Hokejisti Jelena pred eno izmed tekem (Foto: arhiv HK Jelen)

Za obletnico v deželi hokeja

Hokejisti HK Jelen so se prvič udeležili veteranskega svetovnega pokala, ki je potekal v Kanadi. S praznovanjem 20-letnice kluba bodo z manjšo slovesnostjo nadaljevali sredi maja, končali pa s tradicionalno hokejsko nočjo, ki bo letos 8. avgusta.

Sp. Senica - Hokejisti HK Jelen so se udeležili CARHA veteranskega svetovnega pokala v hokeju na ledu, ki je od 30. marca do 6. aprila potekal v Quebecu v Kanadi. Na njem je nastopilo 170 ekip, skupaj z igralci in gledalci neverjetnih pet tisoč udeležencev iz dvanajstih držav. Turnir poteka na vsake štiri leta, hokejisti Jelena pa so na njem nastopili prvič. Poleg Jelenov so Slovenijo zastopali še hokejisti ekipe Promet Koseze, za katero igra tudi Drago Kopač iz Vaš, ki so bili doslej prav na vseh veteranskih svetovnih pokalih. Več o prvenstvu je povedal Staš Kalan, predsednik HK Jelen.

S kakšnimi pričakovanji ste odšli v Kanado?

»V Kanado smo odšli z namenom, da po naših najboljših močeh zastopamo slovenski veteranski hokej, ki se igra v ljubljanski nočni hokejski ligi. Obenem smo na ta način obeležili našo 20-letnico obstoja. V tem času smo prehodili dolgo pot: od igranja na zaledenelih naravnih površinah do Kanade, domovine hokeja na ledu. Zaradi službenih obveznosti in poškodb se nam na žalost niso mogli pridružiti prav vsi, tako da so ti igralci stiskali pesti za nas od doma. Celotna pot nas je stala okrog 25 tisoč evrov. Nekaj denarja sta prispevali Občina Medvode in KS Senica, nekaj drugi sponzorji, veliko večino pa seveda sami.«

 

Prvi zaplet je bilo dolgo potovanje, daljše od predvidenega. Koliko časa ste imeli za pripravo na prvo tekmo?

»Prvo tekmo, ki smo jo odigrali v dvorani Pepsi Colisee v Quebecu, ki bo gostila tudi finale svetovnega članskega prvenstva, smo odigrali skoraj dobesedno takoj po pristanku letala. Dve tretjini ekipe je imela več kot 48-urno odisejado zaradi zamude letala, ki bi moral ekipo pripeljati z Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana do Pariza. Časa za prilagajanje na časovni zaostanek (6 ur) ni bilo. Rezultat je bil seveda temu primeren. Izgubili smo z 1:8. Moram pa povedati, da je za naše nasprotnike Ottawa Outlaw´s igral tudi igralec z NHL izkušnjami.«

 

Igrali ste v Quebecu. Lahko poveste kaj več o tem mestu?

»Quebec City je zelo zanimivo mesto. Je edino v Severni Ameriki, ki je obdano z obzidjem, kar daje mestu poseben čar. Ravno letos praznujejo 400-letnico ustanovitve. Je upravno središče pokrajine Quebec, ki je v veliki večini francosko govoreča. To se pozna tudi v mestu, ki je zelo »evropsko« in se zelo razlikuje od drugih mest v Kanadi in ZDA. Ljudje so prijazni in ljubezen do hokeja je neverjetna. Na tekmi mladinske lige je dvorana Colisee za 15.400 gledalcev velikokrat razprodana. Hokejskih dvoran je v mestu veliko. Vsaka univerza in srednja šola ima vsaj dve igrišči, pa tudi trgovski centri imajo večnamenske ledene površine. Res neverjetno! Je pa bilo letos izredno veliko snega. Ob našem prihodu ga je bilo en meter, občasno je tudi še snežilo.«

 

Kje ste bili nastanjeni, kako je bilo poskrbljeno za prehrano?

