Nižja hitrost, manj nesreč
Škofjeloški policisti po prvih dneh od uveljavitve novega zakona o varnosti cestnega prometa ugotavljajo, da so vozniki bolj vzorni kot v preteklosti.
»Policisti ugotavljamo, da vozniki po uveljavitvi zakona o varnosti cestnega prometa bolj upoštevajo cestnoprometne predpise, kot so omejitve hitrosti, pripenjanje z varnostnim pasom in podobno. To se seveda odraža tudi v boljši prometni varnosti - manj je prometnih nesreč s hujšimi posledicami,« ugotavlja Matjaž Hudobivnik, pomočnik komandirja Policijske postaje Škofja Loka, ki pa opozarja, da bo za podrobnejšo analizo učinkovitosti novega zakona treba preteči še precej več Sore.
Škofjeloški policisti so od 30. aprila, ko je novi zakon začel veljati, do 17. maja izvedli šestdeset represivnih ukrepov; v tridesetih primerih so kršiteljem izrekli globo zaradi prekoračitve hitrosti. V tem času so zaradi vožnje pod vplivom alkohola pridržali šest voznikov. »V treh primerih so imeli vozniki nad en miligram alkohola na liter izdihanega zraka, največ pa 1,29 mg/l izdihanega zraka,« je pojasnil Hudobivnik.
Policisti pri svojem delu opažajo, tako pa dokazujejo tudi meritve hitrosti, da vozniki precej bolje kot prej upoštevajo omejitve hitrosti v naselju in tudi zunaj naselja. Nekateri vozniki po novem vozijo celo pod dovoljeno omejitvijo hitrosti. Še posebej po cestah zunaj naselja, kjer je hitrost omejena na 90 km/h, nekateri vozijo 70 km/h. »Voznike, ki vozijo pod dovoljeno omejitvijo, bodo policisti ustavili in jih opozorili, zoper voznike, ki bodo vozili več kot polovico počasneje od dovoljene hitrosti, pa bodo tudi ustrezno ukrepali,« Hudobivnik pritrjuje splošni ugotovitvi, da so nekateri iz strahu pred visokimi kaznimi svojo vožnjo celo preveč upočasnili. Kakorkoli že – policisti so med 1. in 17. majem v primerjavi z enakim obdobjem lani obravnavali za 40 odstotkov manj prometnih nesreč.
Hudobivnik napoveduje, da bodo loški policisti še naprej izvajali kontrole in poostrene nadzore na celotnem območju Policijske postaje Škofja Loka, tudi z uporabo civilnih službenih vozil. Posebno pozornost bodo namenili voznikom koles z motorjem in motornih koles, še posebej tistim, ki radi pritisnejo na plin. Merjenja hitrosti bodo še naprej izvajali tudi z radarskim merilnikom Multanova, ki je vgrajen v civilno službeno vozilo, in sicer tudi tako, da na kraju kršitve ne bo policistov, ki bi voznike ustavili in zoper njih ukrepali. Položnico za plačilo globe bodo namreč kršitelju poslali kar po pošti ...