Elefant / Foto: arhiv skupine Elefant (Domen Grögl)

Glasbena zgodba, v kateri se vsak lahko najde

Elefant je ime glasbene skupine, ki je na slovenski glasbeni sceni prisotna od leta 2010. Njena pevka Simona Glavan Tušek pove, da se je v sicer štirih letih nekoliko spremenila postava skupine, a njeno jedro tvorita skupaj z vodjo skupine Lukom Vundukom, s katerim pa glasbeno sodelujeta že deset let. Od tu tudi ideja za ime.

»Ko sva združila svojo energijo, inspiracije, glasbeno ustvarjalnost in ljubezen do ustvarjanja glasbe, je nastal Elefant, ki v prevodu pomeni ‘ona’ (francosko Elle) in ‘fant’. Mala besedna premetanka, ki hkrati v imenu skriva še simbol sreče, slona.«

Skupino Elefant sestavlja pet članov. Že omenjeni Luka Vunduk, sicer grafični oblikovalec, ki je še kreativni vodja skupine, odgovoren za vizualno podobo skupine, v prostem času pa se ukvarja z jogo. Pravi, da ideje črpa iz meditacije. Basist Željko Bajlović Bajlo prihaja iz Postojne. Po duši in glasbeni usmeritvi je velik ljubitelj džeza in tudi malo trših ritmov, saj je dolga leta kot basist deloval v skupini Elektrika. Klaviaturist Damijan Jogan je svobodna duša, ki nadvse ljubi potovanja in melodično perfekcijo. Mitja Tavčar je bobnar, ki igra v številnih glasbenih zasedbah in orkestrih ter skrbi za glasbeno izobrazbo mladih. Simona Glavan Tušek pa je po izobrazbi prevajalka, ki kreativnost in svoje življenjske izkušnje ter izkušnje iz okolice neznansko rada preliva v besedila in melodije.

Je bend do danes kaj napredoval in kje se to najbolj pozna?

Simona: »Bend je od svojih začetkov vsekakor napredoval. Z vsako posneto skladbo se razvijamo, tako glasbeno kot produkcijsko. Vedno bolj se približujemo svojemu zvoku, svojemu načinu izražanja, ki ga v ustvarjanju iščemo. Trudimo se najti svoj prepoznaven slog na slovenski glasbeni sceni, ki nas bo delal ali pa nas dela svojevrstne, posebne.«

Kdo ustvarja glasbo in kdo besedila?

Simona: »Za glasbo skrbiva Luka in jaz v sodelovanju z glasbenim producentom. Seveda med nastajanjem skladb tudi ostali člani dodajo svojo osebno noto. Zato je tudi glasba nekakšna fuzija zvokov. Besedila pa so povsem moja domena. Največkrat nastajajo pozno ponoči, ko je na delu moja kreativnost. Ko imam čas in v tišini noči premišljujem o dogodkih, vtisih iz okolice, izkušnjah, zgodbah, ki se me dotaknejo, in to prelijem v besedilo. Globoke, boleče, življenjske zgodbe. Zgodbe, v katerih se lahko vsakdo najde.«

Precej domačih bendov uporablja za svoje izražanje angleščino.

Simona: » Naša besedila nastajajo samo v slovenščini, ker smo se Elefantovci zavestno odločili, da bomo ustvarjali v slovenskem jeziku. Če se pri pisanju tekstov potrudiš, je slovenščina lahko zelo izpovedna. Je pa v to vloženega veliko dela in tudi znanja.«

So vam ljubše balade, bol živahni ritmi? Stvar trenutnega počutja?

Simona: »Z Lukom sva ljubitelja balad, zasanjana melanholika. Zato jih tudi najraje ustvarjava. Tu se povsem najdeva. Seveda pa je pomembno, da vsaka skladba nosi močno sporočilo, ki se ga podpre tudi z močnimi glasbenimi učinki – bobni, efekti. Radi se ukvarjamo s sound dizajnom. Zame osebno je veliko lažje izraziti bolečino, ker je ta lahko pristna, iskrena; težje pa je – priznam – ustvariti poskočno pesem. To nama je vedno izziv. Velikokrat pa na razpoloženje skladbe vpliva tudi letni čas.«

Kam bi se uvrstili kot glasbena skupina?

Simona: »Neradi se opredeljujemo, a če se že moramo, najraje rečemo, da smo pop zasedba. Seveda s pridihom drugih slogov, a še vedno pop. V Slovenji je pop žal v preteklosti dobil nekakšen negativen prizvok, zato se trudimo, da dokažemo, da v Sloveniji vseeno znamo delati kakovosten pop. To v zadnjih letih dokazujejo tudi številne druge slovenske pop zasedbe in posamezniki, kar nas zelo veseli.«

Oprosti mi in Feniks sta kakšna komada? Najbolj prepoznavna?

Simona: »Oprosti mi je bil naš prvi singel, ki je nastal v sodelovanju z izvrstnim producentom Žaretom Pakom. To je bil naš otrok, zato bo vedno posebna pesem. Tudi pri poslušalcih je priljubljena. Feniks je besedilno izredno močan komad, z močnim sporočilom, ki pa morda še čaka na svoj trenutek. Da se dvigne iz pepela ...«

Trenutno delate na novem projektu, ali ste ga že zaključili?