»Nastanjeni smo bili v hotelu Delta v središču mesta, od koder so nas z avtobusi vozili na tekme. Prehranjevali smo se v lokalnih restavracijah, ki jih zares ne primanjkuje, še posebej tistih s hitro prehrano.«

 

Kako je potekalo tekmovanje?

»Tekmovanje je potekalo po starostnih skupinah: od 19 let, od 30, 35, 40, 50, 60 in celo 70 let. Mi smo nastopili v skupini 19 +, ker imamo v naši sredini tudi nekaj mlajših in smo želeli, da nastopi celotna ekipa.«

 

Koliko ekip je bilo v vaši skupini?

»V naši starostni skupini je bilo več podskupin s po šestimi ekipami, ki so se borile za prvo mesto.«

 

Na turnirju ste odigral tri tekme in doživeli tri poraze. Primerjava vaše igre z drugimi ekipami v skupini?

»Igra nasprotnih ekip je bila neprimerno hitrejša, kar je bila naša poglavitna težava. Tudi po taktični in tehnični plati smo bili velikokrat v podrejenem položaju. Vendar rezultati so bili iz tekme v tekmo boljši in v zadnji tekmi smo se z nasprotniki že zelo dostojno kosali.«

 

Primerjava veteranskega hokeja v Sloveniji in v Kanadi?

»Primerjava je na vseh nivojih praktično nemogoča. Celotno število veteranskih igralcev v Sloveniji verjetno ne preseže števila petsto. Samo v Vancouvru pa je ekip toliko, da igrajo v petih »težavnostnih skupinah«. To pomeni tudi ustrezno število dvoran. Vendar je potrebno poudariti, da se hokej na tej kakovostni ravni igra zaradi rekreacije in ljubezni do tega športa. V Ljubljani je zelo dobro organizirana nočna hokejska liga, ki jo vodi Miloš Sluga, ki ga je vodstvo CARHA letos na slovesnosti celo uvrstilo v svojo Hall of Fame, po slovensko dvorano slavnih.«

 

Ste si ogledali tudi obračune drugih ekip na turnirju?

»Ogledali smo si predvsem igre druge slovenske ekipe Promet Koseze. Za kaj več ni bilo dovolj časa, ker je bil program na turnirju zelo zgoščen.«

 

Ko ste končali z nastopi, je del ekipe odšel domov, drugi del pa je ostal v Kanadi. Kaj vse ste si ogledali?

»Po končanem nastopu se nas je dvanajst igralcev in navijačev podalo na potep po Kanadi in ZDA. Sposodili smo si avtomobile in pot nas je vodila iz Quebeca v Montreal in Toronto. V Torontu smo si ogledali Hockey hall of fame (hišo vseh zaslužnih, ki so kakor koli prispevali k razvoju hokeja) in bili na več kot 500 metrov visokem TV stolpu. Naslednja postaja so bili čudoviti Niagarski slapovi. Podali smo se še v ZDA: preko Buffala, do Pittsburgha in naprej do glavnega mesta Washingtona. Tu smo si seveda ogledali vse znamenitosti mesta, ki jih je zares veliko: od Bele hiše pa do arene Verizon. Potem smo se podali še v Gettyburgh, prizorišče velike bitke v državljanski vojni, preko Lanchestra, kjer smo videli Amiše, ki že več kot 300 let zavračajo ves tehnični napredek. Zelo zanimivo. Zadnji del poti pa nas je vodil v New York, kjer pa sta dva dneva, kolikor smo bili v tem mega mestu, veliko premalo za ogled vseh zanimivosti. Vendar Ground ZERO, Broadway, Wall Street, Liberty Island, Medison Square Garden in še nekaj drugih stvari smo si z veseljem ogledali.«

 

Koliko kilometrov ste prevozili?

»Vse skupaj od Quebec Cityja do New Yorka okrog tri tisoč kilometrov. Vožnja v teh deželah je zelo prijetna, saj se držijo predpisane hitrosti. Prehitevanja in drugih nevarnih manevrov na cesti praktično ni, tako da se lahko skoraj povsem posvetiš opazovanju zanimive pokrajine.«

 

Ste si ogledali tudi kakšno tekmo lige NHL? Občutki?

