Protest na meji pri Sečovljah (Foto: TK)

Korita na Jorasovi poti ostajajo

Marjan Podobnik zahteva odstavitev notranjega ministra Dragutina Mateja, Janez Janša pa pravi, da to ni pravi način reševanja mejnih problemov.

Sečovlje – Zavodu 25. junij, ki ga vodi nekdanji podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik, ni uspelo odstraniti cvetličnih korit na tako imenovani »evropski poti« na levem bregu Dragonje, ki zapirajo pot do domačije Joška Jorasa in mora zato prek hrvaške mejne kontrole. Joras je pot uredil pred štirimi leti, Hrvatje pa so korita postavili pred dvema letoma. Njihovo odstranitev je odredilo piransko sodišče. Hrvaški in tudi slovenski policisti so onemogočili odstranitev korit, prav tako pa tudi namero protestnikov, da bi vztrajali ob meji. Predstavniki Zavoda 25. junij, Slovenske ljudske stranke in poslanska skupina Lipa so protestirali zoper ravnanje slovenske policije in zahtevali od predsednika vlade Janeza Janše, naj odstavi notranjega ministra Dragutina Mateja in generalnega direktorja policije Jožeta Romška in naj zaščiti slovenske državljane in ozemlje. Joško Joras napoveduje za torek gladovno stavko, če slovenska država ne bo ukrepala.

Za mnenje o sobotnem dogodku pri Sečovljah smo v Begunjah vprašali predsednika vlade Janeza Janšo.

»Na tem območju z meddržavnim dogovorom ni bilo mogoče določiti poteka državne meje, zato sta mejna prehoda začasna. Zato, da se življenje lahko odvija kolikor toliko normalno, je bil že pred petnajstimi leti vzpostavljen začasni režim, ki se v tem času ni spreminjal in ni nobenega smisla, da ga sedaj slovenska policija v času, ko potekajo pogajanja, spreminja s silo. Tisti, ki zahtevajo intervencijo slovenske policije, morajo vedeti, da kličejo k uporabi nasilja, ki je še posebej nesprejemljivo, saj obstaja možnost za mirno rešitev.«

Slovenska policija je tako stanje podedovala, je dejal predsednik vlade Janša. Zahteve po odstopih srečujemo vsak dan in jim ne bi dajal kakšnega velikega pomena, je dejal ob Podobnikovi zahtevi za Matejev odstop. »Cvetlična korita niso vzrok problema, ampak so posledica, ki jih skušamo sedaj odpravljati z delom mešane meddržavne komisije. Njej je treba dati možnost, ne pa zaostrovati problem.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 20. maj 2007 / 07:00

Jesenice pestijo vlomi

Pomočnik komandirja Policijske postaje Jesenice Darjo Cizel med največjimi problemi omenja vlome, nasilna kazniva dejanja in vandalizem.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

V Sloveniji že trideset primerov nove gripe

Ljubljana - V nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco Inštituta za varovanje zdravja so danes potrdili še dva primera okužbe z novim virusom gripe A (H1N1). Gre za mošk...

Gorenjska / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Še štirje primeri nove gripe

Ljubljana - V nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco Inštituta za varovanje zdravja so včeraj potrdili še štiri primere okužbe z novim virusom gripe A (H1N1). V Sloven...

Gospodarstvo / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Polovica steze prenovljena

SCT je v soboto končal drugo fazo obnove vzletno-pristajalne steze na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana. Najzahtevnejši, osrednji del obnove jih čaka prihodnje leto.

Gorje / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Upravno sodišče pritrdilo županu

Gorje - Upravno sodišče je zavrnilo tožbo svetnika Alojza Poklukarja in pritrdilo odločitvi župana Gorij Petra Torkarja, ki je zavrnil pobudo za razpis referenduma o delitveni bi...

Kranj / sreda, 15. julij 2009 / 07:00

Hiše naj bodo, bloki pa ne

Civilna iniciativa Kokrica Mlaka se ne strinja s predlaganim načrtom gradnje nove soseske na območju Mlake - zahod. Kranjski svetniki so osnutek dokumenta sicer sprejeli, a s številnimi pripombami.