Simona: »Naš novi projekt je šesti studijski singel. Iskreno je to sploh moje prvo besedilo, zelo osebno, in je dolgo časa čakalo na uglasbitev, a mislim, da je bilo vredno čakanja. Je izdelek, na katerega smo še posebej ponosni. Tako glede glasbe kot besedila. Prav posebej za k skladbi smo pripravili tematsko fotografiranje, v nastajanju pa je tudi videospot, komad pa že lahko slišite na radijskih postajah.«

Kako je s skupino Elefant in odrskimi nastopi?

Simona: »Na odru se še ne pojavljamo. Najprej želimo ustvariti celosten repertoar, ker smo se odločili, da igramo le avtorske skladbe. Smo avtorski bend. Zato pridno delamo na singlih, ki so se na radijskih postajah lepo prijeli. Večkrat smo bili že popevka tedna in se redno uvrščamo na slovenske lestvice popularne glasbe.«

Kako je z zgoščenko?

Simona: »Glasba je naš hobi, kar je super, ni pa naša služba. Zato pri snemanju zgoščenke morda nismo najhitrejši, a delamo kakovostno. Saj veste, kako pravijo: za kakovost je potreben čas. Dobre stvari se tudi ne zgodijo čez noč. Smo potrpežljivi in gremo vztrajno proti cilju, ki ga zagotovo predstavlja tudi zgoščenka. Nekega dne. Kmalu ...«

Kaj menite o slovenski glasbi in zgoščenkah nasploh? Je bolje lansirati komad za komadom ali kar celo zgoščenko?

Luka: »V Sloveniji je ogromno dobrih bendov in dobre glasbe. Osebno mislim, da vsakdo, ki dela s srcem, naredi nekaj dobrega. Problem je, ker veliko radijev predvaja glasbo, ki je bila ustvarjena s ciljem zaslužka. In tukaj se izgublja tisto lepo, pristno, in postavlja v ospredje materialno – morda nezavedno.«

Vas tujina zanima?

Luka: »Ne gojimo prepričanj glede prihodnosti. Delo preteklosti in sedanjosti kroji prihodnost ...«

Kaj lahko pričakujemo od skupine Elefant v nadaljevanju?

Simona in Luka: »Ostali bomo zvesti sebi, ustvarjali, kar bomo želeli in kadar bomo hoteli, in dali poslušalcem tisto skrito, kar Elefanti nosimo v sebi.«

Da je glasba lep hobi, pravite; pa je ta že prerasel v način življenja?

Simona: »Glasba je naša ljubezen, strast, način življenja. Lahko bi rekla: Lahko nam vzamete vse, a glasbe nam ne morete vzeti! To je tisto, kar nosimo v sebi, edinstveno, osebno, unikatno. In vse to vlagamo v končni izdelek. Elefantovska glasba nam predstavlja čudovit hobi, sprostitev, možnost kreativnega izražanja in ustvarjanja. Danes živimo v hektičnem svetu, kjer vedno hitimo. Glasba pa je tista, ki nam daje možnost, da za trenutek iz tega pobegnemo v popolnoma drug svet.«

In kako kombinirate zasebno z glasbenim življenjem?

Simona in Luka: »Na srečo imamo vsi zelo, zelo potrpežljive partnerje in družine, ki nas podpirajo. Nekateri si velikokrat prepevajo kakšno našo skladbo, kar nas še posebej veseli. Pravijo, da gredo v uho … Ko delamo glasbo, smo srečni, in to potem prenašamo tudi na našo okolico.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / četrtek, 11. november 2010 / 07:00

Poživitev in vrnitev

Subaru z okrepljeno Imprezo XV in športno limuzinsko WRX STI

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 19. april 2024 / 19:13

Želimo dati nov zagon

Ob nedeljah zvečer mnoge pred televizijske ekrane privabi priljubljena oddaja Delovna akcija, v kateri že sedmo leto zapored lahko spremljamo simpatično Ano Praznik in njene mojstre.

Razvedrilo / petek, 19. april 2024 / 19:12

Čokolada, umetnost in dobrodelnost

V Radovljici so tudi letos poskrbeli za inovativen pristop k bogatemu programu Festivala čokolade. Domači umetniki so namreč že prejšnjo soboto izdelali trinajst čokoladnih mozaikov, ki bodo v času fe...

Nasveti / petek, 19. april 2024 / 19:11

Sodobna norost

Včasih je res šlo za preživetje. To najbolj vedo vojaki in pa naši praprastarši. Odvisni so bili od narave, hrane je bilo dovolj ali pa je je primanjkovalo, dojenčki so množično umirali, porodnice...

Kronika / petek, 19. april 2024 / 19:09

Poškodovani motorist v bolnišnici umrl

Policisti zabeležili novo smrtno nesrečo na gorenjskih cestah.

Slovenija / petek, 19. april 2024 / 19:09

Med Brusljem, Celovcem in Ljubljano

V teh mestih so se zadnji teden zvrstili dogodki, pomembni za življenje Slovencev na Koroškem.Pred odborom za peticije Evropskega parlamenta v Bruslju je bila predstav­ljena skupna peticija...