Računalnik in jaz: Šaljivo iskanje
Včasih, ko iščemo na internetu preko iskalnikov, imamo nemalo težav, kako poiskati iskano.
Težava je v tem, da nam iskalniki ponudijo zelo veliko število najdenih pojmov, kar nas zgolj pahne v seneno kopico, kjer iščemo šivanko. Iskanje je postalo prava mala umetnost, ki terja od nas nekaj spretnosti, malo navdiha in kreativnosti, predvsem pa natančno določitev iskanega. Bolje, kot je definiran pojem iskanja, boljše rezultate dobimo, kar v tem primeru pomeni manj zadetkov. Včasih se hudujemo nad iskalniki, a pogosto smo sami krivi, da nam ta ne da ustreznih rezultatov. Pogosto v iskalnik vpišemo napačen pojem, ali pa je ta napisan nepravilno ali celo premalo definirano. Najbolje je, da v iskalnik vpišemo čim več med seboj povezanih pojmov, saj tako ožimo krog iskanja.
Ljudje pri iskanju na internetu uporabljamo veliko različnih načinov in pojmov. Nekateri so zelo zanimivi in spodaj bomo navedli nekaj najbolj pogostih primerov »čudnega« iskanja, ki so ga zabeležili na slovenskem iskalniku Najdi.Si.
Primer iskanja, ko so bili pojmi presplošni in nerodno zapisani, so: nosim rad najlonke, kitajski običaji, če jih ne najdem znorim in te polomim, rad bi pa ne vem kaj, koga iščem, pijan napadel policista in ga ugriznil v stegno, bančne storitve niso čokolada, bi me kdo imel, zakaj je ukrajina zmagala, zelim kupiti zenski spol. Morate priznati, da je računalniku zelo težko iskati vse to. Najprej pri takšnem zapisu računalnik išče vse posamezne pojme in tudi med sabo povezane pojme. Na ta način dobimo ogromno zadetkov iskanih pojmov. Poleg tega pa so ti zapisi še nelogični in preveč obsežni. Se najbrž strinjate z mano, da si s tem res ne gre pomagati.
Preko iskalnikov ljudje iščejo tudi odgovore na povsem praktična vprašanja, kot so: kako zadeti na lotu, želim imeti nogo v mavcu, kako?, zakaj imam možgane, kaj delata ati in mami ponoči. Preprosta vprašanja, a iskalniki na internetu niso namenjeni tovrstnim odgovorom. Za to so bolj primerni inteligentni sistemi, kar pa iskalniki vsekakor niso. So pa nekatera vprašanja precej zanimiva, kajne?
Pri igrah in športu je človeška domišljija pri iskanju še bolj brezmejna. Tako med neprimernimi iskalnimi pojmi najdemo: daj kake dobre igre, igre, ki jih lahko igraš, ali mi lahko date kakšne igrice kjer dirkaš z rayli avti, najboljše igre na svetu ki se jih lahko igra na računalniku, igre ampak za tipke, fuj sodnik. Sicer praktični in uporabni pojmi, a za iskalec zelo neprimerni in zato je tudi rezultat takega iskanja lahko kar se da čuden in nepredvidljiv.
Ko v iskalnik zapišemo pojme, ki so napačni, le-ta pač ne more dati pravih rezultatov. Na najboljšem slovenskem iskalniku so takšni pojmi najpogosteje iz področja glasbe in filma, kot na primer: inštrumentalni inštrumenti, number omar, kristina regulera, yuspin timberline, 2 fast 2 občinska, filmi ki jih igra james bond. Računalnik naših misli res ne zna še brati, zato je pogoj za uspešno iskanje pravilno črkovanje in logična povezanost pojmov.
Zelo zanimivo je tudi živalstvo, ki pogosto nastopa pri iskanju. A nepravi pojmi za iskanje so lahko: kako dati konju ime, hrčka ne veš, kako smrdi, kako se v kravi spreminja trava v mleko, kača ki je sadje in ne sme jesti kamnov, išči psičko poke španjol. Tudi s takimi pojmi ne bo šlo, pa čeprav so nekatera vprašanja še kako zanimiva.
Človek si pri iskanju neznanega pač pomaga z vsem mogočim, prti tem pa je lahko še kako neroden. A iskalniki so tako prijazni, da nam sami ponudijo primerne pojme za iskanje, v kolikor vsaj približno razberejo, kaj bi radi od njih. Iskanje je veščina, ki včasih terja malo izkušenj in poglobljenega poznavanja vsebine. Včasih pa lahko kljub pravilnemu in ustreznemu iskanju naletimo na prazen seznam zadetkov, ko preprosto iskanega pojma na internetu ni. Pa jih ni ravno veliko.