Korak v telekomunikacijsko prihodnost
Iskratel in Microsoft sta predstavila skupne rešitve poenotenih komunikacij, ki združujejo klasične govorne storitve in delovne aplikacije ter postavljajo nove mejnike poslovnega komuniciranja.
Kranj – V sredo je bila v kranjskem Iskratelu zanimiva predstavitev novih komunikacijskih rešitev. Kot plod sodelovanja strokovnjakov Iskratela in slovenske podružnice svetovnega računalniško-programskega giganta Microsoft so predstavili rešitev IUC (Iskratel Unified Communications) – rešitev za poenoteno poslovno komuniciranje. Iskratel, ki s svojimi 60-letnimi izkušnjami sodi med vodilne svetovne visokotehnološke družbe na trgu integriranih telekomunikacijskih rešitev, je tudi iz lastnih potreb po učinkovitem komuniciranju – skupina podjetij Iskratel Group ima 1400 zaposlenih, od tega jih 450 deluje v podružničnih podjetjih in zastopstvih v 20 državah sveta, iskal učinkovitejše rešitve korporacijskega komuniciranja. Sodelovanje z Microsoftom, ki se je začelo v letih 2004 in 2005, se je lani potrdilo z dogovorom o strateškem sodelovanju in odpiranjem razvojnega projekta katerega rezultat je IUC. Sloni na konvergenčni rešitvi povezane kombinacije Microsoftovega strežnika Office Communications Server 2007 in Iskratelovega hibridnega sistema SI3000 iCS.
V uvodnem nagovoru je glavni direktor Iskratela Andrej Polenec ocenil, da so pripravili posrečeno rešitev poenotenih komunikacij, ki sloni na konvergenci komunikacij ter informatike, iz povsem podjetniških nagibov. Pri tem so sledili strategiji Iskratela, ki vedno išče rešitve tako, da se ne zavrže obstoječa oprema, pač pa se nadgrajuje za nove rešitve. Gre za ekonomično rešitev za razvejana podjetja, ki delujejo doma in po svetu in zagotavlja hitrejšo in kvalitetnejšo komunikacijo ter s tem pripeva k dvigu produktivnosti. Na začetku predstavitve je spregovoril tudi Matej Potokar, generalni direktor Microsoft Slovenija, in izrazil svoje zadovoljstvo nad rešitvijo, ki kaže v prihodnost. Gre za rešitve, je dejal, ki odgovarjajo na izzive globalizacije, ki omogočajo izredno kompleksne sisteme, ki so zanesljivi, varni in stabilni, predvsem pa osredotočeni in prijazni do končnega uporabnika. Za Iskratelovo telekomunikacijsko platformo SI3000iCS so ugotovili, da je izkazala kot idealni temelj, na katerega so lahko nadgradili skupne telekomunikacijske in informacijske rešitve, ki pomenijo promocijo slovenskega znanja, ki bo vplivalo na globalno okolje.
Na predstavitvi, ki jo je vodil Matjaž Fortič, direktor Iskratelinga, ki bo to rešitev tudi tržil, so IUC nato predstavili strokovnjaki: Franc Dolenc, direktor enote Produkti in rešitve v Iskratelu, Tone Kavčič, vodja informacijsko telekomunikacijske podporne službe Iskratel, Sandi Jordan, svetovalec Microsoft in Vladimir Arizanovič, produktni vodja IUC v Iskratel. Številne podrobnosti so seveda 'neposvečenemu' na tem področju težko razumljive, vsi pa so poudarjali, da ta konvergenčna rešitev omogoča poenotenje raznih komunikacijskih kanalov in telekomunikacijske infrastrukture, tesno povezavo z informatiko ter nove storitve za večjo storilnost. Prednosti so preprostejše komuniciranje, dostop za mobilne uporabnike, enotna uporabniška izkušnja, večja učinkovitost, nižji stroški, lažji prenos znanja in zanesljivost delovanja. Za laike so bile prepričljive demonstracije v živo, saj so prikazali prek MS Outlooka in komunikatorja hkratno video in audio povezovanje v Ukrajino, z dvorano, kjer je prav tedaj teklo izobraževanje, ter komunikacijo prek mobilnega telefona.