Računalnik in jaz: Dan informacijske družbe
Tako kot mnogo dogodkov in pomembnih ljudi, ima tudi računalništvo svoj praznik.
Pa ne gre toliko za praznik kot za nekakšen letni presek stanja, ko pogledamo, kaj smo naredili v tem času, kako je šel razvoj naprej, koliko ljudi je postalo vpetih v sodobne tokove. Informacijska družba praznuje svoj praznik 17. maja.
Svetovni dan informacijske družbe obeležujemo od leta 2006, ko je Generalna skupščina Združenih narodov upoštevala priporočilo Svetovnega srečanja o informacijski družbi in 17. maj razglasila za svetovni dan informacijske družbe. Namen razglasitve je vsakoletna promocija interneta kot globalnega javnega medija in predstavitev pozitivnega vpliva uporabe informacijsko komunikacijskih tehnologij na razvoj gospodarstva in družbe. Tudi v Sloveniji dan informacijske družbe obeležujemo že drugo leto.
Združeni narodi so ob tej priložnosti posebej pozvali države, da promocijske aktivnosti posvetijo odpravljanju digitalne ločnice, ki ločuje tiste z rednim, učinkovitim dostopom do interneta in elektronskih storitev in tiste, ki tega dostopa nimajo. Ponujene priložnosti na eni strani in nezmožnost njihove uporabe na drugi strani v globalnem merilu razširjajo ločnico v ekonomski in splošni razvitosti, kar je tudi eden izmed največjih problemov informacijske družbe. Ob 17. maju naj bi se tako spomnili vizije razvoja vključujoče, k ljudem usmerjene informacijske družbe, osnovane na osnovnih človekovih pravicah.
Tudi na nivoju Evropske unije se Evropska komisija zaveda problematike in v svojih aktivnostih daje vse večji poudarek zagotavljanju enakopravnega dostopa do širokopasovnih elektronskih komunikacij ter sodobnih informacijskih tehnologij in e-storitev za vse državljane Evropske unije. Sedanji ključni razvojni izziv informacijske družbe je zagotavljanje širokega nabora polno funkcionalnih elektronskih storitev in zagotovitev čim širše dostopnosti do le- teh za vse skupine uporabnikov. Zagotovitev dostopa in uporaba storitev je v informacijski družbi nujna za vse. Ugotovimo lahko, da so se razvojna vprašanja informacijske družbe od tehnologij preusmerila v znanje in digitalno pismenost.
Z enakimi razvojnimi in uporabniškimi izzivi se ukvarjamo tudi v Republiki Sloveniji. Po vrsti kazalnikov razvitosti informacijske družbe sodimo v zgornjo tretjino držav članic Evropske Skupnosti. V nekaterih, kot na primer po razvitosti e-uprave in širokopasovnem dostopu do interneta v gospodinjstvih, pa smo tik pod vrhom. Hkrati ugotavljamo, da uporaba razpoložljivih e-storitev ni na ustrezno visoki ravni. Ključni razlogi so: slaba seznanjenost z razpoložljivimi e-storitvami, pomanjkanje motivacije in predvsem pomanjkljivo uporabniško znanje pri določenih skupinah potencialnih uporabnikov e-storitev.
Z namenom povečanja uporabe e-storitev in večje izrabe prednosti, ki jih informacijska družba omogoča, je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ob letošnjem 17. maju – Svetovnem dnevu informacijske družbe objavilo e-gradivo z naslovom Korak v družbo znanja. E-gradivo je namenjeno spoznavanju z osnovnimi pojmi informacijske družbe, uporabe interneta, informacijske varnosti, digitalnih potrdil in različnih elektronskih storitev. Poudarek je na temah, ki so še posebej zanimive za naše vsakdanje življenje. Gradivo je zasnovano tako, da ga lahko uporabljajo tako začetniki, kot tudi tisti z več znanja in izkušnjami. Dostopno je na spletnem naslovu www.informacijskadruzba.si.
Dan informacijske družbe je priložnost za inventuro in ukrepanje. Živimo v družbi, kjer sta računalnik in internet naš vsakdanjik, zato je interes, usposobljenost in zagotavljanje pogojev za to še kako pomembno. Vlak razvoja gre naprej in prav je, da smo na njem tudi mi.