvi nekaterih dejavnosti v ta objekt, v katerem bomo združili zabavo in sprostitev.« Poleg igralnice naj bi tako v njem uredili tudi manjši wellness, v zgornjih prostorih pa naj bi uredili hotel s štirimi zvezdicami. Po načrtih bodo tako pridobili dodatnih 47 sob z osemdesetimi ležišči. Nove dejavnosti v teh objektih bodo prinesle tudi nova delovna mesta, in sicer v Oranžeriji načrtujejo od 15 do 20 novih zaposlitev, prav toliko pa tudi v Pristavi.
Turizem zajemajo z veliko žlico
V podjetju Condor Real so že ob podpisu dolgoročne najemne pogodbe vile Bled in Pristave napovedali, da jim bo to omogočilo uresničitev načrtov, ki jih imajo na področju razvoja turistične dejavnosti. »Verjamemo, da lahko veliko pripomoremo k nadaljnjemu razvoju in krepitvi Bleda kot prepoznavne turistične destinacije in da je možno na Bledu narediti korak naprej s pravo vsebino, ki je primerna za tako monden kraj, kakršen Bled je in si želi biti,« je poudarila Janja Jenšterle. Tako so že lastniki nekaterih objektov na Bledu, ki so že ali pa še bodo namenjeni turistični dejavnosti, in sicer prenovljene Vile Prešeren, Vile Viktorije in Hotela Ribno, razen tega imajo 40-odstotni lastniški delež v Hotelu Krim. »Slovenski turizem v zadnjih letih izkazuje izrazito pozitivne trende rasti – število tujih gostov pri nas se povečuje, rast turističnih dejavnosti pa je hitrejša od splošne gospodarske rasti v državi, kar pomeni, da se je pomen turizma v gospodarstvu v zadnjih letih močno povečal. Zato smo svojo priložnost prepoznali tudi na tem področju,« je še poudarila Ema Pogačar.
Pristava nekdaj konjušnica
Lokacija Vile Bled je bila prvič pozidana že konec 19. stoletja, ko je na tem mestu vojvoda Ernest Windischgraetz zgradil veliko dvonadstropno vilo. Leta 1922 jo je kupil Aleksander Karadjordjević, sedanjo obliko pa je dobila po 2. svetovni vojni. Pristava pa je bila pred 2. svetovno vojno v osnovi zgrajena kot konjušnica, ki je pripadala rezidenci dinastije Karadjordjević oziroma sedanji Vili Bled. Objekt so za potrebe protokola temeljito obnovili po drugi svetovni vojni, zadnjič pa v letu 1987, ko so stavbo prenesli na Almiro Radovljica, ki je v njej uredila poslovne prostore, a dejavnosti nikoli niso zares zaživele. Ministrstvo za kulturo je leta 1994 stavbo odkupilo od Almire in jo leta 1996 pod ugodnimi pogoji dalo v najem Fundaciji Ciuha. Leta 2002 je stavba spet prišla v roke kulturnega ministrstva, štiri leta kasneje pa je vlada pravico upravljanja s stavbo prenesla na generalni sekretariat vlade.