Sodniki bodo stavkali
Včeraj so se po vseh slovenskih sodiščih začele priprave na stavko, ki bo izvedena pred 13. junijem. S stavko grozijo tudi odvetniki.
Kranj – »Ponudbo vlade ocenjujemo kot skrajno podcenjujočo in zavržno,« je v petek po seji glavnega odbora Slovenskega sodniškega društva njegova predsednica Janja Roblek odgovorila na ponudbo pravosodnega ministra Lovra Šturma o izplačilu dodatnih treh milijonov evrov (skupaj šest milijonov evrov), ki bi jih za odpravo sodnih zaostankov do konca leta namenili za plače sodnikov. Z zavrnitvijo vladne ponudbe so se tako včeraj po sodiščih začele priprave na stavko, ki naj bi jo pripravili pred 13. junijem, ko je sklican redni občni zbor sodniškega društva.
Sodniki vztrajajo pri sistemski rešitvi problema, vlada pa ima še vedno do 8. maja čas, da pripravi takšne spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki bodo izpolnile odločbo ustavnega sodišča iz leta 2006, po kateri morajo biti plače sodnikov primerljive s plačami poslancev in ministrov. Kot je že v petek objavljenem intervjuju v prilogi Razgledi povedala Roblekova, je trenutno najnižje uvrščen sodnik v 40. plačnem razredu, najnižje uvrščen poslanec pa v 55. plačnem razredu, kar pomeni približno tisoč evrov razlike med njunima plačama.
Slovensko sodniško društvo ni sindikat in stavke ne more organizirati, ampak jo lahko samo koordinira, zato bodo morali po sodiščih ustanoviti stavkovne odbore. Po zagotovilih Roblekove bo stavka potekala v skladu z zakonom o stavki, kar pomeni, da bodo sodniki med stavko reševali samo nujne zadeve. Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen sicer meni, da stavka ni v skladu s sodniško etiko, minister za javno upravo Gregor Virant pa celo dvomi o njeni zakonitosti.
S stavko grozijo tudi odvetniki, ki nasprotujejo predlogu sprememb zakona o odvetništvu in odvetniški tarifi, med njimi tudi določilu, po katerem bi pristojnost določanja tarife iz odvetniške zbornice prenesli na državni zbor.