Kozje mleko za zdravje in dobro počutje
Kozje mleko je precej bolj "natančno" kot goveje, zato je pri predelavi v sir in jogurt potrebno več pazljivosti, pravi kozjerejec Marko Potočnik.
Podreča – »Doma smo imeli tri kure in pet zajcev,« pravi Marko Potočnik, ki ima že od rane mladosti željo, da bi imel kmetijo in živino. Zdaj na Podreči goji okoli 70 koz, ki dajejo dovolj mleka za predelavo v sir in jogurt, za katerega je lani na izboru Dobrote slovenskih kmetij dobil tudi zlato in bronasto priznanje.
S kozami se je pred nekaj leti Marko začel ukvarjati predvsem zaradi zdravja oziroma težav s hrbtenico, ki jih je najprej poskušal rešiti z zdravili, a so mu ta povzročila še težave z želodcem. »Kozje mleko je zdravo in odkar ga uživamo, v družini nimamo več nobene bolezni,« pravi Marko. Med 70 kozami je letos nekaj manj molznih, ker so breje, sicer pa sva z ženo imela načrte za večjo čredo in za sirarno, vendar zaradi prostorskih omejitev to ni izvedljivo.« Potočnikovi imajo vso zemljo za košnjo v najemu, kar povzroča precej težav in stroškov s košnjo, saj je najbližja njiva pri Zbiljah, najbolj oddaljen travnik pa kar osem kilometrov daleč.
S prodajo sira in jogurta ni težav
Koze, ki so vse bele sanske pasme, redijo v hlevu, kar je po mnenju strokovnjakov tudi najbolje, saj je pri kozah precej težje zagotavljati konstantno mleko kot pri govedi. Pri Potočnikovih namolzejo okoli 100 litrov mleka na dva dni, ko bodo molzne vse koze, bodo takšno količino namolzli vsak dan.
Ker je povpraševanje po kozjem mleku in mlečnih izdelkih v zadnjem času vse večje, težav s prodajo ni. Nekaj mleka prodajo kar doma, del v sirarno, večino pa ga v sir in jogurt predelajo kar doma. Kupci pridejo z vseh koncev, predvsem iz Kranja, Medvod, Škofje Loke, Ljubljane in tudi Kamnika. Za sir se zanimajo tudi gostinci, prav tako za mesne izdelke, vendar se Potočnikovi ukvarjajo samo z mlekom. »Če ne bi bili stroški za košnjo, silažo in najemnine tako visoki, bi se dalo preživeti s 50 do 60 kozami,« dodaja Marko.
Nagrada velika vzpodbuda
Marko Potočnik je na lanskem izboru Dobrote slovenskih kmetij prejel zlato priznanje za navaden kozji jogurt in še bronasto za sadnega. »Priznanje je bilo velika vzpodbuda in potrdilo, da nekaj že znamo narediti, z ženo sva tudi dobila zagon za nadaljnje vlaganje v kozjerejo. Upam, da se bodo naši jogurti tudi na letošnjem izboru uvrstili dobro. Kozje mleko je sicer veliko bolj »natančno« kot goveje, zato imajo nekateri ljudje predsodek, da smrdi, vendar ob pravilni molži in hlajenju nima neprijetnega vonja, je pa vsekakor bolj zdravo in lažje prebavljivo kot goveje.