Še vedno brez dogovora o leškem letališču
Delo skupne komisije za usklajevanje stališč o problematiki vzletno-pristajalne steze ALC Lesce je zaenkrat "zamrznjeno". Vlada še ni prenesla zemljišč na občino.
Lesce – Župan Janko S. Stušek se je v začetku maja odločil, da začasno zamrzne delo februarja ustanovljene skupne komisije za usklajevanje stališč o problematiki vzletno pristajalne steze ALC Lesce. Vzrok za to je bilo pismo, ki ga je konec aprila na vlado naslovilo Društvo za gibanje proti širitvi in hrupu letališča Lesce. Z njim so opozorili na svoje nasprotovanje prenosu zemljišč s Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS na Občino Radovljica. Prav pridobitev zemljišč pa je osnova za načrtovano rekonstrukcijo iz zasuk steze, ki je potreben zaradi bližine nove avtoceste. »Če občina zemljišč ne bo pridobila, bo to pomenilo postopno zamiranje razvoja letališča,« so prepričani v ALC Lesce.
Društvo za gibanje proti širitvi in hrupu letališča Lesce je 9. maja pripravilo novinarsko konferenco, na kateri so pojasnili svoje poglede na problematiko. »V društvu se že dalj časa zavzemamo za ureditev nemogočih razmer, ki jih povzroča letenje na letališču,« je poudaril predsednik društva Miha Zalokar. »Konstruktivno in strpno, s pripravljenostjo najti skupne kompromisne rešitve, smo delovali tudi v občinski komisiji, kjer smo se uskladili pri večini odprtih vprašanj.« Kot je še dejal Zalokar, v času dela komisije društvo ni izvajalo nobenih aktivnosti v zvezi s preprečevanjem širitve letališča, dokler niso izvedeli, da namerava vlada konec aprila zemljišča, ki so v lasti sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, prenesti na občino in ji s tem omogočiti zasuk in podaljšanje letališke steze. »Zato smo reagirali in pred prenosom na vlado naslovili pismo, v katerem med drugim opozarjamo, da je na ustavnem sodišču vložena zahteva po presoji prostorskih aktov Občine Radovljica, na okrožnem državnem tožilstvu pa kazenska ovadba. Zahteva po obravnavi zadeve pa je vložena tudi na komisijo za preprečevanje korupcije.« Vlada o prenosu zemljišč na občino na seji konec aprila ni sklepala, a so na društvu prepričani, da tega ni preprečil le njihov dopis.
Le uro potem, ko je svoja stališča predstavilo društvo, je na letališču novinarsko konferenco pripravila tudi Občina Radovljica. Predstavniki občine, ALC Lesce in uporabnikov letališča Lesce so predstavili razloge za prekinitev dela komisije za usklajevanje stališč o problematiki umestitve letališke steze v Lescah in druge aktualne informacije o rekonstrukciji letališča Lesce. Kot je ocenil podžupan Jože Rebec, je bilo dosedanje delo komisije, v kateri so bili predstavniki občine, društva, ALC, Aero kluba in Liste za zaščito letališča Lesce, dobro. Povedal je, da je komisija na štirih sestankih že uskladila stališča o sedmih od osmih sklepov oziroma zahtev glede letenja na letališču Lesce, ki jih je Društvo gibanja proti širitvi in hrupu letališča Lesce s podpisi občanov vročilo županu januarja letos. Na zadnjem, petem sestanku 6. maja, pa je po besedah Rebca komisija svoje delo začasno prekinila, in sicer do opredelitve društva, ali nasprotuje prenosu zemljišč z države na občino. »Če se izkaže, da je takšno tudi stališče društva in ne le njegovega predsednika, je nadaljnje delovanje komisije nesmiselno, saj sta si prizadevanji za uskladitev stališč o umestitvi vzletno pristajalne steze ALC Lesce in za preprečitev pridobitve zemljišč v ta namen zelo nasprotujoči,« je prepričan podžupan Rebec, ki je ob tem izrazil prepričanje, da je bila ustanovitev komisije pravilna odločitev, in da upa, da bo svoje delo lahko nadaljevala. Ob tem so v ALC prepričani, da se razmere glede hrupa na letališču, ki so jedro spora, vendarle izboljšujejo. V ALC-ju si po besedah direktorja Pavla Škofica prizadevajo, da bi spodbujali uporabo čim tišje tehnologije letenja.
Kot je dejal direktor radovljiške občinske uprave Boris Marčetič, občina pričakuje, da bo vlada vendarle še v tem mesecu zemljišča prenesla na občino ter da je rekonstrukcija vzletno pristajalne steze do jeseni kljub zapletom še mogoča.