Poljče bodo posodobili
Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je lani po treh letih spet pozitivno poslovala. V bližnji prihodnosti načrtuje posodobitev posestva Poljče.
Lesce - Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je v petek pripravila prvi zadružni dan, na katerem je predstavila svoje dejavnosti - posestvi Bled in Poljče, sadovnjak Resje, zbirni center mleka v Poljčah in zadružno trgovino. Na tržnici, ki je sicer odprta vsak petek in soboto, so tokrat zadružniki in še nekateri drugi ponujali domače pridelke iz ekološke in konvencionalne pridelave. Na polju v bližini leškega letališča so prikazali setev travnega semena v travno rušo, organizirali pa so tudi voden ogled sadovnjaka Resje.
Kot je povedala vodja zadruge Mojca Papler, je zadruga lani po treh letih spet poslovala pozitivno in tudi letos pričakujejo pozitivni rezultat. V sadovnjaku Resje so letos zasadili dva hektarja novega nasada in nadaljevali z zaščito nasadov z mrežo proti toči, v bližnji prihodnosti pa načrtujejo reorganizacijo na posestvih Poljče in Bled, posodobitev posestva Poljče, obnovo strehe hleva na Bledu in nadaljevanje zaščite sadovnjaka pred točo. Zamisel, da bi na posestvu Poljče uredili bioplinarno, so opustili, še vedno pa razmišljajo o tem, da bi gnojevko koristno izrabili za proizvodnjo bioplina. »Farma na Bledu ni moteča za okolje in je ne mislimo zapreti,« je dejala Paplerjeva in dodala, da zdaj tudi ni več apetitov po zemljiščih na posestvu, kot so bili pred leti.
V zadrugi redijo približno petsto krav molznic in blizu dvesto ostale govedi. Obdelujejo okrog tristo hektarjev zemljišč. Večino zemljišč imajo v najemu od države oz. od sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, ostala pa so njihova last ali jih imajo v najemu od zasebnikov. Ker vsi denacionalizacijski postopki niso končani, jih je strah, da se jim bo površina zemljišč, ki jih imajo v najemu od sklada, v prihodnje še zmanjšala. Še vedno tudi ni končan prenos zemljišč, pridobljenih na neodplačni način, na sklad kmetijskih zemljišč in gozdov.
V zbirnem centru za mleko v Poljčah naj bi letos odkupili približno petdeset milijonov litrov mleka, od tega polovico od gorenjskih zadrug, ostalega pa od drugod. »Vse mleko prodamo v Italijo, kjer nas že poznajo kot zanesljivega partnerja s kakovostnim mlekom. Prve tri letošnje mesece je bila odkupna cena mleka v Italiji višja kot v Sloveniji, zdaj pa je dokaj izenačena s slovensko,« je dejala Mojca Papler. Lani so na posestvih priredili pet milijonov litrov mleka, še 5,6 milijona litrov so ga od zadružnikov, pri tem pa ugotavljajo, da se koncentracija v prireji mleka nadaljuje - manjši oddajalci opuščajo prirejo, večji pa jo še povečujejo. Paplerjeva je tudi pojasnila vlogo zadruge pri prevzemu Ljubljanskih mlekarn. Kot je dejala, novih delnic Ljubljanskih mlekarn ne bodo kupovali, so pa z Mlekodelom podpisali konzorcijski sporazum, da v času prevzema ne bodo prodali delnic, ki jih že imajo v lasti.
Kmetijsko trgovino v Lescah bi radi razširili, vendar za to nimajo prostorskih možnosti. V prihodnje bodo ponudbo obogatili z domačimi izdelki.