Natalija Bohinc, licenčna vaditeljica aerobike v Studiu Vital

Bi zaplesali salso?

V zadnjem času pa je izjemno priljubljen ritmičen latino ples salsa. Ta še posebej pridobi čar v poletnih mesecih, ko pokažemo malo več gole kože in se radi zabavamo na prostem. Salsa je primerna za vse, tudi tiste, ki se s plesom še niso srečali, saj so koraki razmeroma preprosti, melodična in ritmična glasba pa pritegne še tako neveščega plesalca ali plesalko.

Danes je ponudba plesnih tečajev in plesnih zvrsti resnično pestra in bogata. Plesni učitelji, vaditelji, profesionalni in rekreativni plesalci ter sami udeleženci plesnih tečajev se zavedajo pomena in pozitivnih učinkov, ki jih ples ima.

Ples ni zgolj učenje korakov, je veliko več. Gre za druženje, sprostitev, preživljanje prostega časa. Ima izredno dober psihosocialni učinek. Že sama pojava plesa, harmonično gibanje, zibanje bokov in nežni gibi v človeku izzovejo prijetne občutke nežnosti, strasti, veselja, želje po dotiku, po čutenju. Harmonična glasba v nas prebudi neminljive, lepe spomine, popelje nas na domišljijska polja hrepenenja, ki se jim s podobnim gibanjem želimo čim bolj približati. Vse prijetne občutke tako želimo združiti v plesnem gibanju, takrat doživimo sebe in partnerja, postanemo zadovoljni, uživamo trenutke veselja, sreče in lepote, ti pa nam znova in znova potrdijo, da je odločitev za ples pogojena z močno notranjo motivacijo (dr. Zaletel, 2007).

Pri večini plesov (latinsko ameriški, standardni) se med aktivnostjo srečujemo z aerobno vzdržljivostjo, kar pomeni, da vir energije predstavlja kisik, ki doteka v krvni obtok ter v mišice in tako zadovolji potrebe organizma po energiji. Pri tem pa se porabi kar precej kalorij in pridobi lepša postava.

Pozitivni učinki plesa so: poveča se vzdržljivost in gibljivost telesa, izboljša se telesna drža, krepi se kardiovaskularni in respiratorni sistem, okrepijo se kosti in sklepi (manj verjetnosti za nastanek osteoporoze), izboljša se moč srca, izredno se izboljša občutek za ravnotežje in orientacijo v prostoru, postanemo bolj okretni, gibčni, vitalni, glasba spodbuja motivacijo, zmanjšuje napetosti in stres, ne potrebujemo posebne opreme niti okolja za izvajanje, časovno lahko poteka kadarkoli (Ižanc, 1996).

Torej, ples je lahko zelo prijetna rekreacija, druženje ob prijetni glasbi, kjer storimo veliko za svoje telo, srce, hkrati pa se sprostimo, saj so naši možgani zaposleni z učenjem plesnih korakov in tako ne mislimo na vsakdanje skrbi.


 

V zadnjem času pa je izjemno priljubljen ritmičen latino ples salsa. Ta še posebej pridobi čar v poletnih mesecih, ko pokažemo malo več gole kože in se radi zabavamo na prostem. Salsa je primerna za vse, tudi tiste, ki se s plesom še niso srečali, saj so koraki razmeroma preprosti, melodična in ritmična glasba pa pritegne še tako neveščega plesalca ali plesalko. Ples spremljajo ritmi latino salse, merengue in bachate, miganje z boki, dobra volja in zabava.

Salsa je nastala v šestdesetih letih, ko je v Ameriki vladala politična in ekonomska kriza ter spor s Kubo. V Ameriko se je pred tem preselilo veliko Kubancev, skupaj z njimi pa je prišla tudi njihova tradicionalna glasba. Salsa je tako nastala v Ameriki, v latino četrtih New Yorka. Kubanci so svojim tradicionalnim ritmom dodali še kanček ameriškega jazza in r'n'b-ja in nastala je salsa.

Salso je težko definirati kot glasbo ali ples, saj združuje veliko karibskih stilov, kot so: rumba, son montuno, guaracha, mambo, cha cha cha, bomba, plena, cumbia, guajira, charanga, festejo, danzon … To so glasbene in plesne zvrsti latino dežel od Kube, Dominikanske republike do Portorika, Venezuele, Kolumbije …

Pravijo, da je neposreden prednik salse kubanski son, ki izvira iz Mehike in ki je v tridesetih letih doživel razcvet v takrat gospodarsko močnejši Ameriki. Son je na Kubi zelo cenjena glasba, je osnova afro-kubanske glasbe, nastale iz afriških bobnov in španske kitare. Salsa je »podedovala« ritmični in harmonični vzorec sona in tudi instrumentalno zasedbo. Salsa je ples za užitkarje, je zapeljiva in strastna, zaplešete lahko sami ali s partnerjem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / petek, 19. maj 2023 / 09:57

Akcija zbiranja električne in elektronske opreme

Železniki – Jutri, v soboto, med 9. in 12. uro bo na parkirišču pred Občino Železniki potekalo zbiranje odpadne električne in elektronske opreme. Občani lahko prinesejo računalnike in monitorje, te...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Brezposelne spodbuja k podjetništvu

V Škofji Loki so odprli prvo pisarno Fundacije Sončni dan, ki bo mlade brezposelne spodbujala k samozaposlitvi ter zagotavljala mentorsko in finančno pomoč malim podjetnikom na začetku njihove poti.

Šport / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Smučarska blagajna je prazna

Naši alpski smučarji so večino denarja za novo sezono že porabili, saj naj bi izpad sponzorjev pomenil, da ga bo še manj, kot so ga načrtovali.

Mengeš / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Polje so preletavale rakete

Polja na Drnovem so minuli konec tedna zavzeli raketni modelarji iz štirinajstih držav, ki so se pomerili na finalnem tekmovanju svetovnega pokala.

Rekreacija / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:08

Tekli po mamutovih poteh

Največ medalj in diplom so osvojili tekači Osnovne šole Bistrica pri Tržiču, drugi so bili tekači OŠ Gorje in tretji OŠ Stražišče.

Razvedrilo / četrtek, 16. oktober 2014 / 23:07

Rezervirano za Mišo Molk

V kranjski kavarni Khislstein 12.56 je druga sreda v mesecu namenjena pogovornim večerom Rezervirano za …, ki jih organizira Zavod za turizem Kranj v sodelovanju z zunanjo sodelavko Darjo Delavec. Tok...