»Da. Bili smo v Montrealu v dvorani Bell center, ki sprejme 21.500 gledalcev in si ogledali tekmo med Montreal Canadiens in Buffalo Sabres. Vzdušje na tekmi je bilo zares edinstveno. Celotna dvorana »diha« za domače in se trese, ko gledalci navijajo »GO HABS GO«. Tekme v NHL trajajo približno tri ure in v tem času resnično poskrbijo, da se nihče niti za hipec ne dolgočasi. Nepozabno!!!«

 

Kanada je bila v sklopu praznovanja obletnice HK Jelen. Bo letos sledilo še kaj, verjetno tradicionalna hokejska noč?

»Kot ste že omenili, nas 8. avgusta čaka tradicionalna prireditev »hokejska noč«, ki je za nas nekakšen uvod v sezono, saj se prvič zberemo po poletnem počitku in si začrtamo smernice nove sezone. V sredini maja pa načrtujemo še manjšo slovesnost ob 20-letnici delovanja. Upam, da jo bomo popestrili s premiero potopisa z naše poti v Quebecu, ki jo pripravlja s TV Medvode Iztok Pipan, ki je bil z nami in sodelavci.«

 

Kako pa hokej na Senici v prihodnje? Boste po tej izkušnji sedaj morda še bolj zagnani?

»Celotno dogajanje in na World cupu v Quebecu nam je dalo nove energije in vsekakor bomo poskusili izkoristiti ta veter, ki ga imamo trenutno v jadrih. Imamo smele načrte predvsem s pomladitvijo ekipe in željo po ohranitvi »starega« jedra ekipe. Prav to jedro ekipe je tisto, ki načrtuje in snuje nove podvige. Prvo na seznamu želja pa je vsekakor tudi sodelovanje na naslednjem World cupu, ki naj bi bil prav tako v Kanadi. Potem pa so to še vsakoletni turnirji, nočna liga, priprave na Češkem...«

 

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 10. januar 2018 / 14:52

Pobeglega voznika pridržali do streznitve

Cerklje – Kranjski policisti so v nedeljo zvečer v Cerkljah obravnavali prometno nesrečo s pobegom. Voznika so kasneje izsledili in ga obravnavali zaradi povzročitve prometne nesreče, odklonitve pr...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 30. junij 2024 / 06:00

SCADA: Maksimiranje zanesljivosti in zmanjšanje operativnih stroškov

Sistemi za nadzor in pridobivanje podatkov SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition – nadzor in pri...

Šport / nedelja, 30. junij 2024 / 18:09

Pogačarju rumena majica, Roglič nekaj izgubil, Vauquelinu etapa

Bologna – Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je novi vodilni na dirki po Franciji. Čeprav je etapa pripadla ubežnikom, dobil jo je Francoz Kevin Vauquelin, je 25-letnik s Kla...

Kronika / nedelja, 30. junij 2024 / 18:01

Za varno pot na počitnice

Tudi to poletje bo promet na cestah proti Hrvaški občutno povečan, še posebno ob petkih in sobotah, medtem ko bo v nasprotni smeri promet gostejši ob sobotah in nedeljah. Vozniki se moramo zato na pot...

Kultura / nedelja, 30. junij 2024 / 17:59

Film, ki bo zaznamoval generacijo

Igralski ansambel italijanskega filma Ognjemet ljubezni je na letošnjem igralskem filmskem festivalu Krafft prejel eno od nagrad zlato jabolko. Prevzela sta jo igralca Gabriele Pizzurro in Enrico Rocc...

Nasveti / nedelja, 30. junij 2024 / 17:59

Drugi magnet

V zadnjem mesecu smo pisali o vplivu, ki ga ima naša zgodovina na naš vsakdanjik. Izoblikovala se je zaradi izkušenj, okolja, v katerem smo živeli, je posledica odnosov, v katerih smo živeli, posle...