Ameriške borovnice so priljubljena sadna vrsta
Kakšna tla zahteva ameriška borovnica?
Ameriške borovnice (Vaccinium corymbosum) spadajo v družino vresovk, za katero je značilno, da uspevajo v pretežno kislih tleh. Tla v naših vrtovih moramo za sajenje ameriških borovnic zato pripraviti iz mešanice peščeno-ilovnate zemlje, iglic ali žaganja iglavcev in kisle šote. Pred sajenjem tla ustrezno pognojimo z mineralnimi gnojili, saj imajo v primerjavi z drugimi sadnimi vrstami najmanjšo potrebo po fosforju, kaliju in magneziju. Izogibati se moramo vlažnim, ilovnatim tlom, ker ne prenesejo visoke podtalnice ali stoječe vode. Vsako leto jih zastiramo z lubjem iglavcev, kar še dodatno zakisa tla in obenem preprečuje zapleveljenost.
Katere so najpogostejše sorte ameriških borovnic pri nas?
Ameriška borovnica je priljubljena sadna vrsta, v Sloveniji so jo začeli poskusno gojiti že leta 1962 na Ljubljanskem barju. Grm ob pravilni oskrbi hitro vstopi v rodnost in obilno rodi. V bolje založenih drevesnicah najdemo številne sorte, ki se razlikujejo predvsem po okusu in velikosti plodov, bujnosti rasti in času zorenja. Najpogostejše in najprimernejše sorte ameriške borovnice, ki dobro uspevajo v našem podnebju, so:
'Duke' - Rast grma je bujna in pokončna, plodovi dozorijo zgodaj – konec junija. Plodovi so veliki do zelo veliki, sploščeno okrogli, trdni ter prekriti z močnim poprhom. Okus je skladen in blag.
'Bluecrop' - Rast grma je bujna in odprta, poganjki so zelo dolgi, sodi med srednje pozne sorte, ki zorijo v začetku julija. Plodovi so veliki, okrogli, do rahlo sploščeni, trdni, prekriti z obilnim in obstojnim poprhom.
'Elliott' - Grm je srednje visoke in pokončne rasti, plodovi te sorte zorijo šele v začetku avgusta. So srednje veliki, zelo trdni, svetlo modre barve z izrazitim poprhom in rahlo kislega okusa.
'Coville' - Rast grma je bujna, poganjki izraščajo izrazito pokončno. Zori pozno, od sredine julija naprej. Plodovi so zelo veliki, okroglasti do sploščeni, rahlo rebrasti, trdni, svetlo modri in skladnega, sladko kislega okusa.
'Blueray' - Grm je visok, srednje bujen, plodovi zorijo v začetku julija. So zelo veliki, trdni, okrogli in sploščeni, kiselkasto sladkega okusa.
'Berkeley' - Razvije visok, močan in razprt grm. Zori srednje zgodaj in je občutljiva za zimsko pozebo. Plodovi so zelo veliki, okrogli do rahlo sploščeni, rahlo rebrasti, svetlo modre barve, z močno izraženim poprhom in sladkega okusa, z blago kislino.
'Herbert' - Grm je močan, pokončen in razprt. Plodovi so zelo veliki, sploščeni, temno modri, z manj poprha in mehkejši. Ti so kiselkastega okusa in zorijo od julija naprej. Sorta je občutljiva na nizke temperature, zato jo sadimo na mesta, kjer pozimi ni prehladno.
'Dixi' - Rast grma je srednje bujna do bujna, odprta. Plodovi so veliki do zelo veliki, svetlo do temno modri, okrogli, srednje trdni do trdni in zorijo v drugi polovici julija.