Gorenjska gre lahko gor
Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič je ta teden obiskal mestno občino Kranj in tri uspešne gospodarske ustanove, družbi Sava in Le Tehnika ter Gorenjsko banko.
Kranj - »Kot državni svetnik sem bil izvoljen v kranjskem delu Gorenjske, zato sem kolikor se da hitro želel vzpostaviti uraden stik s tem delom Gorenjske z ambicijo, da ga razširim na Gorenjsko kot celoto,« je o namenu obiska v sredo v Kranju povedal predsednik državnega sveta Blaž Kavčič. »Z vodstvom Mestne občine Kranj smo se tudi konkretno dogovorili, da bom vsakih štirinajst dni imel uradne ure v njihovih prostorih, o natančnejšem urniku bomo javnost še obvestili. To pa zato, da bi se poleg ključnih oseb za gorenjski razvoj, s katerimi sem se danes srečal, imeli z menoj možnost srečati tudi občani Kranja in drugi prebivalci Gorenjske.«
Blaž Kavčič je obiskal družbo Sava in se srečal s predsednikom njene uprave Janezom Bohoričem, v mestni občini se je sestal z županom Damijanom Pernetom in podžupanoma Igorjem Velovom in Stanetom Štrausom, obiskal je podjetje Le Tehnika z direktorjem Dragom Lemutom, v Gorenjski banki pa se je srečal s predsednikom in članom uprave Zlatkom Kavčičem in Gorazdom Trčkom. Zakaj ravno ta srečanja? Blaž Kavčič odgovarja: »Sava Kranj je eno največjih gorenjskih podjetij, pomembnih za vso Slovenijo in hkrati tudi največji subjekt na področju turizma. Zelo zanimiv je njen razvojni model, o čemer sem se želel pogovoriti s predsednikom uprave Janezom Bohoričem. V pogovorih je bilo veliko pozornosti posvečene tudi nadaljnji upravljavski strukturi v Savi. Kot kaže, tu ni pričakovati občutnih sprememb, le določene zamenjave v nadzornem svetu, kar pa najbrž ne more vplivati na uspešnost te velike korporacije v prihodnje. Kot kontrast tej veliki družbi sem želel obiskati tudi majhno podjetje Le Tehnika, ki je hitro rastoče in prisotno na mednarodnem (tudi kitajskem) trgu z izredno zanimivim poslovnim modelom. Vmes sem se pogovoril tudi z vodstvom Gorenjske banke: o njihovi oceni gospodarskega stanja na Gorenjskem, o tem, kako deluje Gorenjska banka (tej je kljub globoki finančni krizi v svetu z zadržano politiko uspelo vzpostaviti stabilno bilančno sliko). V nadaljevanju pa ima izredno ambiciozne načrte, kar je povezano s soglasjem lastniških struktur Gorenjske banke in lastniških struktur banke, s katero se kaže možnost povezave (A banka Vipa). V slednji je državno lastništvo in od države je odvisno, kako se bo ta projekt povezovanja v prihodnjih letih izvajal. Zelo sem bil vesel, da so v Gorenjski banki napovedali, da se želijo za kanec bolj aktivno vključiti tudi v razvojne projekte gospodarskih subjektov na Gorenjskem.«
Po seriji sestankov z uspešnimi podjetniki je Blaž Kavčič prepričan, da gre Gorenjska lahko gor, kakor pravi slogan, saj ima potenciale za rast in razvoj. Ima pa tudi vrsto problemov. K reševanju enega od njih, gorenjskega odlaganja odpadkov, se je na željo kranjske oblasti lani decembra tudi aktivno vključil. Trenutno je stanje (zahvaljujoč mediaciji) zadovoljivo, vendar rešitev po mnenju Blaža Kavčiča ni dolgoročna. Meni, da bi moralo ministrstvo za okolje in prostor na novo opredeliti doktrino ravnanja z odpadki na nacionalni ravni, saj se o tem ne morejo dogovarjali občine same. »Osebno sem prepričan, da mora država tudi na drugih področjih postaviti standarde, da bi državljani Slovenije povsod imeli isto raven stroškov storitev in njihovo kakovost, to velja za otroško varstvo, šolstvo in še za nekatere druge stvari. Ni prav, da imajo občani neke občine takšne pogoje, druge pa drugačne. Lep konkreten primer je v otroškem varstvu, ko imajo denimo Ločani slabše razmere kot Kranjčani, na sosednjih območjih pa zaradi tega prihaja do nezadovoljstva.«