Na Hrušici jim ni nikoli dolgčas
Širok nabor nalog policijske postaje za izravnalne ukrepe na Hrušici
Jesenice - Policijska enota za izravnalne ukrepe, ki ima sedež na nekdanjem mejnem prehodu Karavanke, je sestavni del Policijske uprave Kranj. V minuli poletni sezoni so imeli veliko dodatnega dela zaradi zastojev pred cestninsko postajo Hrušica, saj je v njihovi pristojnosti tudi nadzor prometa. »Ko pride do kakšnega večjega problema, kot je na primer zastoj na avtocesti, predvsem pa sprotno obveščamo, kakšne so razmere, tudi ukrepamo glede kršitev, seveda pa nam to ni prioriteta. Tudi v primerih najhujših prometnih nesreč, ki se zgodijo na tem delu avtoceste in v okolici, smo pogosto prvi na kraju, poskrbimo za zavarovanje in tudi zbiramo obvestila,« pravi komandir Damjan Bertoncelj.
Na policijski postaji je 23 zaposlenih, so kadrovsko zapolnjeni, delajo pa glede na analize in aktualno problematiko, ena patrulja je prisotna na območju Gorenjske po 24 ur zaradi primerov, ki zahtevajo specifično znanje, ki ga imajo v tej enoti. Kot pravi Bertoncelj, je največ kršitev v zvezi z zakonom o tujcih, največkrat gre za prekoračenje dovoljenega časa v šengenskem prostoru, v ta nabor spada tudi zakon o prijavi prebivališča. V državo pa pridejo tudi ilegalci, ki jih na podlagi meddržavnih sporazumov policistom na Jesenice pripeljejo organi tujih držav. Število kršitev občasno niha, večjih odstopanj navzgor ali navzdol ni. »Izravnalci« večinoma svoje delo opravljajo brez uniform in uporabljajo civilna vozila, ki imajo sicer tudi svetlobno in zvočno opremo za ustavljanje, gibljejo se po vsej Gorenjski, v zadnjem času pogosto nadzirajo tudi delovišča. Enota je posebej usposobljena in opremljena za hitro odkrivanje ponarejenih dokumentov, drog in eksploziva, pri čemer uporabljajo vozilo s posebno opremo, tako imenovani šengen bus. V notranjosti vozila je mobilna pisarna, opremljena s tehnologijo za prepoznavanje ponarejenih ali lažnih osebnih dokumentov in tudi prometnih ter vozniških dovoljenj.
Odnosi z avstrijskimi in italijanskimi policisti so zelo dobri, izmenjujejo si informacije o dogodkih v lokalnih okoljih, skupaj ocenjujejo situacijo, prav tako imajo tudi skupne akcije.
Z zanimanjem pričakujejo čas, ko bo v Evropsko unijo vstopila Hrvaška. Policisti se bodo po vsej verjetnosti preselili v notranjost, verjetno bodo ustanovljene tudi dodatne policijske postaje za izravnalne ukrepe; pričakovati je, da bo prišlo do porasta kršitev, ki zdaj niso tako izrazite, ocenjuje Bertoncelj.