V kakšni vodi plavamo
Kopalne vode v notranjosti Slovenije so bile lani kakovostnejše od kopalnih voda na morju.
Ljubljana - Na Inštitutu za varovanje zdravja so pred začetkom kopalne sezone predstavili podatke o kakovosti bazenskih voda in kopalnih voda na naravnih kopališčih ter na območjih kopalnih voda v letu 2007. V Sloveniji je evidentiranih 37 naravnih kopalnih voda, med njimi je tudi Fužinski zaliv ob Bohinjskem jezeru, in 17 naravnih kopališč, med njimi je Grajsko kopališče na Bledu. Lani se je v primerjavi z letom poprej kakovost celinskih kopalnih voda izboljšala, poslabšala pa se je kakovost kopalnih voda na slovenskem morju. »Razloge za to gre iskati v nestanovitnem septembrskem vremenu in neustreznem kanalizacijskem sistemu na slovenski obali. Pomemben je tudi podatek, da je vseh šest neskladnih kopalnih voda na morju le enkrat preseglo mejne vrednosti mikrobioloških parametrov,« je povedala Ivanka Gale z Inštituta za varovanje zdravja. Enkrat sta presegli mejne vrednosti mikrobioloških parametrov tudi območji kopalnih voda Straža na Dolenjskem in Nadiža nad Podbelo do Robiča.
Poglejmo še na Gorenjsko. V naravnih kopališčih pri Hotelu Vila Bled, Grand hotelu Toplice, Grajskem kopališču Bled in na kopališču Šobčev bajer so lani odvzeli po sedem vzorcev, rezultati so bili v redu, edino pri Šobčevem bajerju je bila enkrat presežena priporočena vrednost koliformnih bakterij fekalnega izvora.
Vsako območje kopalne vode mora imeti informacijsko tablo, na kateri so prikazani rezultati laboratorijskih preizkusov. Za Fužinski zaliv ob Bohinjskem jezeru so na primer v letošnjem letu v času kopalne sezone v načrtu fizikalna, kemijska in mikrobiološka preskušanja na vsakih štirinajst dni. »Da se zadosti zahtevam zakonodaje, se v času kopalne sezone na celinskih vodah odvzame najmanj šest vzorcev kopalne vode, na morju pa devet. Praksa preteklih let so bile še pogostejše analize od obvezujočih in to bomo nadaljevali,« je povedala Mateja Poje iz Agencije RS za okolje.
V Sloveniji imamo tudi 174 bazenskih kopališč s 581 bazeni. Lani so odvzeli 4768 vzorcev. »V bazenih je bilo neskladnih deset odstotkov vzorcev zaradi mikrobioloških parametrov in triintrideset odstotkov vzorcev zaradi fizikalnih in kemijskih parametrov,« je povedala Katarina Bitenc z Inštituta za varovanje zdravja. Se pa v bazenih pojavljajo tudi bakterije legionele. »Leta 2005 smo v vzorcih odkrili 24 teh bakterij, leta 2006 jih je bilo 9, leta 2007 pa 14 bakterij. Te se še največkrat pojavljajo v bazenih z globino manj kot šestdeset centimetrov, torej v otroških bazenih,« je povedala Bitenčeva in dodala, da so dobri in popolni podatki o kakovosti bazenskih kopalnih voda osnova preventivnega delovanja za varovanje zdravja uporabnikov bazenov.