Pili naj bi vodo z azbestom
V civilni iniciativi za neazbestno pitno vodo občin Bled, Gorje in Radovljica so opozorili na dotrajan vodovod in neurejeno vodno zajetje iz reke Radovne.
Zgornje Gorje – Odgovorne so zato pozvali, naj takoj začnejo uresničevati sprejete projekte s področja zagotavljanja čiste pitne vode, saj naj bi bila sicer ogrožena nemotena preskrba s pitno vodo za več kot 40 tisoč prebivalcev omenjenih treh občin, pa tudi dovod sveže vode za Blejsko jezero.
»Zaradi dolgoletne popolne odsotnosti odgovornosti, nesposobnosti in neaktivnosti pristojnih v občinah Radovljica, Bled in Gorje lahko v kratkem času grozi zastrupitev pitne vode z azbestom in izpad preskrbe s čisto pitno vodo, Blejskemu jezeru pa pospešena ekološka smrt,« je opozoril Benjamin Šmid iz omenjene civilne pobude in dodal, da že zdaj občasno vsi pijemo azbestno vodo. Približno dvajset odstotkov cevi vodovoda, ki vodi do Bleda in Radovljice, je še vedno salonitnih. Prepričani so, da se azbest vsake toliko časa izpira v vodo, zato naj bi se že čez dvajset let pokazali škodljivi vplivi na zdravje tistih, ki pijejo tako vodo. S prstom so pokazali še na slabo vzdrževanje vodovoda in vodnih zajetij na reki Radovni. »Na dostopno pot do vodnega zajetja so popolnoma pozabili, tako da so jo zasebniki celo pozidali,« je dejal Šmid. Zaradi tega je po besedah Bojana Preisa iz civilne iniciative ogrožen tudi biser turizma. »Rad bi videl turista, ki se bo še vrnil na Bled, če bo v hotelu s petimi zvezdicami zmanjkalo vode.«
Direktor Infrastrukture Bled Mirko Ulčar je trditve civilne pobude označil za zavajajoče. »Take obtožbe lahko naredijo veliko škode in panike med ljudmi.« Kot pravi, kljub mnogim epidemiološkim študijam ni prepričljivih dokazov, da prek pitne vode zaužiti azbest predstavlja tveganje za zdravje. Poleg tega, dodaja Ulčar, je salonitnih cevi le še približno 13 odstotkov. »Tako malo jih ima verjetno le malo občin.« Nadzor in vzdrževanje vodnih zajetij in vodovoda pa so kot upravljavec tega vodovoda dolžni opravljati v skladu z zakonodajo, je poudaril Ulčar. »Na magistralnem cevovodu Radovna v vsej njegovi zgodovini delovanja še ni bila zabeležena okvara. Ali bi lahko na podlagi tega trdili, da je vodovod mehansko popolnoma neodporen in nestabilen,« se še sprašuje Ulčar.