Mladi novinar
PŠ Podljubelj
Ekološki mesec april na šoli
Skupaj z matično šolo Tržič in podružnično šolo Lom smo EKO šola, saj smo že enajsto leto prejeli EKO zastavo. Letošnje vsebine ustrezajo smernicama človek do narave in človek do človeka. V Podružnični šoli Podljubelj so mentorice Maja Ahačič, Helena Ahačič, Urška Frelih Meglič in Katarina Zmrzlikar poskrbele, da so v šoli in ob njej nastali stalni kotički, kjer se učenci lahko učimo o naravi. Pri izvedbi so nam pomagali starši: Marko Mali, Dominik Dobovšek, Aleš Bahun, Tine Nemec; bivši učenci: Riko Frelih, Dejan Srečnik, Miro Dovžan in tehnični delavki Majda Meglič in Alenka Lindav. Izvedli smo tehniški dan, v katerem smo učenci ustvarjali in nato zapisali svoja doživetja. Naslednji dan smo izvedli očiščevalno akcijo v bližnjem gozdu. Nataša Rupnik iz Turističnega društva (TD) Podljubelj nam je prinesla vreče in nas povabila k sodelovanju. Učenci smo nabrali devet srednjih vreč smeti, pobirali kose železa in se čudili onesnaženosti v tako majhnem koščku gozda. Hišnik Franci je vse odpeljal v kontejner.
Na povabilo TD Tržič smo izvedli delavnico oblikovanja kitajskega kamna lojevca. V njej je sodeloval tudi bivši učenec Rožle Nahtigal, študent likovne akademije. Povedal je, kako se kaj naredi. Najprej smo zaščitili mize. V kamen smo začeli vrtati luknjo. Najbolje je šlo z ročnim svedrom. Na kos lojevca smo narisali model in nato oblikovali s smirkovim papirjem, pilo ali žago. Z ostro špico smo nanj risali vzorčke. Nastalo je veliko prahu. Vsak je izdelal svoj obesek. V luknjo smo vtaknili vrvico, zavezali vozel in ogrlico obesili okoli vratu. Bilo mi je zelo všeč. Pospravili smo učilnico in se zahvalili Rožletu.
Učiteljica je povedala, da bomo delavnico oblikovanja kamna lojevca vodili v Tržiču na mednarodni razstavi mineralov in fosilov, ki bo 10. in 11. maja.
Klemen Perko, 3. c
Ovčarstvo v Podljubelju
V šolski galeriji imamo kotiček z naslovom Ovčarstvo v Podljubelju. Na steni visi plakat fotografij, ovčja koža, na klopi so krtače za česanje volne, štrena, klobčič in pletenje iz domače volne. Najprej smo si ogledali plakat in se pogovarjali o volni. Veliko smo se naučili. Videli smo volno v različnih oblikah. Zelo smo se veselili dela. Na krtačah smo česali volno. Kmetje so jo s škarjami ostrigli z ovce. Nato smo to volno vrteli med prsti, da bi naredili nit. Ni nam uspelo. To smo videli na dnevu zemlje, ko je Klemen vrtel kolovrat. Z nami so bile na ta dan tudi gospe iz Društva podeželskih žena Svit. Nato so trije navijali volno iz štrene v klobčič. Ostali smo se učili plesti in kvačkati. Učile so nas učiteljice. Imeli smo se lepo.
Vesna Gačnik, 2. c, Aaron Veldin, 3. c
Biološki kotiček
V naši šoli imamo biološki kotiček. Uredili so ga člani Lovske družine Tržič. Lahko si ogledate veverico, krokarja, šojo, kavko, fazana, srno, hermelina. Ko smo imeli tehniški dan, nas je pred biološkim kotičkom čakal lovec Miro Dovžan. Najprej smo dobili listke z imeni živali. Vsak je povedal o njih, kar je vedel. Veliko več nam je o njihovem načinu življenja, vedenjskih navadah in bivališčih razložil lovec. Zelo zanimivi so bili podatki o kragulju, ki je nevarna in hitra ptica roparica in je strah in trepet malih gozdnih živali. Zvedeli smo za razliko med srnjakom in gumbarjem. Ali veste, kdo sta policist in čistilec v gozdu? To sta šoja in lisica. Šoja ob vsaki nevarnosti sproži vik in krik, lisica pa poje vso mrhovino. Ogledali smo si tudi nekaj kosti, dlako in rogovje srnjaka. Gospoda Mira smo tudi veliko spraševali o živalih, saj nas to zelo zanima. Z veseljem je odgovarjal. Imeli smo se čudovito. Če tudi vas zanima, pridite pogledat naš kotiček.
Timotei Fiksl, 5. r., Domen Mali, 4. r