Tudi oko nas lahko prevara
V osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce so pripravili zanimivo in poučno predstavitev optičnih prevar.
Lesce – »V tehničnem muzeju v Berlinu sem videla različne naprave, ki so se pojavile v tridesetih letih 19. stoletja in so predstavljale začetek risane animacije in filma, optične igrače, slike z več pomeni … Stvari so me tako pritegnile, da smo se z njimi ukvarjali v naravoslovno-tehniškem krožku. Navdušile pa so tudi učence,« je o projektu povedala mentorica Majda Srna.
Rezultat skupnega dela je bil viden v sredo, 16. aprila, ko so pripravili prireditev za starše, učitelje in ostale obiskovalce. Že ob prihodu so razložili, da po zaslugi delovanja oči in možganov lahko jasno vidimo slike predmetov. Možgani razložijo tisto, kar oko vidi. Optične prevare pa izkoriščajo dejstvo, da naši možgani tolmačijo oblike glede na tisto, kar poznajo. Torej določene slike ali hitro gibajoče se slike lahko možgane zavedejo. Učenci so po skupinah prikazali različne primere optičnih prevar, ki so jih večinoma sami izdelali – slike z več pomeni, vrtavke, ki ob vrtenju ustvarjajo presenetljive prevare, prve optične igrače – taumatrop, fenakistoskop, zoetrop, kineograf …, tridimenzionalne predmete na slikah, ki na prvi pogled niso vidni … Obiskovalci so vse lahko preizkusili in si nekatere pripomočke tudi sami izdelali.
S tem projektom se bo krožek Naravoslovje in tehnika septembra predstavil tudi na mednarodnem festivalu znanosti, ki bo potekal v Ljubljani.