Kolesarjenje ob Blatnem jezeru, 1. del
V nekaj naslednjih nadaljevanjih tega podlistka bom opisal potepanje okrog Blatnega jezera na Madžarskem, kjer smo se z dvema skupinama Glasovih kolesarskih popotnikov potepali ob koncu letošnjega poletja. Blatno jezero ali Balaton, kot ga imenujejo Madžari, je največje jezero v Srednji Evropi in za Budimpešto druga najbolj obiskana turistična točka na Madžarskem. Jezero obdajajo številne kolesarske in pešpoti, toplice, kopališča, kampi, kavarne in čarde. V najširšem delu je široko 15 kilometrov, v najožjem štiri. Dolgo 77 kilometrov, njegova površina je 592 kvadratnih kilometrov, kar je 410-krat toliko, kot je površina Blejskega jezera. Če pogledamo jezero na zemljevidu, opazimo, da ima dve kotanji, ki ju loči polotok Tihany, na katerem je samostan in sedež opatije.
Medtem ko je severna obala redkeje poseljena, je južna med turisti zelo priljubljena, saj omogoča različne rekreativne dejavnosti, od jadranja, plavanja in ribarjenja do kolesarjenja, sprehodov in jahanja. V bližini jezera je še manjše jezero, imenovano Kis Balaton, med njima je močvirnat teren, ki je naravni rezervat in bivališče avtohtonih madžarskih bivolov. Jezeri povezuje reka Zala, ki ob izlivu v Blatno jezero konča svojo 139 kilometrov dolgi pot po zahodnem delu Madžarske.
Voda se poleti na gladini segreje tudi do 26 stopinj Celzija, zato obala okrog celega jezera poleti spominja na morsko letovišče. Madžari so v preteklosti na jezero hodili na počitnice, saj v času železne zavese druge možnosti ni bilo. Po padcu berlinskega zidu, ko so se meje odprle, so – siti stalno istega kraja letovanja – želeli kamorkoli drugam, le k Blatnemu jezeru ne. Turistični delavci so se znašli v težavah, zato so morali turistom ponuditi še kaj drugega. Ponujajo aktivne počitnice – kolesarjenje, jadranje, v mestu Hévíz zdraviliški turizem, Balatonfüred se je razvil v sodobno mesto, ki ga obiskujejo jadralci in zabave željni.
Mi smo potovanje začeli v bližini mesta Keszthely in kolesarili v obratni smeri urnega kazalca. Tako smo najprej obiskali kraje od jugozahoda proti vzhodu jezera, kjer je večinoma močvirnata obala spremenjena v kopališča in plaže. Imena večine krajev se začnejo z besedo Balaton, nastali so zaradi turistične ponudbe, povezane z jezerom, in torej nimajo kake dolge tradicije. Severna obala jezera, po kateri smo se vračali proti izhodišču, nam je ponudila več zgodovinskih mest, odpeljali pa smo se tudi v hribe in vinorodne kraje.