Na zadružnem dnevu so predstavili tudi sadjarstvo kot pomembno zadružno dejavnost.

Poljče bodo posodobili

Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je lani po treh letih spet pozitivno poslovala. V bližnji prihodnosti načrtuje posodobitev posestva Poljče.

Zadruga ima 118 članov, število pa se bo še povečalo, saj so lani trije kmetje oddali prošnjo za včlanitev.

Lesce - Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je v petek pripravila prvi zadružni dan, na katerem je predstavila svoje dejavnosti - posestvi Bled in Poljče, sadovnjak Resje, zbirni center mleka v Poljčah in zadružno trgovino. Na tržnici, ki je sicer odprta vsak petek in soboto, so tokrat zadružniki in še nekateri drugi ponujali domače pridelke iz ekološke in konvencionalne pridelave. Na polju v bližini leškega letališča so prikazali setev travnega semena v travno rušo, organizirali pa so tudi voden ogled sadovnjaka Resje.

Kot je povedala vodja zadruge Mojca Papler, je zadruga lani po treh letih spet poslovala pozitivno in tudi letos pričakujejo pozitivni rezultat. V sadovnjaku Resje so letos zasadili dva hektarja novega nasada in nadaljevali z zaščito nasadov z mrežo proti toči, v bližnji prihodnosti pa načrtujejo reorganizacijo na posestvih Poljče in Bled, posodobitev posestva Poljče, obnovo strehe hleva na Bledu in nadaljevanje zaščite sadovnjaka pred točo. Zamisel, da bi na posestvu Poljče uredili bioplinarno, so opustili, še vedno pa razmišljajo o tem, da bi gnojevko koristno izrabili za proizvodnjo bioplina. »Farma na Bledu ni moteča za okolje in je ne mislimo zapreti,« je dejala Paplerjeva in dodala, da zdaj tudi ni več apetitov po zemljiščih na posestvu, kot so bili pred leti.

V zadrugi redijo približno petsto krav molznic in blizu dvesto ostale govedi. Obdelujejo okrog tristo hektarjev zemljišč. Večino zemljišč imajo v najemu od države oz. od sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, ostala pa so njihova last ali jih imajo v najemu od zasebnikov. Ker vsi denacionalizacijski postopki niso končani, jih je strah, da se jim bo površina zemljišč, ki jih imajo v najemu od sklada, v prihodnje še zmanjšala. Še vedno tudi ni končan prenos zemljišč, pridobljenih na neodplačni način, na sklad kmetijskih zemljišč in gozdov.

V zbirnem centru za mleko v Poljčah naj bi letos odkupili približno petdeset milijonov litrov mleka, od tega polovico od gorenjskih zadrug, ostalega pa od drugod. »Vse mleko prodamo v Italijo, kjer nas že poznajo kot zanesljivega partnerja s kakovostnim mlekom. Prve tri letošnje mesece je bila odkupna cena mleka v Italiji višja kot v Sloveniji, zdaj pa je dokaj izenačena s slovensko,« je dejala Mojca Papler. Lani so na posestvih priredili pet milijonov litrov mleka, še 5,6 milijona litrov so ga od zadružnikov, pri tem pa ugotavljajo, da se koncentracija v prireji mleka nadaljuje - manjši oddajalci opuščajo prirejo, večji pa jo še povečujejo. Paplerjeva je tudi pojasnila vlogo zadruge pri prevzemu Ljubljanskih mlekarn. Kot je dejala, novih delnic Ljubljanskih mlekarn ne bodo kupovali, so pa z Mlekodelom podpisali konzorcijski sporazum, da v času prevzema ne bodo prodali delnic, ki jih že imajo v lasti.

Kmetijsko trgovino v Lescah bi radi razširili, vendar za to nimajo prostorskih možnosti. V prihodnje bodo ponudbo obogatili z domačimi izdelki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Ponosni na domoljubno dejanje

Jana in Matej Demšar, Žgajnarjeva z Zaprevala, sta ponosna, da je njuna domačija julija leta 1991 nekaj dni gostila "glavni štab", ki je vodil osamosvojitev Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Mularija / ponedeljek, 6. avgust 2007 / 07:00

Krpanova pot domov

S podplati sem udaril ob stegna Kobilici in že je zdirjala proti Vrhu pri Sveti Trojici. Pot je bila jako dolga. Na njej sem srečal Petra iz Dolenje vasi. Povabil me je v oštarijo pr' Žgavcu na pir...

Mularija / ponedeljek, 6. avgust 2007 / 07:00

Sonet - ljubezen

Nekoč zelo rada sem te imela, tvoja nežna usta so me poljubila, vedno skupaj sva govorila, sladka sapica me je objela. Še kar nisem nič dojela, ...

Šport / ponedeljek, 6. avgust 2007 / 07:00

Keržič drugi v triatlonu

Kranj - V Športnem parku v Šentjurju je potekal 3. Open triatlon Šentjur 2007. Na edinstveni športno-rekreativni prireditvi se je 26 udeležencev pomerilo v treh disciplinah: šahu, namiznem...

Šport / ponedeljek, 6. avgust 2007 / 07:00

Matko Medja

1926-2007

Radovljica / ponedeljek, 6. avgust 2007 / 07:00

Odprli najlepšo baročno dvorano

V radovljiški Graščini so ob občinskem prazniku odprli obnovljeno baročno dvorano, ki je po mnenju strokovnjakov najlepša na Gorenjskem.