Skrb za čistejše okolje
"EKO kot način življenja" je moto, ki bi moral priti v zavest vseh ljudi
Ovsiše - "EKO kot način življenja" je moto, ki bi moral priti v zavest vseh ljudi, da bi se bolje zavedali, da je potrebno naravo varovati, jo ohranjati čisto, da bodo lahko v njej uživali tudi kasnejši rodovi.
Podružnična šola Ovsiše se tega zaveda, zato se je aktivno vključila v projekt Eko šola kot način življenja. V projektu samostojno sodelujemo že tretje leto. Lani smo pridobili Ekozastavo in mednarodni certifikat, na kar smo zelo ponosni. Vsako leto svoje znanje poglobimo in se še bolj ekološko ozavestimo. Sodelujemo v številnih projektih, nekaterih že dobro uveljavljenih (Živali im mi, Zdravo življenje, prodaja božičnih-novoletno voščilnic, likovni natečaj "Prednovoletni čas", zbiranje izrabljenih baterij, kartuš in tonerjev) in v nekaterih, na katere smo se letos prijavili prvič (Ekobralna značka, zbiranje aluminijastih pločevink, Ekokviz za OŠ, Energija je v naših rokah).
Septembra nas je v Sloveniji doletela strašna naravna nesreča, ki je močno prizadela več krajev v Sloveniji. Med njimi je bila v neurju močno prizadeta tudi Kropa, ki je v naši neposredni bližini. Učiteljice smo skupaj z učenci pripravile kulturno prireditev z naslovom "Otroci za Kropo", s katero smo zbirali denarna sredstva in tako prispevali svoj kamenček v mozaik, k hitrejši obnovi mesta oz. pomoč tamkajšnjim otrokom.
Vedno bolj spoznavamo, kako pomembno je ločevanje odpadkov in zmanjševanje količine odpadkov. V šoli imamo urejene ekokotičke in izdelane koše za ločeno zbiranje papirja in plastike. Učence stalno opozarjamo na skrb za red in čistočo v razredu in šolski okolici. V okviru celotne šole poteka zbiranje izrabljenih kartuš, tonerjev baterij in mobilnih telefonov. Letos smo kot novost uvedli zbiranje aluminijstih pločevink. V to so nas spodbudila številna dejstva: z recikliranjem ene pločevinke prihranimo toliko energije, kot jo porabi 100w žarnica v 20 urah; energija, ki jo prihranimo z recikliranjem, 1 pločevinke, napaja prenosni računalnik 11 ur; z recikliranjem pločevink se porabi le 5% energije v primerjavi s tisto, ki je potrebna za pridobivanje aluminija iz boksita.
Ti podatki so nas prepričali, kako pomembno je, da izrabljene predmete znova recikliramo in s tem prispevamo k varovanju okolja.